Marek Herman: Tablet není nic jiného než mrtvá placatá máma

Nedávno jsem jel Pendolinem z Prahy do Olomouce. Cestovala se mnou máma se dvěma dětmi, seděli přes uličku. Holčička mohla mít tři, kluk čtyři roky. Plus mínus. A zažil jsem věc, kterou jsem ještě nikdy takhle zblízka neviděl: máma za celou cestu z Prahy do Olomouce ani na minutu neodložila svůj telefon. Ani na minutu. Nelžu. Upřeně hleděla na displej mobilu a přejížděla prstem sem a tam.

Nechápal jsem. Ona se na ty svoje děti po celou dobu cesty vlastně ani nedívala. Když s nimi mluvila, tak pořád čučela do telefonu a dívala se na ně tak nějak úkosem. Drobci to čas od času zkusili:

Mami, ty něco hledáš? Ale ne.
Mami, ty něco hraješ? Ale ne.
Hraješ, viď? Ne.
Můžu se podívat? Ne.

Odpovídala tlumeným hlasem, jakoby duchem nepřítomná. Něco obdobného předváděly ale i její děti. Malý poposedával a díval se do tabletu. Holčička něco sledovala ve svém mobilu a pořád dokola kontrovala dobíjení baterky. Nepřítomné pohledy, všichni tři hleděli do monitorů, dětská tělíčka se pokyvují dopředu dozadu, máma duchem nepřítomná: rodina zombíků.

Proč se nedívají z okna?
Proč si spolu nepovídají?
Proč si nečtou?

Znovu mi došlo, že tablety a chytré telefony v sobě mají reálné riziko závislosti. Že když se to přežene, může to dopadnout zle. A že některé mámy si pomalu ale jistě zvykají, že mohou svoje děti odkládat k tabletům. Aby měly chvilku klid. A taky mi znovu došlo, že tablet vlastně není nic jiného než umělá placatá máma.

Technologie se dají využívat rozumně, jen je potřeba, aby dítě dostalo NEJPRVE co nejvíce REÁLNÝCH zážitků. A až POTOM ty VIRTUÁLNÍ.

60% českých domácností se nesejde ani jednou za den u společného jídla. Jsou každý zalezlí ve svém pokojí a surfují nebo sdílejí.

30% z těch, co se k večeři sejdou, u toho hraje televize.

Dá se s tím něco dělat? Dá. Technologie se dají využívat rozumně, jen je potřeba, aby dítě dostalo NEJPRVE co nejvíce REÁLNÝCH zážitků. A až POTOM ty VIRTUÁLNÍ. Když přijde tablet na řadu až jako druhý, může to být zajímavý zdroj poznání. Ale na prvním místě musí vždycky být skutečný život, skuteční lidé a reálné poznávání všemi smysly.

Doporučení pro život: dítěti do pěti let by se vůbec neměl dostat tablet do ruky. Tečka. A do tří let by se nemělo vůbec dívat na televizi. Tečka. Pokud jste svému dítěti tablet do ruky už dali a televizi jste zapnuli, začněte je pomalu odvykat, dříve než bude malér. Hrozí, že mu trvale a nevratně poškodíte jeho mozek.

A můžete začít tím, že si s dětmi začnete povídat při cestách ve vlaku.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Janek Wagner
Janek Wagner
4 let před

Podobné rezolutní soudy jsou v podstatě jen na dvě věci. Dovolím si jen historickou vsuvku: podobně byla kritizována postupně gramotnost, knihtisk, film, rozhlas, televize, televizní hrací konzole, domácí počítače, počítačové hry a já nevím co ještě. Jako rodič jsem zažil před více než 15 lety výtky, že moje děti mají vlastní PC. Nemám dojem, že by je to poškodilo, jak tvrdili kritici. Nepoškodily je nejspíše ani počítačové střílečky nebo mobilní telefony. Klíčem jsou totiž rodiče. Ano, dva synci moc nečtou a přiznávám, že i já dnes čtu jen zlomek počtu knih, které jsem četl před 40 lety. Ale sledují například… Číst vice »

Pavlína Dostalíková
Pavlína Dostalíková
4 let před

Já s tímto tvrzením rozhodně souhlasím, i když i já pořídila svému benjaminkovi v jeho 6-ti letech tablet, aby se naučil ho ovládat a nebyl ve škole za hloupého. Ono nejde o to, aby děti technologie nepoužívaly, ale hodně záleží na tom, v kolika začnou a jak často u toho sedí. My teď máme tolik jiných aktivit a lego a obyčejné knížky z mého dětství, na které sbíráme body v supermatketu, že ani nevíme, kde se tablet tak měsíc schovává:-))). A jak tak sleduji v poslední době články Marka Hermana, tak mu vážně fandím. A to by mě před xx… Číst vice »

Alternativní Doktorka
Alternativní Doktorka
4 let před
Marcela Zdislava Vraspírová

Pane Hermane, za mne jen krátce … smekám, souhlasím, sdílím … a to jak ze své pozice (kdysi) dítěte, dnes matky dospělých dětí a taky babičky.

Alena
Alena
3 let před

Nebuďme striktní. Jsem onkomama a do doby než byla malému ( 5let) diagnostikována a nasledovy chemo a transplantace…nic z toho neznal. Dnes je a ano opravdu je na tabletu závislí. Ale co má delat,když mu bylo zle,když po transplantacich byl na vozíku 24hodin denně napojenej na hadičky? Ono vše má vždy více úhlů pohledu…..

Tomtom
Tomtom
3 let před

Máme dceru a syna 6 a 8 let(už za 22 minut :o) a i když tablet máme a syn má svůj mobil a to jen z pozice kontroly jeho glykemie (DM1) námi rodiči na dálku (jinak by jej taky neměl) tak mají pouze vyhrazený čas, kdy na něm mohou trávit svůj čas. Asi je to nějaká forma kompromisu ale funguje nám to. Něco si zahrají (po našem schválení že ve hře nikomu neustřelují hlavu) ale taky využijeme výukových programů jako je logopedie, matika hrou apod… Když už tablet dostanou do ruky, tak mají max 15 minut a pak se vypíná.… Číst vice »

Jarmila Dobešová
Jarmila Dobešová
3 let před

Mám dojem, že někteří tady nepochopili, o co jde. Nejde o to, že tyhle elektronické vymoženosti jsou dostupné a že je někdo odsuzuje šmahem. Autorovi šlo spíš o to, jak tahle elektronika zakopává lidskost, cit a vzájemné vztahy. A u těch, co tenhle příspěvek takto nepochopili, už je asi zakopáno hluboko. Já bych se asi neudržela hodně nahlas a drze bych se začala s jejími dětmi bavit, aby to matku velmi rušilo při jejím „obcování“ s telefonem.