Marek Herman: Tříleté dítě by mělo mít doma nejméně dvě povinnosti

Psala mi kamarádka. Je to taková typická máma, která chce pro své děti to nejlepší. Mají doma tři kluky, opravují domeček, teplé večeře, děti často venku, hodně čtou, snaží se být poctivá a spravedlivá. Řekl bych moc dobrý.

Takže psala mi: jsme s dětmi v LEGOLANDu. Řekli jsme si s Martinem, že to pro kluky uděláme, bude to zážitek. Ale je to náročné a trpím. Už jenom ta cesta do Berlína, je to fakt daleko. Teď jsme tady, je tu šílené horko, asfalt teče, všude plno lidí, vstupné ani nemluvím, tak trochu děs běs. Víš co? My jsme se ségrou o prázdninách obíraly naklíčené brambory pro čuníky a s babičkou obracely seno. A za odměnu jsme se mohly jít odpoledne koupat do rybníka. Bylo to lepší! Dnešní děcka jsou přehlcená. Mají toho moc. Myslíš, že jsou naši kluci nadšení? Úplně bez sebe? Jakože Legoland? Berlín? Ne. Prostě normálka. A co tam máte dál?

Jo, jo, souhlasím.

Mají toho hodně kolem sebe i pro sebe. A novým fenoménem doby je nuda: naši milánkové jsou věčně nespokojení, a tak nějak otrávení z podstaty. A my k tomu pořádáme pedagogické konference, abychom objevili, jak je lépe a radostněji motivovat. Abychom s nimi proboha svatého aspoň nějak pohnuli. Tak pohodlný svět tady ještě nikdy nebyl. A děti to jenom zrcadlí, nic víc.  

Takže?

Já myslím, že zpátky na stromy! Musíme se podívat, jak to původně vymyslela matka Evoluce. A ta říká dost jednoznačně: mozek je šťastný, jen když usiluje. Je to sedm miliónů roků starý vzorec. Mozek se prostě musí snažit. Musí se těšit. Musí toužit. Pak je spokojený. Neboli hodnotu hrnku s vodou dává ta poušť, kterou jste předtím prošli. Nic jiného.         

Takže, aby děti byly spokojené:

 • potřebují zažít hlad, žízeň, zimu, námahu
 • potřebují nemít
 • a těšit se, jaké to bude až to mít budou
 • potřebují nedostat věci hned
 • … a některé nedostat vůbec
 • a hlavně, hlavně musejí mít doma povinnosti

Jinak to nefunguje. Jinak se nudí a ze všeho je jenom „normálka“, protože se mají dobře pořád. Jak se v tom pak hernajs vyznat? A když jsme u těch povinností, je potřeba říct, že mozek potřebuje začít brzo.  Neboli dítě ve třech letech by mělo mít doma nejméně dvě povinnosti. Něco, co je jenom jeho. Máma škrábe brambory a já už startuju, protože slupky odnáším já. Musí pochopit, že aby bylo doma dobře, musí přispět. Dejte jim práci, dejte jim povinnosti. Devadesát devět odborníků ze sta (ten jeden byl zrovna nemocný) doporučuje: dítě ve třech letech by mělo mít doma nejméně dvě povinnosti.

Má?

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

166 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
3 let před

Svatá pravda!!Tesat do kamene!

Jarmila
Jarmila
3 let před

Takže ve 12ti letech bude dělat vše kolem a rodiče se budou flákat? Super.

Jenda
Jenda
3 let před

Amen, amen pravím. Jen snad pro doplnění k těm povinnostem, abychom nezapomněli: především potřebují cítit LÁSKU A ZÁJEM.

Jarmila Posádková
Jarmila Posádková
3 let před

Prosím vás pište své názory na úrovni, ty vaše blbosti se nedají číst. Vždycky protestuje ten co o tom nic neví, nebo ten, kdo si neprošel tou pravou výchovou s povinnostmi. Jak je možné, že naše generace šedesátých let, taky studovala, dělala sporty a hlavně byla stále v kolektivu mezi vrstevníky a přitom doma jsme měli denní povinnosti. Nikdo s námi nediskutoval. Než přišli rodiče z práce, muselo být uklizeno, hotové úlohy a pak teprve jsme směli ven. Málo kdo z dětí měl vlastní pokoj, vše se odehrávalo u kuchyňského stolu.V sobotu celá rodina prala a uklízela. A aby jsme… Číst vice »

Marie
Marie
3 let před

Ano, úžasný článek. Zcela souhlasím. Jenom bych doplnila, že velmi důležité jsou i vzory odkoukané v rodině. Tedy vést děti k povinnostem, nedat jim vše a naučit je si něco zasloužit, těšit se na něco, to je skvělé. Pokud však budou především tatínkové (u mužů to bývá častější problém) doma předvádět pravý opak, budou vyžadovat po manželce naklizeno, vypráno a uvařeno, ale sami po práci už s ničím doma nepomůžou a budou si jenom hledět na vlastní pohodlí a vlastní požitky, tak se to ty děti těžce naučí. Navíc to i velmi zle přijmou.

Mirka
Mirka
3 let před

Ať se to rodičům líbí nebo ne, přesně tak to funguje.

Martina
Martina
3 let před

vidím to kolem sebe, jak maminky kolem dětí skáčou, udělají pro ně první poslední a pak se diví, když po dítěti něco chtějí (potřebují) a ony je pošlou do pr…..le. A proč, protože nejsou zvyklé doma něco dělat, s něčím pomoci a berou všechno jako samozřejmost a hlavně se nechtějí starat sami o sebe, když na to mají lidi. Pak se všichni diví, že je tolik dospělích dětí bydlících u rodičů neschopných se postarata a starat sami o sebe. Jsem šťastná, že to nemám doma, teda doufám, ještě jedno dítě doma zbylo, ale je mu šest, tak se dá ně… Číst vice »

Beata
Beata
3 let před

Konečně!!!! Měli jsme se sourozenci tolik povinností, že jít ven byla obrovská odměna A táta jenom zahvízdal a byli jsme zpět u večeře. A brambory s mlékem, které jsme sami přichystali nám chutnaly. Kde se vzaly názory o dětské práci? O tom, že učitelé jsou hlupáci a jde jim o zcela něco jiného než rodičům?Napáchalo se toho dost, přebíráme vzory z ciziny, opičíme se , ale není co. Kde je ten selský rozum ….

Ria
Ria
3 let před

Konečně někdo řekl nahlas to,co by mělo platit všude-nejen doma a nejen pro děti…!

Fifinka
Fifinka
3 let před

Syn bude Mít v únoru 2018 tři roky. Sam po jídle odnese nádobí a da (aspoň) na kuchyňskou linku,když dojí jogurt vyhodí kelímek. Po vysmrkani vyhodí kapesník, večer když se řekne spinkat, uklidí si hračky sám do bedny. Pomáhá hodně. Už v létě na zahradě hrabal, krmi králíky. Ale taky umi pozlobit a lenošit. Ale základy má, ted to jen rozvíjet :-)

Anna
Anna
3 let před

Souhlasím, do puntíku. Tak to bylo za mého dětství. Pořád nemám všechno po čem jsem kdy toužila a už víc než půl století se na něco těším. Není to „normálka“, je to moc fajn.

Monika
Monika
3 let před

Naši chlapci 7 a 9. let májí několik povinností,střídají se po týdnu,krmení psa a starost o něj,občas výsát celý byt,umejt utřít nádobí,stlaní postelí :) dělaj to bez řečí jen občas jim to musím připomenout,samozřejmě dostávají výplatu jednou týdně a zato si pak kupují kravinky nebo si připlatí na dražší věci které se jim líbí jako třeba kopačky .míče,dres jsou to fotbalisti :).Naši chlapci uměj i převléct peřiny,uměj vytřít,namazat si chleba,oloupat brambory a jiné drobnosti :)občas mi pomůžou i žehlit :) ale to jen rovné věci,chtějí tak je nechám :).Myslím si že je dobré aby naše děti měli nějaké povinnosti,no a… Číst vice »

Lucie
Lucie
3 let před

JOO!!! A díky.

Marta
Marta
3 let před

Co slovo, to perla. Velmi hodnotný článek!

anny
anny
3 let před

Mám tři děti a můžu potvrdit, že to funguje. Dnes jsou dospělí, ale sami uznávají, že moje výchovné metody jim do života hodně daly, a to je to nejdůležitější. Je mi líto dětí odkládaných před tablety, my jsme si zpívali, hráli hry a když jsme koukali na pohádku, tak společně.

Helena
Helena
3 let před

Tak já to mám trochu jinak. Můj tatínek měl maminku velmi rád a ona jeho též, takže v důchodu si nedokázal uvařit ani čaj. A to jsem ve svém manželství nechtěla, takže se můj muž účastnil /a rád/ všech prací. Byli jsem sami a nebylo problém Po čase jsme se sestěhovali s mou maminkou na přechodnou dobu do jedné kuchyně, a tady nastal problém -„málo se o něho staráš!“. Bylo to někdy až úsměvné, můj muž byl zvyklý si chystat jídlo po příchodu z práce sám – měl to jako přechod mezi prací a domovem, já jsem se věnovala našim… Číst vice »

Zuzka
Zuzka
3 let před

… u nás mají všechny děti své povinnosti už několik let, jen je nedokážu nastartovat, aby je udělali bez připomenutí, že ze mají udělat …. koš na plasty je plný, tak se musí vynést apod. udělají to, až když jim to řeknu ….

jana
jana
3 let před

naprostý souhlas!

janina
janina
3 let před

hlídám děti..a jedno takové 4leté/ano čtyř!/ se samo nenají-jak mě HNED upozornila maminka,a když se se snažila,aby aspoň pevnó stravu/pribiňák,jablíčko a pod/ jedl,tak mi řek..ty mě/babičko-děti mi říkajó babičko,pohoda/ musíš krmit,protože ti maminka za to platí,no?! nevím nevím z keré hlavy to má,ale tý jeho urgo né…této mamince přeju šťastné stáří

Kuba
Kuba
3 let před

Osobně si nemyslim, že by tento problém byl nějak zvlášť rozšířenější než v dobách dřívějších (20let+) – byl tu, je a bude. Jen se o tom ted více mluví (asi je to moderní) a obecně vzato, my češi, jsme přeci na všechno ti nejpovolanější a nejchytřejší :) nebo máme alespon stále potřebu se takto prezentovat na poli sociálních sítí, blogů, atp.

Miroslav
Miroslav
3 let před

Nenazýval bych to povinnostmi. Prostě stačí dítě zapojit do chodu domácnosti. Vždyť děti si rády hrají s rodiči, ať už v kuchyni, nebo na zahradě. A chytří rodiče ví jak na to. A co si rozhodně nemyslím, že dítě potřebuje zažít hlad, žízeň a zimu. Dítě si musí umět říct o jídlo, když má pocit hladu, ale týrat ho hladem, aby dítě vědělo co je hlad?

Katka
Katka
3 let před

Někteří dospělí nedělají ani zdaleka to co chceme po dětech, i to je smutné! U nás doma musel fungovat každý. Každý měl své povinnosti bez rozdílu věku. Jednou týdně utřít prach, vysát a vytřít dům. Pozdeji i prevlíct postele a umýt okna. Pomáhat na zahradě a venku kolem domu. Ve dvanácti jsme vařily první oběd, sice nic nóbl, ale dalo se to jíst. Péct buchty, zavařovat ovoce aj. Tatka nás naučil dokonce i zatopit aby bylo teplo když přijdou z práce. A když se zapojil každý stejně zbylo nám spousty času na dětské dovádění… I jako sourozenci jsme spolu víc… Číst vice »

Georgina
Georgina
3 let před

Můj vnouček už rok chystá celé rodině večeře. Připraví vaječinu sám, jenom pod dohledem maminky. Letos už sám upeče hrníčkovou bábovku. Má tři roky.

Andre
Andre
3 let před

Dceri je pet let a stale rve, ze ma hlad. Rikam ji duverne otesanek a cekam, kdy sni mamu a me, pripadne sestricku mladsi

Kateřina Baláčková
Kateřina Baláčková
3 let před

Hahaha… obraz národa. … Super článek, svatá pravda a lidi to překrucují, či zesměšňují, nebo bagatelizují… dnešní děti mají všechno a po ničem dlouho netouží, žijí v blahobytu. Samozřejmě ne zcela všichni ( poznámka pro rejpálky ) Drtivá většina nemá povinnosti. Je mi líto, že tam však spadá i mé dítě. Jenže kuj železo dokud je žhavé… Je jí teprve 9 ale už teď mám obrovský problém to zvrátit. Kdybych mohla vzít čas zpět… od útlého věku musí mít povinnosti. Třeba si uklízet hračky, vydávat nákup, … Začněte včas s pracovni výchovou nebo z vás budou otroci…

Sob
Sob
3 let před

Poprvé v životě mi to nedá a vstupuju do diskuze. To co se tu píše je svatá a mnou vyzkoušená, pravda. Mám osmnáctiletého syna. Od prvních kroků se mnou začal krmit psy, později začal nosit třísky ke kamnům. Přibývaly samé malé povinnosti. Pomoc při úklidu na zahradě, příprava dříví na zimu, úklid po večeři. Pak sám navrhnul vaření.Omlouvala ho pouze nemoc, nebo nepřítomnost :-) Nikdy to nepřerostlo nic, kde bych ho nepodpořil, neporadil, případně nepomohl. Postupně si vše tak dokonale zautomatizoval, že mu nemusím do pokoje ani do koupelny. Umytí záchodové mísy je pro něj standartní. Od nějakých 14-ti…15-ti se… Číst vice »

Petra
Petra
3 let před

Souhlasím. Tříletá dcera si po sobě odnese talíř. Klepe a obaluje řízky, namaze palacinky marmeladou, zamicha těsto… pomáhá mi při úklidu i při péči o mladší sestru. Myslím, že zábava může být i každodenní činnost. Je skvělý dělat věci spolu.

Andrea Baumrukerova
Andrea Baumrukerova
3 let před

Myslím, si , že je to pravda , vidím to na svých holkách . Ta čtyřletá to dělá ještě s radostí a nadšením , že uklízí . Ale 13 a 14 léta ,ne. Musí být zle,aby se zvedla a sly něco udělat. Všechno chtějí , berou to jako samozřejmost,ale že by vylozily oni úsilí to ani omylem .
Je to chybou moji a také doby ve které žijou. Dnešní děti ,pokud je člověk k tomu nevede od dětství , tak si ničeho neváží , o nic neusilují.

Jarka
Jarka
3 let před

správně,..tesat do kamene a zpátky na stromy

Matisse
Matisse
3 let před

A potom na zastávce čekáte na autobus, vedle Vás postává hlouček kluků, myslím kolem 13 let a radí si, že hlavně, at nikdy nepracují rukama, posmívají se klukům s učňáku že tohle je zlo, jedině být inženýr a sedět v křesle a brát velké peníze, ale hlavně nic nedělat a mít peníze…Sakra, kde to ti haranti berou? Potom v práci potkáte mladý, makat to ne, ale prachy ano…Pěkně je učí doba a rodiče, hezky si závidět, mít všechno…

Lenka
Lenka
3 let před

Souhlasím. Jen si myslím, že je ten nezájem malých je i díky množství pohádek a seriálů na které koukají, díky nimž se dostávají do jiné –
bezstarostné, perfektní reality. Nemusí si představovat, číst, hrát si, prostě nic. Stačí jen koukat. Jakákoli akce je jim v podstatě přítěží.

Jirka
Jirka
3 let před

Humans of late capitalism.

Karel Pribramsky
Karel Pribramsky
3 let před

To je uplne zcestnej pohled na deti. Ani nevim kde zacit, protoze kazdej odstavec se ta rozebrat jako nesmysl.

Napr argumentace dlouhou cestou do Berlina a demagogicky proto je lepsi byt na venkove. Atd atd.

Chyba je uplne v tom pohledu a z celeho textu jen cisi jak nam autor chce sdelit, ze deti maj mit povinnosti a to pred tim je nesmyslna argumentace, ktera ho k tomu dovedla.

Chapu autora, ze si chce zivot zjednodusit, ale pak si nemel porizovat deti.

Renata Jardin Kocourek
Renata Jardin Kocourek
3 let před

Jakožto psycholog pracující se znudenymi pubertaky naprosto souhlasím s Vámi! Výchova se v dnešní době zaměřuje spíš na to jak dítě „zabavit“ aby se chudák nenudilo!!! A to je špatně. Nemáme děti přeci učit, ze život je jen o zábavě, ale postupně je dovést k jakési rovnováze zodpovědnosti a slasti a nejlépe vlastní námahou. Vedlejší efekt zvládnuté zodpovědnosti je: zdravé sebevědomí.

Michael Šmakal
Michael Šmakal
3 let před

Autorova kamarádka má problém s Legolandem a nenadšením svých kluků, ale jako později autor řeší „dnešní děcka“. Problém bude nejspíš jinde, ale do toho mi nic není. K dnešním děckům tedy dodávám, že malé děti bývají s rodiči rády a rády s nimi něco společně dělají a to častěji než děti starší. Povinnost potom, je něco, co když nesplním tak přijde sankce. Dodávám také, že lidé a tedy ani děti, nepotřebují drezůru/trénovat mozek, aby se stali tzv. socializovanými, což zase říkají jiní odborníci, než těch sto autorových. Co se pak týče jeho evolučních spekulací a pedagogických konferencí , musím konstatovat,… Číst vice »

Zdenulka
Zdenulka
3 let před

souhlas ,vychovali jsme podobne 4 děti a vnučce se čtou pohádky ne pustí telka nebo počítač :)

J.itka
J.itka
3 let před

Nespokojenost a otravenost je fenomenem naroda, deti jen pokracuji v tom co vidi kolem.

Jana
Jana
3 let před

Akurat by som dodala ze to plati aj na dospele osoby. Preto ze ked nepocitia nikdy prave ten nedostatok, riesia nebetycne blbosti, nevedia co so sebou a nicia aj okolie svojou znudenostou a nevdakom.

Jiří
Jiří
3 let před

No už podle této diskuze asi autor pochopil…
Jinak mu gratuluji ke skvělému článku, už jsem nedoufal.

Dáša
Dáša
3 let před

naprosto souhlasím

Jaroslav
Jaroslav
3 let před

Marku, díky! Okopíroval jsem si, uložil, použiji. Zapojím uvědomění. Zda bude použito i jinými, pak i přes vtíravou skepsi tomu chci věřit.

Martina
Martina
3 let před

Souhlasím. Už od mala jsem mela doma jasně dané úkoly. Musela jsem, bez výmluv.

Lubča
Lubča
3 let před

Yes, it’s right

Jane
Jane
3 let před

Naprosto souhlasím.
Synkovi je dva a půl roku a když vidí, že táhnu koš s vypraným prádlem, běží pro kolíky a podává. Jde nám to sice pomaleji, ale oba jsme spokojení – já protože pomáhá, on se cítí důležitě. Po jídle si odnáší talířek (plastový) do dřezu. Umí si přisunout židli ke dřezu a napustit vodu do kelímku na pití. Uklidí si hračky. Večer se po koupání sám oblékne do pyžama a jde si vyčistit zuby.
Jak to tak vidím, asi bych měla být za to vděčná – doteď jsem si neuvědomovala, že to není „normální“… :/

Ajkyna
Ajkyna
3 let před

Souhlasím s tím, že děti mají doma pomáhat. Když mi bylo 17 let, tak si moje mamka zlomila nohu a byla půl roku nemohoucí. Já jsem se tehdy zvládla kompletně postarat o domácnost kromě nákupů, to zařizoval táta. Ještě jsem zvládala školu. Takže když jsem odešla z domova, tak jsem byla skvěle vybavená do života.Mám ročního syna a učím ho, aby po sobě uklízel hračky, společně dáváme oblečení do pračky a zase z pračky. Oblečení z koše mi k sušáku také nosí, je to samozřejmě formou hry :-) Žádného mamánka doma nechci :-)

Stáňa
Stáňa
3 let před

Souhlasím, je to velmi pěkně podané. Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho dětí je pro rodiče „střed světa“, což je fajn. Na druhé straně rodiče dělají za děti všechno a mnohdy si nechají od velmi malých dětí poroučet. To už je myslím na pováženou. Dejme jim volbu a nechme je nést důsledky za svá rozhodnutí. Navíc dítě v tomto věku pomáhá rádo. Nepromeškejme toto období jen proto, že něco potřebujeme udělat rychle a drobek by překážel.

Biene
Biene
3 let před

Z mého pohledu naprostý souhlas, ale obávám se, že v Norsku by Vás za takový článek hnali k soudu. A ta filosofie „šťastně dítě, které vše může a nic nemusí“ se plíživě vtírá i k nám.

Zdenka
Zdenka
3 let před

Myslím, že je to velmi výstižně napsáno. Jsem starší generace a jako děti jsme povinnosti měli.

Božena
Božena
3 let před

souhlasím,každé dítě má mít své povinnosti a už od mala,doma jsme byli 4 ,do školky jsem chodila od 2 let ,vodil mě nejstarší bratr ,druzí dva dělali domácí práce,mamka v práci ,otec v nemocnici, postupem času přešli určité povinnosti na dalšího z nás,dětství bylo krásné, nic nám nechybělo a hlavně jsme cítili tu rodinou lásku

Veronika
Veronika
3 let před

Aneb „zpátky pod stromy“ viz stará dobrá iniciativa usilující o záchranu „skleníkových“ dětí – https://stuz.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=509:zpatky-pod-stromy-vyzva-k-vychove-deti-v-kontaktu-s-prirodou&catid=18&Itemid=80