Doba, kdy budou oběti nuceny trávit čas s agresory se možná zase blíží. FOTO: Centrum Locika

Během jarní karantény narostl počet případů domácího násilí o třicet procent. Reaguje na to nový web s pomocí

Děti by měly vyrůstat v harmonickém prostředí, obklopené klidem a milujícími dospělými; o tom není sporu. Bohužel až čtvrtina českých dětí takové štěstí nemá. Pro ně, jejich učitele, sousedy nebo blízké spustilo pražské Centrum LOCIKA nový web. Najdete na něm mimo jiné rady, tipy a kontakty, kam se obrátit, pokud se vás téma domácího násilí jakkoliv dotýká. 

Slýcháte někdy od sousedů rány a křik? Jste dítě a atmosféra doma vám přerůstá přes hlavu a nahání strach? Jste učitel, který tuší, že s vaším žákem není něco v pořádku? Nebo jste možná rodič, který ve skrytu duše tuší, že nedokáže ve stresu reagovat adekvátně, a pak vám „ujede ruka“ častěji a víc, než byste si sami přáli… Nejste v tom sami.

S domácím násilím má v Česku zkušenost téměř čtvrtina dětí. Některé děti jsou přímými oběťmi, jiné zase svědky toho, jak si jeho blízcí navzájem ubližují. A aby špatných zpráv nebylo málo: výzkumy ukazují, že za doby jarní koronavirové karantény narostl počet případů domácího násilí o 30 procent. Jelikož je pravděpodobné, že se blížíme k dalším karanténním opatřením, je nyní ještě víc než jindy dobré vědět, kam se můžete obrátit. 

Výzkumy ukazují, že za doby jarní koronavirové karantény narostl počet případů domácího násilí o 30 procent. 

„Reagujeme na situaci, kdy se kvůli pandemii zavíraly školy i sociální služby a oběti byly nucené trávit čas s agresory. My jsme v té době přešli kompletně online a přes léto jsme vytvořili jsme platformu Dětství bez násilí. Pokud nás kontaktuje dítě, rodič nebo jakákoliv blízká osoba, garantujeme, že se mu budeme věnovat – po telefonu, po e-mailu, na chatu nebo osobně, pokud je z okolí a zvládne přijít,“ vysvětluje ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová. Nový web www.detstvibeznasili.cz navíc obsahuje i materiály ke stažení pro děti i blízké osoby a mapu dalších center a organizací, kde lze najít pomoc i v regionech. 

Pražské Centrum LOCIKA pomáhá dětem vyrůstajícím v rodinách postižených domácím násilím dlouhodobě. V Praze mimo jiné proběhla i série školení pro učitele a družináře, aby si dokázali všímat varovných znamení, uměli ohrožené děti identifikovat a věděli, že je mohou do centra nasměrovat. Do budoucna plánuje svoje služby nabízet i v dalších regionech Česka – pokud to situace kolem koronaviru umožní, měla by se už během podzimu otevřít pracoviště v Ostravě a Ústí nad Labem.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments