FOTO: Saša Uhlová. Fotil Michal Šindelář

Saša Uhlová: Jedničky ve škole – úspěch v životě? Tak jednoduché to není. Takže rodiče, žádný stres!

Jako každý rok jsem zapomněla na kytky. Uvědomila jsem si to ráno ve školce, když je ostatní měli. Učitelkám jsem řekla, ať si to neberou osobně, že je prostě nekupuju nikdy, ale že jsem je měla docela ráda.

Nikdo z našich starších dětí nemá samý jedničky, naopak máme jeden reparátek. Píšu to pro ty z vás, kdo se musí koukat na ta skvělá vysvědčení, která běhají po Facebooku, zatímco vy máte starosti. Rodičům jedničkářů samozřejmě gratuluju, ale pro ty, kteří tak úspěšné ratolesti nemají, mám dobrou zprávu.

Třeba já měla v první třídě samý jedničky a byla jsem „veleúspěšná“. Nejlepší ze třídy! Zato můj starší brácha (tedy nikoli ten, kterého znáte z FB) se celou základku potýkal s velkými problémy, nebudu to rozpatlávat, ale skoro to vypadalo, že ji nedodělá. Nu a dnes má dva doktoráty, celkem slušně si žije, určitě si nestěžuje, ve svém oboru je špička. Když jsem o tomto pozoruhodném přerodu vyprávěla tudle na pivku kamarádovi, začala jsem: „Já jsem na prvním stupni měla dobré známky, zatímco brácha měl strašný problémy,“ vpadl mi do toho „No a kdy se to obrátilo?“

Obracelo se to postupně, tak, jak se ukazovalo, že pro život úplně nestačí jen číst a psát a umět napočítat do stovky. Už v páté třídě jsem propadala z češtiny, po základce se nevědělo, co se mnou. Maturitu jsem si udělala až u opravných zkoušek, vysokou jsem studovala osm let, a ne, nemám doktorát…

Pak jsem měla různé práce za tři tisíce měsíčně, což jsem ukončila tím, že jsem začala rodit děti. Takže žádný stres, každý je dobrý na něco a projevit se to může třeba až mnohem později.

(Sloupek vznikl z příspěvku autorky na FB.)

Saša Uhlová je redaktorkou internetového deníku A2larm. Vystudovala romistiku na FF UK a učila na Romské střední škole sociální v Kolíně. Je autorkou série investigativních reportáží o pracovních podmínkách ve špatně placených zaměstnáních, které napsala na základě vlastní zkušenosti. Má čtyři syny, dva z nich jsou školního a jeden předškolního věku.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

33 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Markéta M.
Markéta M.
2 let před

„Už v páté třídě jsem propadala z češtiny, po základce se nevědělo, co se mnou. Maturitu jsem si udělala až u opravných zkoušek, vysokou jsem studovala osm let, a ne, nemám doktorát…“ Promiňte, ale nechápu proč se paní drala na vysokou školu? A proč vlastně maturita, když ani na ZŠ to moc nešlo? Každý určitě nemá na samé jedničky, ale tady mi to připadá jako být na střední škole a vysoké za každou cenu……krásných osm let na VŠ, kdy se nemusí chodit do práce.:-( Super, je to skoro jako plivanec, pro ty, kteří šli s lepšími známkami v 18ti pracovat.… Číst vice »

Marcela
Marcela
2 let před

Paní se především narodila do toho „správného“ hnízda. A chlubit se tím, že primitivní vysokou dělala osm let, tak no, radši nic…

Václav
Václav
2 let před

Mám dvě otázky:

1) Měla paní Uhlová na prvním stupni dobré známky, jak tvrdila svému kamarádovi u piva, nebo v páté třídě propadala z češtiny?

2) Co se stalo se čtvrtým synem paní Uhlové?

Alex
Alex
2 let před

Jistě, nepříliš bystrý rodí zase trochu natvrdlého. Bohužel, tito mají i dost dětí. Dělat děti umí totiž každý, bez ohledu na intelekt. A je pak úsměvné číst, že se tím nemá rodič trápit, že se talent najde. Talent na co? Třeba na osm let studování naprosto zbytečného oboru?
Ale tak, jestli aspoň platí daně….

Jana
Jana
2 let před

Paní má úplnou pravdu. Na základce mi to nešlo, učitelky starého režimu dělily děti na chytré a ty druhé…takže žádné jemné zacházení. Na střední jsem prozřela a začala se více učit… teď mám bakaláře z německého jazyka. Takže pokud má vaše dítě trojky, nutně neznamená, že z něj nemůže něco být…