AFO letos promítne snímek Citizen Nobel o Jacquesovi Dubochetovi, jde o portrét držitele Nobelovy ceny za chemii, který svůj hlas využívá v kampani proti klimatické krizi. FOTO: Shutterstock

Sto dokumentů, nobelista v obýváku i program pro děti. Startuje filmový festival vědy

Jeden z největších vzdělávacích festivalů v Evropě Academia film Olomouc se koná i letos zdarma a on-line. Kromě špičkových dokumentárních snímků čeká diváky i bohatý doprovodný program v podobě debat či programu pro děti. Do Olomouce zve spolupracovník redakce Petr Cieslar.

Na dospělé diváky letos čeká více než stovka snímků, které budou k dispozici ke sledování od 27. dubna do 11. května na webu www.watchandknow.cz. Přístup na streamovací platformu je zdarma, stačí se jen zaregistrovat. „Minulý ročník nás nadchl podporou, které se festivalu v těžké době dostalo od diváků a sponzorů. Proto jsme velmi intenzivně pracovali na programu a produkci 56. ročníku. Věříme, že kvalitou obsahu i návštěvností předčí minulý rok,” říká ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Za vrchol festivalu se dá označit rozhovor s hlavním protagonistou snímku Občan Nobel, nositelem Nobelovy ceny za chemii Jacquesem Dubochetem a režisérem snímku Stéphanem Goëlem. „Samozřejmě je obtížné vybrat pouze jeden nebo dva filmy, které si nenechat ujít. První volbou je film Citizen Nobel o Jacquesovi Dubochetovi, jde o portrét držitele Nobelovy ceny za chemii, který svůj hlas využívá v kampani proti klimatické krizi,” říká o snímku vedoucí programu Ondřej Kazík.

Jeho druhou osobní volbou by bylo Pluto: Back from the Dead. „Myslím, že se spousta lidí stále nevyrovnala s ponížením statusu Pluta na trpasličí planetu. Tento dokument přibližuje objevy sondy New Horizons, která přinesla nadmíru zajímavé informace, jež vedou až ke spekulacím o možné existenci života na Plutu,” doporučuje Kazík.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Academia Film Olomouc (@afo_olomouc)

 

Co dál? Adaptace, data i orgasmy

Jako každý rok, i letošní Academia film Olomouc přináší tematické sekce. První ze sekcí nese název Adaptace a představí snímky, které mapují schopnost (nejen) lidstva přizpůsobit se probíhajícím klimatickým, sociálním nebo ekonomickým změnám. Druhá sekce Vizualizace – představ si data rozebere prostřednictvím filmů a umělecké instalace problematiku práce s daty a následného grafického zpracování.

Pro milovníky pálivých jídel a chilli papriček organizátoři festivalu připravili sekci Ostré & Pálivé. Ta se zaměřuje na fenomén užívání rostlinného alkaloidu kapsaicin v kuchyních po celém světě. Čtvrtá sekce Rovnost. Respekt. Orgasmy se bude soustředit na představení argumentů za zrovnoprávnění genderů a sexualit. Dokumentární snímky přiblíží vědecký pohled na menstruaci či bezpečnost antikoncepčních metod.

Kromě desítek filmů určených dětem jsou součástí festivalu i pohybově-kreativní on-line workshopy od olomouckého Divadla na cucky. Ve spolupráci se spolkem Otevřeno Olomouc se festival otevírá i pro školy a nabízí k výběrovým snímkům pro děti i předpřipravené pracovní listy. 

Filmový výběr pro děti podle organizátorů: 

PRO DĚTI OD 1. STUPNĚ ZŠ 

Hvězdičky – Otto 

Kuku 

Český žurnál – Slepice, virus a my 

TE:20 Earth: Den na zázračné planetě 

Příběh lesa 

série VIDA! science centra: Teleskop, Vytěž princip!, Moka konvička, Rádio VIDA!, Supravodič 

PRO DĚTI, KTERÉ ZVLÁDNOU TITULKY 

série Rebelky: Katia Krafft, Mae Jemison, Agnodice, Frances Glessner Lee, Giorgina Reid 

Levhartí královna 

Naslouchání přírodě 

Mt. Suswa – Život ve vulkánu 

Nespoutaná panda 

Píseň lásky – Lidoop s appkou

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Academia Film Olomouc (@afo_olomouc)

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments