Na jakou školu vzpomínají dnešní padesátníci? Tělesné tresty včetně bití byly běžnější, než by se zdálo

Škola se opravdu změnila, napadne vás při čtení těchto vzpomínek lidí kolem padesátky na jejich školní léta. Vyzvali jsme je na FB, ať s námi sdílejí učitelské výstřednosti, které zažili, a příspěvků se sešlo celkem dost. Některé momentky jsou úsměvné, z jiných trochu mrazí. Jedna věc ale přímo bije do očí. Ve školách bylo dost tělesných trestů. Padaly i facky.

Ideologie přede vším
Češi zhruba od čtyřiceti výše zažili ještě školu „socialistickou“. Učitel byl odpovědný hlavně za ideologickou výchovu. „V šesté třídě jsme měli suplování, učitel nám řekl, ať si děláme, co chceme,“ píše Miroslav. „Začal jsem hrát na piáno táborákovou klasiku, od Okoře přes Buráky až po Little Big Horn. Pak jsem přešel na Krylova Anděla, to ale učitel dost pobledl a čekal na konec písničky. Jenže zahrál Veličenstvo Kat. To už nás ale  vyklepaný učitel nahnal do lavic a přikázal hrát piškvorky.“

Děti se učily, co je to cenzura a také že co platilo včera, neplatí již dnes: „V 50.letech jsme jednou dostali pokyn přinést zítra tuš a redis pero,“ vypráví Miluše. „A pak jsme škrtali všecky pochvalné zmínky o přátelství se socialistickou Jugoslávii a prezidentu Titovi. Pak jsme zas museli koupit lepidlo a slepovali jsme dohromady dvě úvodní stránky s portréty Stalina a Gottwalda.“

Jídlo, pití, hodování
Zatímco žákům bylo zakázáno cokoli během hodiny konzumovat, učitelé si to dopřávali. „Matikářka nám v devítce jedla svačiny,“ píše Radka. “Když někoho přistihla, jak jí při hodině, svačinu mu vzala a na místě ji zbaštila.“ „Naše dějepisářka pila každou hodinu kafe,“ vzpomíná jiná pamětnice, Lucie. „Až při hodině, kdy jsme koukali na film o 2.světové válce, nám došlo, že káva není káva, ale maskované červené…“ Někteří učitelé v hodinách i kouřili, jiní si aspoň pro cigarety nechali posílat.

Disciplinární
Nejvíce vzpomínek se týkalo různých druhů trestů. Velmi oblíbenými byl hod svazkem klíčů, houbou či křídou po zlobivém žáku. Ke kontaktnějším patřilo třeba píchání tužkou. Rutinní bylo tahání za flígr z lavice. Na jedné škole se vyskytovalo i klečení. Oblíbené byly i kolektivní tresty. Jeden opisuje, všichni mají za pět.

I facky lítaly
Ať se nám to líbí, nebo ne, ze zaslaných příspěvků jasně vyplývá, že na českých školách bylo ještě donedávna celkem rozšířené bití, facky zmiňuje dost pamětníků, a to i na prvním stupni.

Vzpomínky ale nejsou jen černé nebo bizarní. Lidé vzpomínali i na fajn učitele, a někdy to byli pro ně i ti samí, kteří jim nějakou vrazili. Zvlášť když to považovali za férový trest za pubertální rošťárnu, který vše vyřešil na místě, a to zejména v protikladu k nepříjemnému dusnu a popotahování, které vytvářeli jiní učitelé. Doba se ovšem změnila,  v roli rodičů již tito pamětníci tělesné tresty nepraktikují, jak nám řekli, a nepřáli by si je ani ve škole.

A co se vybavuje z vaší školy vám, v dobrém i ve zlém?

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

184 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
1 rok před

mělo by se to vrátit a hned

Vladimír
Vladimír
1 rok před

Přesně tak, souhlas

Lenka
Lenka
1 rok před

Dobrý den. Takovou školu taky pamatuju. A ráda na ni vzpomínám. Učitelé vyřešili problém hned a po několika napomenutích byl pohlavek , nebo hozené cokoli účinější,než poznámka. Nestalo se , že by někoho trestali neprávem a my jsme doma ani nemukli,protože další pohlavek by přiletěl od rodičů.Měli jsme respekt a úctu jak k učitelům(nebo jejich většině) tak i k rodičům. To dnešní děti moc nemají. Taky rodiče nikdy nešli proti učitelům. A bylo to dobře. Shodou okolností několik kantorek učilo i mé syny.Když jeden přinesl třetí poznámku,že při hodině vyrušuje,řekla jsem učitelce,ať mu dá pohlavek ,že já s tím ve… Číst vice »

Jakub
Jakub
1 rok před

Souhlasím.

pavel
pavel
1 rok před

Měli jsme třídního na matematiku a hudební výchovu. Naučil hodně, ale byl to neurotik a fackoval s oblibou. Za dveřmi a rány takové, že se kluk vrátil s nosem od krve. No, on si to často zasloužil, ale tohle už bylo na hraně. Nedávno na srazu jsme na něj vzpomínali a dozvěděl jsem se, že v devítce, to jsem byl již rok na střední, se mu postavil jeden spolužák, už tehdy v těch letech lamželezo, a dal mu do huby také. Vrátili se oba do třídy rozcuchaní, ale nic z toho nebylo. To by dnešní mladí čubrněli. Občas by některé… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok před

V padesátých letech a hráli si na piáno Kryla?

Pavel
Pavel
1 rok před

V padesátých letech a hráli na piáno Kryla?

Marie
Marie
1 rok před

Ja jsem ve škole žádné mlácení od učitelů nezažila I my děti jsme se k učitelům i mezi sebou chovali slušně Žádná šikana spolužáků nedej bože hnusné chování k učitelům jako dnes ! Dnes si Spratkove dovolí k učitelům tolik ,že by právě oni potřebovali pár facek Určitě by jim to neuškodilo ! Já bych tedy nechtěla učit ani za sto tisíc měsíčně ! Natož za tu almužnu co při svém vzdělání od státu dostávají !!! Nedivim se ze jich je nedostatek . To aby brali denně antidepresiva ,aby to v té škole přežili !

Pavel
Pavel
1 rok před

Nepamatuji se, že by po nějakém pohlavku (facka je něco jiného a ty učitelé dávali jen skutečně výjimečně) někdo zchroml, zblbnul nebo si snad stěžoval. Rodiče věděli, že sáhne-li učitel k tělesnému trestu (což oni činili doma běžně), má pro to důvod. Kdyby si žáček doma postěžoval, dostal by podruhé. A byl klid, žáci věděli, že ve škole musí být pořádek.Pamatuji těch “trestů spousty, ale byly to spíše jen náznaky. Dneska může říct žák učiteli, že je např. vůl, doma mu to potvrdí a inspekce bude zkoumat, jaký k tomu měl žáček důvod.Svět je zvrácený a bude hůř, pokud někdo… Číst vice »

Tom
Tom
1 rok před

Tohle může napsat opravdu jen ten, který tu dobu nezažil. Pisatelce je viditelně sotva osmnáct. A pokud jsem někdy dostal pohlavek, moc dobře jsem věděl za co. A dát občas pár facek těm dnešním fakanům by taky neuškodilo. Jenže je to těžký. I kdyby spratek vyhodil školu do povětří, nic se nestane. Jeho tatínek je totiž vážený politik a sponzor školy. Tak se to udělá tak, že na školu spadl meteorit.

Tom
Tom
1 rok před

Přesně.

Zuzka
Zuzka
1 rok před

U nás se na prvním stupni (vesnická malotřídka) dbalo na sběr léčivých rostlin. Kdo jich přinesl málo, musel za trest o hlavní přestávce místo procházení se po chodbě a jezení svačiny přebírat sušící se léčivky a vybírat z nich nečistoty nebo nahnilé plody. Pan ředitel kromě pohlavků nechodil daleko i pro žďuchanec pod žebra!

Tereza
Tereza
1 rok před

Souhlas.

bedakolohnátek
bedakolohnátek
1 rok před

Ale dítě by jste si nechal dobrovolně mlátit a ještě za to poděkoval?

Renata
Renata
1 rok před

S dnešním pohledem na výuku je to alarm. A vrátím-li se zpět, tak tresty byly opravdové a minimálně řečeno nedůstojné a bolestivé.

Vantola
Vantola
1 rok před

Napsal jsem dva komenty,ale k němu už žádný nenapíšu.S takovým tvorem nemá cenu diskutovat.Pane André udělejte to samé,protože mu s tím děláte radost,že s ním vůbec někdo diskutuje.Přeji hezký den.

Hans
Hans
1 rok před

Byla to doba zvláštní, měla své pro i proti, záleželo na lidech, tak jako dnes. Obecně se dá říci, že učitelé, kteří udělovali fyzické tresty byli jaksi rovní lidé, trestem bylo vše vyřešeno a dál se v tom nepitvalo a nedeptalo poznámkami a řešením dále. Zato Psychopati učitelé a učitelky, co nedávaly tělesné tresty byly schopni celou hodinu řešit doslova to kdo, kdo napsal na mokrou tabuli o přestávce prstem slovo “Ahoj”, (logicky bylo viditelné po uschnutí tabule v hodině) celou hodinu to ta Psychopatka vyšetřovala jako nějakou krádež atd. Další Psychopat učitel zase s oblibou ponižoval a psychicky deptal… Číst vice »

Jirka
Jirka
1 rok před

Maturoval jsem na gymnáziu v roce 1986. Před písemkou z ČJ mi ráno máma řekla: „Jirko, snad ti nemusím říkat, co tam máš psát. Když bude nějaké téma třeba přátelství se SSSR tak si vyber něco jinýho, neutrálního. Teď není čas na nějaké hrdinství. Koukej hlavně, ať odmaturuješ.“ Před písemkou říkala naše tehdy soudružka učitelka vlastně totéž – ať si dobře rozmyslíme o čem budeme psát. Že víme, jak to myslí. No vybral jsem si moje oblíbená kniha, napsal jsem,že Saturnin a dostal jsem dvojku. Odmaturoval jsem, vystudoval jsem VŠ, přišla revoluce, svoboda, oženil jsem se a mám děti. Můj… Číst vice »

Ivan Malík
Ivan Malík
1 rok před

Dnešní padesátníci ? Kdy se autor článku narodil ?!? Je mi 68, do první třídy jsem šel v roce 1956. Mimo ušpiněných hesel na nástěnce jako SSSR náš přítel, VŘSR s fotkou Lenina nebo později radost ze sputniku jsem nikdy, opakuji nikdy nějakou vnucovanou politickou ideologii nezažil. A to jsem skrze stěhování chodil do dvou ZŠ. A ta fotka s těma maskama, to je koláž, která má naznačovat jak jsme byly przněný ? Kromě toho není foto z české školy. Pamatuji si, že můj starší bratr dostal bouchanec do zad od učitele, protože stahoval o přestávce zeměpisné mapy a jedna… Číst vice »

Carp
Carp
1 rok před

Když byl ve třídě na základní škole někdo opravdu přehnaně drzý, paní učitelka jej vzala za dveře, propleskla a byl dlouho dlouho klid. Za druhý stupeň se to ve třídě s 30 žáky stalo všeho všudy 3x. Hlava z toho nikomu z potrefených neupadla, a žádný z nich si doma nepostěžoval, protože by dostali ještě přidáno. Bylo to 15 let nazpět, a nikoliv od neoblíbených vyučujících. Nutno podotknout, že žáci takto potrestaní byli vskutku “výkvět inteligence a morálky” – a ani v současnosti z nich nic slušného není. Jednoduše: nebyli dobře vychovaní. U vychovaných dětí netřeba tělesných trestů. Nevychovaní potrestají… Číst vice »

