FOTO: Isis França

Vaše dítě se sebepoškozuje nebo trpí depresí? Poslechněte si, co radí odborníci v podcastu Linky bezpečí

Poruchy příjmu potravy, úzkosti, deprese, sebepoškozování, šikana, vztahy romantické, přátelské i v rodině. S tím vším – a s mnoha dalšími problémy – se děti a dospívající už od roku 1994 obracejí na Linku bezpečí. Na každé utrápené a vystresované dítě ale připadá minimálně jeden rodič, který si možná neví s těžkými tématy rady. Právě pro ně je tu teď série podcastů Na tenké Lince. 

Jak nastavit dítěti pravidla užívání mobilního telefonu? A je to vůbec nutné? Co mám dělat, když mu na rukou objevím řezné rány, a proč takovou hroznou věc dělá? Jak to zařídit, aby rozpad rodiny potomky poškodil co nejméně? Výchova dětí někdy před rodiče staví nejrůznější složité otázky. Stejně tak mohou být někdy bezradní i prarodiče, vychovatelé, učitelé nebo třeba trenéři, kteří odhalí šikanu v týmu. 

„Právě pro ně jsme se s odborníky Linky bezpečí i externími přispěvateli rozhodli vytvořit sérii podcastů na aktuální témata,“ říká Regina Jandová z Linky bezpečí. „Ne každé dítě nebo rodič se k nám dovolají, ne každý má odvahu se svěřit. Podcast si mohou pustit, když mají chvilku klidu a času; třeba když sedí v tramvaji nebo když jdou děti spát.“

Část témat se připravuje dopředu, další část pak reaguje na aktuální témata a potřeby rodin. Cílem je otevřeně mluvit o tématech, s nimiž se děti na Linku bezpečí obracejí, a nastínit rodičům i možná řešení. „Oproti loňskému roku se letos pochopitelně výrazně zvýšil počet dětí, které zažívají úzkostné stavy a obavy například z hospitalizace nebo úmrtí blízkého. Častěji se řeší také rozvody a domácí násilí, protože jsou rodiny víc pohromadě doma a není úniku ven,“ vysvětluje Jandová. 

Podcast Na tenké Lince můžete spustit z webových stránek Linky bezpečí a nahrávání dalších dílů můžete podpořit přes sbírkový portál Daruj správně. 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments