Stal se ze mě odborník na desinfekce a hygienu, říká Jaroslav Jirásko. FOTO: Archiv Jaroslava Jiráska

Jaroslav Jirásko: Nové financování škol – blíží se rozvrat! Zajímalo by mě, proč si to předseda školského výboru Václav Klaus ml. myslí

Tak tu máme nový komentář pana poslance a předsedy školského výboru Václava Klause mladšího. Tentokrát k plánované reformě financování. Nikdo nezasvěcený z něj nemůže pochopit nic, jen to, že se blíží… „rozvrat“. Taky je zveřejněn na novinky.cz a tam bezesporu plní zcela jiný účel než někoho informovat. Rád bych tedy z pozice ředitele, který má chápání problematiky v popisu práce, onen komentář doplnil několika suchými fakty.

O plánované reformě rozpočtu hovoří Václav Klaus takto: „Záměr je stejný: zničit něco přirozeného a jednoduchého a nahradit něčím složitějším, novátorským a něčím, co fungovat nebude“.

Současné financovaní na principu agregovaných normativů se počítá podle několika velmi složitých vzorců. Jeden z nich zde uvedu. Jedná se o  výpočet základního normativu na jednoho žáka: 12 x 1,36 x (1/NP x PP  + 1/NO x PO ) + ONIV, přičemž koeficienty  No, Po  a NP mají své zvláštní výpočty pomoci jiných koeficientů a například  NP  =   Ž x VP / H. Pokud chce ředitel školy podle současných pravidel financování tento normativ vypočítat a naplánovat si rozpočet na další období, je to činnost na jedno dopoledne. V novém financování se počítá vydělením dvou čísel – počtu žáků školy počtem tříd a vyhledáním v tabulce tzv. PHmax, který udává maximální týdenní počet vyučovacích hodin, který je stát ochoten škole zaplatit.

Co je jednodušší, ať každý posoudí sám.

Financování škol se nyní odvíjí od počtu žáků. Čím větší počet žáků, tím více peněz pro školu. Finanční vstup jsou prostředky přímo úměrné počtu žáků a na výstupu se učitelům platí počet odučených hodin. Nový systém financování zaručuje škole na vstupu finance podle odučených hodin, na výstupu také.

To je podle pana poslance nepřirozené?

A opravdu by mě zajímalo, na čem je postaveno jeho tvrzení, že nové financování nebude fungovat.

Jako by té hrůzy, která s reformou přichází, nebylo dost, navíc „žádný učitel nedostane víc peněz. Jde jen o nepřehlednější způsob posílání státních peněz do škol. Systém to sežere sám,“ pokračuje komentář. Co na to říct? Cílem reformy financování není přece zvýšení platů učitelům. Ta řeší, jak finanční prostředky určené ze státního rozpočtu na školství efektivně a pokud možno spravedlivě transportovat na tisíce jednotlivých škol. Jde o jiný přepočet a distribuci stávajících peněz.

„Zasanují se poloprázdné školy. Plným se sebere,“ pokračuje strašení. Toto opravdu odvážné proroctví ale neodpovídá tomu, že si během přípravy nového financování každá škola mohla zavčas Phmax propočítat. U žádné se neobjevil výsledek signalizující „sebrání“ finančních prostředků. Tady by mě zajímaly zdroje, ze kterých pan poslanec čerpal.

Nelze přehlédnout ani podivné tematické rozpolcení komentáře. Nepochopitelný je již titulek: Druhá, a ještě horší, inkluze je před branami škol. Klaus se zde vyjadřuje k reformě financování škol, ale v titulku a v kusu komentáře se najednou extempore pojednává inkluze, která taky není také nic jiného než – rozvrat, jak jinak. Když tedy toto vedlejší téma nebudeme brát jen jako lapač na čtenáře, ale jakože tam nějak patří, i tady chybí jakékoli argumenty. Tematická zpráva České školní inspekce uvádí kromě negativ také mnoho přínosů společného vzdělávání neboli inkluze. Jasně, dá se o tom diskutovat, ale tohle je jen víření kalné vody.

 

Čtenář je hodně strašen, hodně manipulován a vůbec se nedozví, jak by se to tedy správně mělo dělat. To asi není cílem. O co jde, je vzbudit odpor a strach, a pak s ním politicky pracovat. Pozoruhodný postoj předsedy školského výboru k oblasti, která se týká každé rodiny, a proto tolik potřebuje transparentní a kvalifikovanou veřejnou debatu a společné hledání řešení.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
2 let před

“Tematická zpráva České školní inspekce uvádí kromě negativ také mnoho přínosů společného vzdělávání neboli inkluze.” Bodejď by ne, když jde o instituci podřízenou autorům inkluze… “Klaus se zde vyjadřuje k reformě financování škol, ale v titulku a v kusu komentáře se najednou extempore pojednává inkluze” Zdánlivý rozpor je v článku velice jednoduše vysvětlen. Já ale nemůžu přesvědčovat někoho, kdo ví všechno nejlíp, protože: “Nikdo nezasvěcený z něj nemůže pochopit nic…” Pan Klaus možná manipuluje, i když o tom nejsem na základě článku pana Jiráska ani trochu přesvědčen, ale aspoň, na rozdíl od pana ředitele, z lidí kolem sebe – tedy… Číst vice »

Václav
Václav
2 let před

Pan Jirásko tvrdí, že pan Klaus manipuluje čtenáři. Co ale dělá on? 1) Přesvědčuje nás, že inkluze je dobrá, protože to tvrdí instituce, která ovšem ze zákona podléhá ministerstvu, které inkluzi vymyslelo, a která má dohlížet na její dodržování, takže se od ní nic jiného ani čekat nedá. A přestože pana Klause opakovaně napadá za nedostatek argumentů, sám se neobtěžuje uvést jediný, který by alespoň trochu vyvážil či ospravedlnil ten několikamiliardový schodek v rozpočtu na inkluze. 2) Ukazuje nám triviální vzorce, o nichž tvrdí, jak jsou strašlivě náročné na výpočet i na čas, a pro posílení dojmu záměrně odvádí mizernou… Číst vice »

Anna-Marie
Anna-Marie
2 let před

Komentář pana Klause jsem četla, ale nevěnovala jsem mu moc pozornosti, protože financování škol je pro mě poměrně vzdálené téma na to, abych si udělala nějaký podloženější názor. Jestli je ale pravda, že by školství počítalo s více než 9000 novými učiteli, které je potřeba za práci pravidelně platit, už jen tímto se to prostě prodražit musí. Což by samo o sobě nevadilo, pokud by bylo kde brát – zatím ale veškeré vlády mívaly školství jako prioritu toliko v předvolební kampani. Kde potom brát ještě na zvyšování platů, vyšší počet asistentů, školních psychologů či speciálních pedagogů…. toť otázka. Že současný… Číst vice »

Vladimír Blažej
Vladimír Blažej
2 let před

Určitě souhlasím s autorem, že PH max není nic složitého a přinášejícího strach z neznámého. Jeho slabina však spočívá zhruba v této rovině – škola s průměrným počtem příkladově 30 žáků ve třídě, tedy s velkým zájmem o studium v ní, je prostřednictvím PH maxu financována téměř stejně jako škola s průměrným počtem žáků ve třídě 24. Při počtu 25 tříd například ve střední škole se jedná o rozdíl cca 150 žáků. V tomto směru je normativní metoda spravedlivější, protože tento rozdíl akcentuje. Rozumím i argumentu, že málo naplněná škola se všemi negativy z toho vyplývajícími může díky PH maxu… Číst vice »

Lea
Lea
2 let před

Jisté je jedno,systém přidělování financí” na žáka”,vede hlavně k tomu,co tu už mnozí kritizovali. Hlavně střední školy tedy nejen přijímají,ale taky se snaží udržet,každého.K čemu to vede jsme viděli snad u letošních maturit.Fakt to chceme?

Karla
Karla
2 let před

Mám za rohem malou venkovskou ZŠ s 9 třídami. Počet žáků je kolem stovky. Na všechny předměty spojují třídy, takže třeba šesťák, který se učí o pravěku je v hodině s deváťáky a ty berou druhou světovou válku. Učitelka pobíhá od jedněch k druhým, rozdává pracovní list\, kopie textů a učí vlastně dvě hodiny najednou. A stejně je to s odtatními předměty- M, F, Čj, Aj, Nj, Z, Př, Ch… prostě všechno. Jednou za týden je ta třída sama a pořád něco dohání. Učitelka má za týden odučeno třeba 30 hodin, které se nacpou do úvazku 22 hodin a placená… Číst vice »