Slušný Člověk
Slušný Člověk
1 rok před

velmi těžká Urážka a to dokonce na cti

František
František
1 rok před

Vzpomněl jsem si na Igora Hnízda, jeho výchovné metody měly co do sebe. Myslím, že liberalismus zvláště na základní školy nepatří. Škole by měla i nadále ve spolupráci s rodiči patřit výchovná funkce, všemi hodinami by měla prolínat etická výchova. Včetně respektu k učitelům.

Slušný Člověk
Slušný Člověk
1 rok před

Jen bych chtěl upozornit na obsah porušující pravidla(já vím,že říká svůj názor,ale ať si ho jde říkat někam,kde není tento typ vyjadřovaní zakázaný.

roman
roman
1 rok před

naprostý souhlas

Rudolf Harciník
Rudolf Harciník
1 rok před

I já dnes již 67letý jsem často klečel ve třídě za trest.A to i jako již v té době tělesně těžce poškozený.Ta co mne trestala se jmenovala Pšenčíková a bylo to v roce 1962 v Novej Dubnici na Slovensku.

L ea
L ea
1 rok před

No,já jsem měla asi štěstí.Základka proběhla bez větších zádrhelů,nepočítám -li našeho poněkud potrhlého chemika,který se párkrát neúspěšně pokusil vyhodit učebnu do povětří.Ale byl to vlastně spíš malíř,přesto měl naši plnou pozornost.A i na gymplu jsme měli pár nezapomenutelných osobností.V tom roce byly tři třídy .Matematická ,humanitní , také my,dívčí třída,do které se dal ten “zbytek”.Díky naší nešťasné paní profesorce matiky a fyziky,která oba předměty nesnášela snad ještě více,než my,jsme úpěšně zničily dost vybavení ve fyzikálním kabinetu a ve vyhazování pojistek jsme neměly na škole konkurenci.Také náš profesor na chemii těžko skrýval svou nechuť učit právě nás,což mne dost provokovalo.Nedalo zas… Číst vice »

já ro
já ro
1 rok před

No to je věc po takovém článku se divím že tenhle národ vůbec dožil a česká kotlina nezeje prázdnotou…..

Petr
Petr
1 rok před

No i na průmce jsem dostal od profesora statiky facku, s dovětkem “a můžete si stěžovat”. Jenomže to bych to doma schytali znova, takhle to bylo vyřešené. Tak jaký problém. Je mi pomalu 60 a s tím co dneska leze ze středních škol se opravdu nedá pracovat. Hlaně že vědí že chtějí služební mobil, auto, noteboook, ale strojní výkres nepřečtou, nebo nedej Bože nenamalují.

Václav
Václav
1 rok před

Krásná ukázka vyváženého zpravodajství, jen co je pravda. Rada pro začátečníky – dělá se to takto: 1) Říkejte a ptejte se jen na to, co bylo špatně, ať nedáte zbytečně moc prostoru lidem s pozitivními vzpomínkami. Tím spolehlivě vyvoláte dojem, že bylo špatně úplně všechno. 2) Nehleďte na fakta. To, že třeba dnešní padesátníci rozhodně nemohli chodit do školy v 50.letech přece není důležité, důležitá je zpráva, kterou chcete předat – že tenkrát bylo všechno špatně. 3) Posuzujte všechno jen dnešním pohledem. To, že fyzické tresty byly dříve možná ne správnou ale rozhodně běžnou součástí výchovy a že v tomto… Číst vice »

Alena
Alena
1 rok před

Na školu si nemohu naříkat, učitelé byli osobnosti, samozřejmě ne všichni, ale většina, měli respekt a když jsme dostali facku, ani jsme doma nedutali a nežalovali, protože to bylo oprávněné, dnes to chybí a jde to od 10 k 5. A který učitel chtěl, tak i za socialismu nás učil, co bylo mimo osnovy.

alwna
alwna
1 rok před

pamatuji si učitelku, která se slovy zařaď se nám tak zmáčkla nerv v podpaží, že tomu do dneška říkám fašistický hmat

Chuan Perverez
Chuan Perverez
1 rok před

Nikdy nikdo nedostal neoprávněně. Pro nás byl učitel ještě autoritou a ne fackovacím panákem jako nyní.

Mirek
Mirek
1 rok před

Ahoj školáci ze šedesátých let,vzpomínam na třídní p. Pouchovou do třídy jen s rákoskou a zvládla
nás bez problému.Dnes lituji učitele,jak píše pani Dana mělo by se to vrátit a včera bylo pozdě.

David Holz
David Holz
1 rok před

Je pravda,z mého pohledu,že když došlo na tresty,tak jsme si zato mohli sami. Doma jsme nežalovali,neboť bychom schytali druhou o zeď. Že to byli tresty z politických důvodů,to je blábol. Byli jsme prostě parchanti. Dnes se tomu říká Dis.. . Škoda,že tento systém nepřetrval dodnes. Jistě by bylo méně hlupoňů a méně “speciálních” škol.

andamam
andamam
1 rok před

Do první třídy jsem šel v roce 1898. Chválili jsme císaře. Do druhé třídy jsem šel v roce 1919. Chválili jme Masaryka a odsuzovali císaře. Do třetí třídy jsem šel v roce 1940. Chválili jsme Hitlera a odsuzovali Masaryka. Do čtvrté třídy jsem šel v roce 1948. Chválili jsme Gotwalda a odsuzovali císaře, Masaryka i Hitlera. Do páté třídy jsem šel v roce 1969. Chválili jsme nevím koho a odsuzovali všechny předtím.Do páté třídy jsem šel v roce 1989 a chválili jsme císaře, Masaryk a zbytek jsme odsuzovali. Do šesté třídy jsem se nedostal, neboť jsem v tom měl už… Číst vice »

Kateřina
Kateřina
1 rok před

Hodně se zde diskutují tresty. Proč je nezbytné dítě trestat? Přijde mi, že dřív měly děti vštípené hodnoty a ještě byly trestány za různé prohřešky. Dnes je to tak, že většina dětí nerespektuje nikoho a nic, je bez hodnot a tresty jsou pro ně sci-fi. Zase ode zdi ke zdi. Když vidím už i 11ti leté výrostky, jak se vyzývavě smějí člověku do očí stylem “tak se předveď”, mám co dělat, abych se udržela. Zajímalo by mě, jaké má dnes kantor možnosti, aby docílil respektu u žáka. Protože i učitelé jsou jen lidé a ne každý je vůdčí osobnost, která… Číst vice »

Radka
Radka
1 rok před

Můj pán učitel matematiky vysvětloval geometrii, trojúhelníky a rozdíly mezi nimi, čímž se dostal k úhlům, úhel ostrý…úhel pravý…a toto je úhel tupý, ano děti, tupý, stejně jako vy. Jinak to byl vcelku fajn chlapík ☺️

Eva Pospíšilová
Eva Pospíšilová
1 rok před

Dostala jsem pár facek od učitelů několikrát,a to za vyrušování.Nikdy jsem si doma nestěžovala,protože,maminka by mi ještě přidala.A ty učitele,kteří byli takto přísní,jsme měli nejraději.Byly totiž spravedliví !

Eva Polenska
Eva Polenska
1 rok před

Nevim, odkud autorka čerpala – učitele rozhodně při hodinách ani nejedli ani nepili ani nekouřili, většina vyučovala navzdory ideologii naprosto skvěle a získané znalosti byly rozhodně daleko hlubší nežli není. A tenhle text je naprosto poplatný heslu “vše bylo špatné a srandovní”, jestli mi někdo připadá naprosto trapný, pak je to paní tzv.autorka.

Jiří
Jiří
1 rok před

Myslím,že by současným studentíkům, nějaká ta přes pusu vůbec neškodila.Za mých školních let ,myšleno zhruba od šesti do dvanácti let ,jsme pár facek od učitele schytali, byly to vždy facky úměrné a tehdy většina rodičů toto schvalovala,neboť si uvědomovali,že učitel je od toho, aby nás hlavně něčemu naučil a taktéž zastoupil rodiče ve výchově.Naučili nás taktéž k úctě ke starším a to tak ,že jsme je pouštěli sednout,hlavně v Autobuse ,Tramvaji a i jinak jsme si vážili starších lidí, pro jejich moudrost a zkušenosti.Kdybych byl nějak drzý, vůči starším osobám a ten dotyčný mi jednu střelil,tak i kdyby se to… Číst vice »

Věrka
Věrka
1 rok před

Jinak nebylo by na škodu dát sem nějaký článek o tom, jak získat respekt a nastavit si hranice, z některých komentářů mi přijde, že mají lidé hodně zkreslené představy.

Káča
Káča
1 rok před

Jako téměř padesátnice jsem zažila socialistickou školu. Nepamatuji si, že nás někdo vyloženě fyzicky trestal, snad občas potáhl za vlasy a chemikářka házela klíče. Trestalo se spíše domácím úkolem navíc. Nikomu se nic nestalo, z celé třídy vyrostli slušní lidé. Na rozdíl od dnešní doby všichni po skončení základní školy pokračovali v dalším studiu, což se dnes neděje. Jeden pedagog zvládl 30 dětí a nepotřeboval k tomu žádného asistenta, dokonce si ani nepamatuji, že by někdo propadl. Pokud se ve škole stal průšvih, byli jsem rádi, když se to vyřešilo ve škole a nedozvěděli se to rodiče, protože to by… Číst vice »

Mirek Orálek
Mirek Orálek
1 rok před

Tělesné tresty byly už na prvním stupni,hlavně klečení v koutě.Také jsme měli nějakou dobu učitelku,která nás místo učení předmětu učila vyvolávat duchy a vyprávěla nám své erotické zážitky.Na druhém stupni se od klečení přešlo k fackám,rákosce,taháním za vlasy v zátylku,házení křídou bylo to nejmenší.Od první třídy jsme fasovali plynovou masku,oblíbená byla ta s chobotem.Jinak nenáviděná ruština,zfalšovaný dějepis,kde i z Jana Žižky udělali komunistu,neskutečně hloupá a nudná občanská nauka.Ale zase oblíbená výtvarka a sloh.Když to však porovnám s dnešním školstvím,na konci základky jsme měli stejné vědomosti jako dnešní maturanti

Tamara
Tamara
1 rok před

Tedy, když to čtu -to musel být horor na těch školách :-) Je mi 53, nic takového si nepamatuju. Pamatuju si respekt a úctu k druhému a taky jsme uměli držet basu, ten kdo žaloval byl ostuda třídy. Jeden pomohl druhému. Kde je to dnes?

bedakolohnátek
bedakolohnátek
1 rok před

Super upřímný názor smažete, ale necháte tu bandu gerontních sadistů plnou sentimentu po bolševismu s touho po mlácení dětí, polovina je případ pro bohnice. Je mi z vás vážně na zvracení šedivý bolševický palice.

Roman Roun
9 měsíců před

Socialistické školství bylo mnohem efektivnější než to současné. V osmdesátých letech byly dávno tělesné tresty zakázané, přesto žáci uvítali, když kantor vyřešil místo poznámky nějaký průšvih fackou.