„Mnoho učitelů na edu chodí právě kvůli videím, která se dají dobře využít ve výuce,“ říká Tomáš Feřtek, autor námětu a spoluscenárista Ochránce. FOTO: ČT

Sledujete Ochránce a googlujete, jak to bylo doopravdy? Kam ještě sáhnout pro info o šikaně nebo nadaných dětech

Taky jste se loni dívali na minisérii ČT Božena a po každém díle surfovali po internetu a hledali „true story“? Možná jste při tom objevili sekci „edu” na webu České televize. I tam se dá sytit potřeba u tématu ještě chvíli zůstat a dozvědět se něco navíc. Doprovodné materiály připravuje Česká televize i k desetidílnému seriálu ze školského prostředí Ochránce, který vznikl v dílně téhož kreativního producenta Michala Reitlera.

Na „edu“ v první řadě najdete záznam online debat, které k tématům seriálu organizuje profesní spolek Učitelská platforma a na svém webu a na facebooku streamuje Česká televize, a to vzápětí po skončení každé epizody v neděli po deváté hodině večer. První z těchto debat věnovanou ochraně učitelů před šikanou sledovalo kolem pěti set lidí. Účast není omezená jen na učitelské publikum, připojit se může každý.

Co lze vidět na EDU? Sestřih 1. epizody (12 minut), rozhovor Tomáše Feřteka s psychologem Davidem Čápem: Když nad učitelem získá moc třída

K prvnímu dílu seriálu webová stránka dále nabízí pět videí v délce kolem tří minut a dvanáctiminutový sestřih první epizody, kterými si také učitelé (ale i ředitelé) mohou pomoct, chtějí-li s tématy Ochránce nějak pracovat ve škole. „Ankety a minirozhovory s učiteli jsme natočili na učitelské předprojekci dvou vybraných dílů seriálu v Ostravě a Liberci,“ říká hlavní redaktorka ČT edu Adéla Zehringerová.

„Mnoho učitelů sem chodí právě kvůli videím, která se dají dobře využít ve výuce,“ říká Tomáš Feřtek, autor námětu a spoluscenárista Ochránce, který se dlouhodobě zabývá vzděláváním, projektu „edu“  pomáhá s doprovodnými materiály k seriálu. „Ale videa můžou být užitečná i pro rodiče, navíc je mohou vždy doporučit paní učitelce svého potomka,“ směje se Feřtek.

„Edu“ ČT vzniklo pro „všechny učitele, rodiče i žáky“, píše se na portálu. Projekt se opírá o produkci České televize. „Shromažďujeme videa z různorodých pořadů České televize, z dokumentů, magazínů, seriálů, zpravodajství… Vybíráme z nich krátké sekvence, popisujeme je a třídíme tak, aby se v nich diváci snadno orientovali. Dnes nabízíme už kolem osmi tisíc videí a přes tisícovku pracovních listů pro učitele, které na videa navazují,“ říká zakladatelka a vedoucí ČT edu Alžběta Plívová a prozrazuje, že projekt urychlila pandemie a zavedení distanční výuky. 

Čtěte také Budou ho milovat, nebo nenávidět? Ochránce se před premiérou ukázal učitelům a vzbudil emoce

K Ochránci jsou dále na webu „edu” ke zhlédnutí i videorozhovory s experty, které vede právě Tomáš Feřtek. „V prvním se mluví o situaci ve výchovných ústavech, protože téma epizody je smrt vychovatelky. Mými hosty jsou vychovatelé a expert, který v těchto institucích dělá supervize,“ říká a oceňuje, že ČT edu se ve svém obsahu nedrží jen školní látky, ale snaží se dát prostor i psychosociálním aspektům fungování škol (takzvanému well-beingu), které byly dříve přehlížené a dnes jsou naopak v pedagogických kruzích považovány za podobně významné jako třeba matematika.

S každou novou epizodou v neděli večer se až do poloviny listopadu bude stránka plnit dalšími materiály, které vždy vycházejí z tématu konkrétního dílu seriálu.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments