Tereza Bočanová: Odstartoval to před časem jeden pytlík odhozený v lese, teď se studenty sbíráme i jinačí věci

Každý měsíc jezdím se studenty na víkendové akce do přírody a vozíme s sebou velké pytle na odpad. Neváháme je použít! V říjnu jsme zamířili do Lovečkovic u Litoměřic, kde se konal Den za obnovu lesa. V severních Čechách jsem studovala, s univerzitou v Ústí nad Labem spolupracuji a ten kraj mě chytil za srdce, a tak se mu to snažím vracet, kdykoliv mám příležitost. U Lovečkovic máme chalupu, takže jsme se studenty mohli hlavu složit zdarma, což se rozhodně počítá. Přijeli jsme v pátek navečer a hned v sobotu ráno jsme vyrazili do lesa, abychom tu zasázeli nějaké stromy, a zmírnili tak následky kůrovcové kalamity.

Rozdělili jsme se na dvě skupiny, kdy jedna sázela stromky a druhá dělala různé přípravné práce, například z klestí vytvářela hromady zhruba 2×2 metry. Seznámili jsme se i s místním lesníkem, který dětem povyprávěl o tom, co všechno v lese musí pohlídat a udělat.

Po práci legraci, řekli jsme si, a vyrazili jsme pěšky do nedalekého skanzenu v Zubrnicích. Studenti, jak už jsou zvyklí, vytáhli z batohů pytle na odpad. Během čtyřkilometrového pochodu jsme jich naplnili těžko uvěřitelných dvacet! A to jsme šli po poměrně málo frekventované lesní silnici a sbírali odpadky jen ze škarpy kolem ní.

Co jsme našli? Skleněné i plastové lahve, plechovky, obaly od sušenek a baget, kelímky od kávy a tolik částí aut, že bychom si možná jedno pomenší zvládli v cíli postavit. Jen ty pneumatiky, které jsme neuzvedli, a tudíž jsme je nechali na místě, by nám chyběly… S plnými pytli odpadků jsme tedy došli do Zubrnic a vydali se ke skanzenu. Na parkovišti nebyl jediný koš, takže se k nám hned vrhlo několik turistů, jestli by nám nemohli něco přihodit. A my jsme zamířili do infocentra, abychom vyřešili nerudovskou otázku, kam s ním?

Nakonec nás zachránil místostarosta, který dojednal, že si pro pytle přijede kontejner. Mezitím se ale po vesnici a skanzenu rozkřiklo, že do Zubrnic přijela skupina pražských dětí, které sázely v lese stromy a sbíraly nepořádek. Všichni na nás byli nesmírně příjemní, do skanzenu nás pustili zdarma, kluci pak dostali slevu i na nějaké věci, které si tam chtěli koupit. Bylo to velmi milé, ale překvapilo nás, jak šokovaní vlastně byli všichni tím, že teenagery z velkoměsta zajímá čistota a stav naší přírody. To by přece mělo být samozřejmé!

Už během sbírání děti hodně přemýšlely o tom, proč vlastně lidé vyhodí kelímek od kávy z okna auta, proč si ho tam nenechají a nevyhodí ho, až dojedou na místo? To jim nevadí, že v lese žijí zvířata, která se můžou pořezat o střepy a ucpat si střeva plastem? Pochopitelně, že děti dospěly k názorů, že „lidi jsou prasata“.

To může být pravda, ale naštěstí jim došla i jiná věc – a to, že každý prostě musí začít u sebe. Mělo by být naprosto běžné, že když si do lesa vezmu svačinu, tak si veškerý odpad taky odnesu. Ani tam by to ale nemělo skončit. Když vidím na školním pozemku odhozený kapesník nebo ubrousek, měl bych ho zvednout – protože když se tvářím, že ho nevidím, nic neřeším, pravděpodobně ho nezvedne ani nikdo jiný. Tak jsem zvědavá, jestli se můžeme těšit na čistší školu. A až vyrazíme na puťák příště, rozhodně opět s pytli na odpadky.

Tereza Bočanová učí na pražském Gymnáziu Thomase Manna. Se studenty každý měsíc vyráží na víkendové akce zvané Puťáky s Bočis. Je matkou dcery a syna, trénuje volejbalistky a jinak je především nadšenou učitelkou zeměpisu.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments