Tereza Puldová s dcerou Barunkou. Foto: archiv rodiny

Tereza Puldová Stárková: Máme doma prvňačku aneb jak se Barunka bála neznáma a co bylo dál

Barunka, naše prvňačka, se mi v půlce prázdnin svěřila, že se bojí nástupu do školy. A to i přesto, že školu už trochu znala. Se starší sestrou, která tam už chodí, se účastnila různých slavností a ročníkových školních divadelních vystoupení a poslední prázdninovou neděli jsme měli brigádu rodičů i dětí nastávající první třídy. Upravovali jsme zahradu, na které si budou naše děti hrát v družině. Pleli jsme záhony, prořezali stromy, připravili ohniště, upravili pískoviště, ale taky jsme se při společné práci navzájem seznámili.

Ve waldorfské škole se rodiče hodně zapojují, podílíme se na výzdobě třídy, zajišťujeme pomůcky a pomáháme třídnímu učiteli, kdykoliv potřebuje. Svému dítěti nachystáme ve třídě jeho místo: podsedák na lavici, hrníček, kapsář, pytlík  na pletení, polštářek na relaxaci. Připravujeme slavnosti, které se váží k různým svátkům a tradicím během roku.

I tak se ale naše Barunka bála neznáma. Nevěděla, co ji čeká, jaký bude pan učitel a kdo budou její noví spolužáci. Měli jsme tak možnost si o tom doma společně povídat, a celkově o našich nejistotách, když nastupujeme do nového prostředí. A taky o dobrodružstvích, která nás čekají za rohem a ani o nich ještě nevíme.

Teď máme již za sebou první slavnost (s večerní stezkou odvahy) a jednodenní výlet celé třídy společně s rodiči a můžu říct, že strach z neznáma nahradila radost. Barunka je ve škole a v kolektivu třídy spokojená. Tempo v první třídě je mírné a začíná nabírat rychlost postupně. Děti se učí v klidu naslouchat a budovat si představivost u vyprávění příběhů a pohádek. Ve vyučování se dává hodně prostoru ručním pracem, kvůli tvořivosti i kvůli motorice. Jsem ráda, že dcery chodí do školy, kde má vedle učení své místo i dětský svět her, fantazie a tvořivosti.

Barča je nejen spokojená, ale pořádně hrdá na nově nabytý status školáka. Doma se to projevilo třeba při sourozeneckém konfliktu, kdy naše Barunka s nebývalým důrazem velmi potichu výhrůžně slabikovala tříletému bratříčkovi : “NIKDY si nedovoluj na prvňáka, rozumíš?!!” A ty jiskry v očích, když ukazovala průvodčímu v příměstském vlaku svou vlastní lítačku. Už totiž nejezdí zadarmo jako “mimina do pěti let”. Konečně patří do světa velkých jako starší ségra.

Když přicházím do družiny, obvykle sedí s nějakou kamarádkou na stromě na školní zahradě a nechce slézt dolů. Tuhle se mi dokonce schovala za spolužáky, kteří asi dostali instrukce, protože hned hlásili, že Barča tam nikde není. To aby si s nimi mohla pohrát o něco dýl. Často slýchám: “Jdeš moc brzo.” Na své prvotní obavy myslím i zapomněla.

Taky máte doma prvňáčka?

Tereza Puldová vystudovala na Filozofické fakultě UK výchovu a vzdělávání dospělých, pracovala jako koordinátorka a konzultantka v různých občanských organizacích a nyní je se svými dětmi Aničkou, Bárou a Kryštofem na mateřské dovolené.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments