Tahákem magazínu je rozhovor s nejznámější autistickou aktivistkou Temple Grandin. Ilustrace a komiksy, kterých je magazín plný, vytvářejí výtvarníci s diagnózou PAS. FOTO: Dagmar Edith Holá

Chcete porozumět autistům? Přečtěte si magazín, který píší i oni sami

Jste rodičem dítěte s poruchou autistického spektra nebo máte jako učitel takového žáka ve třídě? Pak by vám neměl uniknout první tištěný speciál webového magazínu ATYP. Přináší komplexní pohled na život autistů u nás, ale také cenný vhled do jejich mysli – v magazínu jsou jak v roli tázaných, tak těch, kdo rozhovory nebo články připravují. „Píšou nám rodiče, že díky našim článkům pochopili svoje děti,“ říká šéfredaktorka Dagmar Edith Holá.

Speciál ATYP je unikátní především tím, že se na jeho tvorbě autorsky podíleli sami lidé na spektru autismu, a to v roli redaktorů, ilustrátorů nebo korektorů. Tahákem magazínu je rozhovor s nejznámější autistickou aktivistkou, americkou vědkyní Temple Grandin. Dáma, která rozhovory příliš nedává, se v českém médiu objevuje vůbec poprvé. Rubriku „známé osobnosti“ dále plní rozhovor s automobilovou závodnicí Aliyyah Koloc, které před pár lety diagnostikovali Aspergerův syndrom.

„Jsme tady a něco umíme, nebojte se nás.“

Z téměř dvacítky dalších rozhovorů s odborníky i samotnými lidmi s diagnózou PAS (porucha autistického spektra) se čtenář dozví, jak komunikovat s autistickým dítětem, jak krotit jeho agresivitu, jak pomoci sourozeneckým vztahům mezi autistickým a neurotypickým dítětem nebo jaká jsou specifika zaměstnávání lidí s PAS. „Píšou nám i rodiče, že nechápou své děti a že jim naše články otevřely oči,“ říká šéfredaktorka magazínu Dagmar Edith Holá. Ve vydání jsou i tipy, jak podpořit sourozence dětí s PAS nebo jak mohou lidem na spektru pomoci mindfulness či bylinky. Nechybí ani slovníček pojmů – víte, co je to meltdown, shutdown, savant nebo stimming?

Společný rozhovor se šesticí lidí s diagnózou na spektru autismu přináší cenný vhled do jejich nitra. REPRO: ATYP magazín
Společný rozhovor se šesticí lidí s diagnózou na spektru autismu přináší cenný vhled do jejich nitra. REPRO: ATYP magazín

Tip redakce EDUzínu: autentické rozhovory se šesticí mladých lidí (strana 36) spolehlivě vyvrátí mýtus, že když znáte jednoho autistu, znáte všechny, nebo že všichni autisti se chovají jako Rain Man.

Záměrem magazínu je podle Dagmar Edith Holé vzkázat: jsme tady, něco umíme, nebojte se nás. „Nechtěli jsme ale vytvářet jen pozitivní obrázek. Nevyhýbáme se ani tématu nežádoucího chování, protože i to je často součástí diagnózy,“ doplňuje.

Magazín vyšel u příležitosti celosvětového Dne zvýšení povědomí o autismu (2. dubna). Má 130 stran, stojí 235 korun a dá se objednat na webových stránkách nakladatelství ATYP Press.

Věděli jste, že…

 • 94 % procent lidí s poruchou autistického spektra zažilo ve škole šikanu?
 • přibývá dospělých, kterým je diagnostikována porucha autistického spektra?
 • mezi dětmi jsou tři ze čtyř diagnostikovaných chlapci, zatímco v dospělosti jsou to častěji ženy? Na vině je zřejmě špatná diagnostika děvčat, u nichž se autismus projevuje netypicky.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments