"Chtěli jsme lidem nabídnout střípky naděje a povzbuzení. Připomenout jim, že i zdánlivé maličkosti mohou přispět k tomu, že se cítíme líp," říkají tvůrci webu zmuzesvic.cz. FOTO: Alice Hrubá

Bojujte proti bezmoci a udělejte něco pro druhé! Prostor nabízí nový web

Společné vaření přes internet, pohybové hry venku, nahrávání audioknihy pro nevidomé děti, háčkování „kabátků“ pro stromy… Na první pohled by se dalo říct, že se jedná o „zabíjení času“, když během lockdownů ztrácíme svůj obvyklý životní rytmus. Na webu zmuzesvic.cz se podobných nápadů scházejí už desítky. A má to hlubší smysl: potvrdit si, že ani tváří v tvář pandemii a s ní souvisejícími opatřeními nejsme tak úplně bezmocní.

„Teď v březnu je to rok, kdy do našich životů vstoupil covid a nenechal v nich kámen na kameni. Mnohé naše jistoty padly a špatných zpráv je kolem nás strašně moc,“ říká Magdalena Černá z Centra Locika v Praze, jedné ze tří organizací, které za webem stojí. „Chtěli jsme lidem nabídnout střípky naděje a povzbuzení. Připomenout jim, že i zdánlivé maličkosti mohou přispět k tomu, že se cítíme líp.“

Pár nápadů z webu zmuzesvic.cz. REPRO: zmuzesvic
Pár nápadů z webu zmuzesvic.cz. REPRO: zmuzesvic

Lidé z Centra Locika, Českého institutu biosyntézy a Sociální kliniky dali společně dohromady šest „bodů proti bezmoci“, které mohou pomoci překlenout tyto složité časy. Navrhují třeba vytvořit si nějaký jednoduchý rituál, jehož prostřednictvím si uvědomíme, že žijeme v nestandardních časech, které jednou pominou. Můžeme třeba navlékat korálek za každý den nebo si nechat růst vlasy a ostříhat je, až krize skončí… Důležité je také nevzdávat kontakt s okolím – ať už třeba přes telefon s přáteli, nebo fyzický, s rodinou a domácími mazlíčky. Objetí každopádně léčí trudnomyslnost, takže bychom si ho měli dopřávat co nejčastěji.

„Nejdůležitějším z našich stěžejních šesti bodů je ale ten poslední – Dělej něco pro druhé,“ vysvětluje Magdalena Černá. „Když pomáháme ostatním, zlepšujeme vlastní pocit ze svého života a bojujeme proti bezmoci.“ 

Web iniciativy zMůžeš víc vybízí čtenáře, aby sdíleli své tipy a nápady, jak skrze pomoc ostatním zlepšit svůj psychický stav. Děláte něco pro ostatní? Podělte se. Může to být i maličkost, třeba to, že jste oblečení po dětech věnovali na charitu. Třeba se váš tip bude hodit i někomu jinému, aby si uvědomil, že nemusí jen pasivně čekat, až se situace vrátí do normálu.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments