Stal se ze mě odborník na desinfekce a hygienu, říká Jaroslav Jirásko. FOTO: Archiv Jaroslava Jiráska

Jaroslav Jirásko: Desinfikuju stoly v jídelně, měřím dětem teplotu a vydávám a zase ruším pokyny. Jsem ještě vůbec ředitel školy?

Můj faktický začátek nového školního roku nastal letos 24. srpna. Těšil jsem se na něj jak malý Jarda, hlavu plnou ideálů, plánů. Před odchodem do školy čtu u ranní kávy jakousi brožuru o řediteli jako pedagogickém lídrovi. Mimo jiné v ní stálo : “Ředitel – pedagogický lídr je především vizionář. Má jasnou vizi, kterou realizuje pomocí konkrétních nástrojů. Očekává se od něj, že bude plánovat každodenní činnosti ve škole, delegovat pravomoci a kontrolovat plnění svěřených úkolů, řídit pedagogický proces a dohlížet na kvalitu vzdělávacích činností. To vše s cílem zkvalitnit a zefektivnit působení školy na žáky.”

Po čtrnácti dnech, co škola běží, přemýšlím, co vlastně aktuálně ve své profesi jsem.

Můj pomyslný výkaz práce vypadá zhruba takto:

– vybral jsem dodavatele na desinfekci

– zakoupil jsem bezkontaktní teploměry

– vydal jsem pokyn k pravidelné desinfekci chodeb

– vydal jsem směrnici k desinfekci stolů v jídelně

– vydal jsem pokyn k nošení roušek, zrušil pokyn k nošení roušek a zrušil zrušení pokynu

– vyhodil jsem ze školy několik rodičů, kteří tam jinak normálně chodí

– vydal jsem nové pracovní náplně desinfikátorkám (bývalé uklízečky)

– zřídil koordinátora pro Covid 19

– vydal jsem směrnici k bezkontaktnímu vydávání obědů

– sehnal jsem 40 ochranných štítů

– objednal jsem desinfekční mýdla k umyvadlům

– zřídil jsem školní marodku

– přeměřil jsem teplotu několika žákům

– objednal jsem a zase zrušil několik mimoškolních akcí pro žáky

– vymazal jsem 55 mailů nabízejících roušky v akci a 86 mailů nabízejících desinfeci za hubičku

– dohlížel jsem na žáky, kteří kvůli zpřísněným hygienickým pravidlům čekají ve frontě na oběd 55 minut

Zatracený koronavire, podívej se, co jsi způsobil. O pedagogickém lídrovství si můžeme nechat zdát, místo toho se z nás stali odborníci na úklidové prostředky, distributoři roušek a autoři manuálů o správné desinfekci stolů v jídelně.

Jak já se těším na každý “normální” den.

Jaroslav Jirásko je ředitel Základní školy K. V. Raise v Lázních Bělohrad a viceprezident Asociace ředitelů základních škol.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Gabriela Viktorie Nováková
Gabriela Viktorie Nováková
15 dní před

Chápu Vaše jemně ironizované znechucení a mohla bych ze svého života (osobního i profesního) přidat mnoho podobných postřehů, jen ten závěrečný povzdech bych asi zařadila jiný. Ten ubohý virus, ten “chcípáček”, jak ho nazývá jeden z našich hojně citovaných virologů, v podstatě za nic z toho, co vypočítáváte, nemůže. On nám ani náznakem nenadiktoval, co a jak proti němu (či vedle něj) máme podnikat, všechno jsme si vybrali a rozhodli my sami. My, to jest: oni, Vy i já. Někdo nařizuje, někdo plní. A v tom to vězí. Zoufalí a znechucení ředitelé už několik týdnů poukazují na zjevné slabiny, nedomyšlenosti… Číst vice »

Jarda Gabriel
Jarda Gabriel
10 dní před

V pátek se zavřely VŠ v Praze. Tak mě spíš, než ty stesky ředitele, napadlo, kdo a kdy v minulosti naposledy zavíral VŠ? Prý je tady pandemie, epidemie, atd. O těchto pojmech mám zřejmě jinou představu, než říká vláda a mainstreamoví “odborníci”. Opravdoví lékaři hovoří jinak. Statistiky WHO také. Půl roku se neučilo a teď je to na spadnutí zase všude. Vidím v tom hlavně likvidaci ekonomiky, vzdělanosti a otevřenou cestu k dalšímu omezení lidských práv a svobod. Přitom nikoho nemocného ani zemřelého na tuto chorobu ve svém okolí neznám, i když tady řádí skoro půl roku. Řeší se technické… Číst vice »