Jan Sokol ke 100. narozeninám Česka: Bez zlepšování škol si životní úroveň neudržíme. Musíme zaplatit kvalitní učitele

Česku je sto let a stejné výročí má i české vzdělávání. Jak se za tu dobu posunulo a jaká by měla být jeho budoucnost? Poslechněte si krátké povídání filosofa, vysokoškolského pedagoga a bývalého ministra školství Jana Sokola. 

Když byla před 250 lety v Česku zavedena povinná školní docházka, děti chodily do školy jen, když na poli nebylo moc práce. Školy neměly budovy a učitelé nedostávali zaplaceno, museli se živit něčím jiným. „To se postupem času změnilo, ale propásli jsme boom školství, který se na západě udál v poválečných letech, a platy učitelů jsou pořád velmi slabé,“ říká Jan Sokol.

Kvalita školy je podle něj vždycky podmíněná kvalitou učitelů a jejich vztahem k žákům. „Bez toho je všechno víceméně marné, žádným jiným způsobem se školství podstatně vylepšit nedá,“ upozorňuje a dodává, že by si přál, aby si česká společnost a její političtí představitelé pořádně uvědomili, že na vzdělávání dnes záleží nesrovnatelně víc než před sto lety.

„Má li se udržet naše životní úroveň, musí se zlepšit příprava mladých lidí, a to ne tím způsobem, jak to často slýcháme – učit je nějaké praktické dovednosti. To se naučí na pracovišti skoro vždycky. Těch profesí, kde je potřeba se předem učit nějaké specifické dovednosti, není mnoho. To, co nutně potřebují všichni, jsou komunikační dovednosti, cizí jazyky, schopnost vyjednávat, domluvit se, vyjadřovat se. Tohle budou všechny děti potřebovat čím dál tím víc a jejich společenské uplatnění na tom bude čím dál tím víc záviset.“

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
van
van
1 rok před

S panem prof. Sokolem souhlasím s tím co by měla dnešní škola žáky naučit. Jaká je však současná situace? Tragická. Většina učitelů si odpřednáší připravenou učební látku a tím to končí. Zpětná vazba na učitele zda žáky něco naučil chybí a učitel vzdělávací neúspěch nemusí nijak řešit. Pokud nastanou problémy např. s rodiči, známka se upraví a je po problému.
Plat mnoho neřeší. Učitel je jako herec, buď je dobrý (umí zaujmout a naučit) nebo ne.

L ea
L ea
1 rok před

To, co říká pan profesor Sokol,říká mnoho chytrých lidí.Bohužel je moc lidí neposlouchá,ať už se to týká veřejnosti,tzn. i rodičů,polititiků nebo MŠ.Škoda.Ta poučenější část rodičů to bude nějak vyřešit hned,má-li děti školou povinné.Ostatní ,a my s nimi, mají prostě smůlu .Bude nás předbíhat stále více zemí,kde to už pochopili

pavel
pavel
1 rok před

Jenže pan profesor Sokol zapomněl dodat jednu podstatnou věc-a nevím, zda neúmyslně nebo proto, že si ji vůbec neuvědomuje: bylo by hlavně potřeba ,aby se změnil současný systém výuky a hlavně závislost škol na penězích, zřizovatelích apod. Co je platný sebekvalitnější učitel tváří v tvář drzému frackovi, kterého v podstatě nemůže žádným způsobem postihnout, co je platný kvalitní ředitel, který se v zájmu udržení své školy musí ohnout před kdejakým vemenem, které mu kolikrát nesahá ani po kotníky!! TO až se změní, pak teprve bude školství za něco stát.

pavel
pavel
1 rok před

Sokol má pravdu. Potřebujeme kvalitní učitele. Ty je potřeba řádně zaplatit a ty nekvalitní propustit. Ti nadělají více škody než užitku. Berou si školu jako odpočinkové místo a veškeré učení přehrávají doma na rodiče. Prot žádné plošné přidávání na platech, ale pořádně zaplatit kvalitu učení.

Zdeněk
Zdeněk
1 rok před

Pana bývalého ministra si pamatuji. Byl tenkrát ve funkci a tvrdil, že učitelům žádná vláda přidávat peníze nebude, protože je jich moc. Je to sice řečeno mými slovy, ale smysl je stejný.

Vladimír Kocour
Vladimír Kocour
1 rok před

To je hezké, že to říká. Ale jak není premiér a jak nemá ve vládě samé sobě oddané lidi, zůstane jen u slov, byť sebepravdivějších.