Z papírového workshopu, když se ještě mohly konat. Foto: DDM Praha 9 Černý Most

Mít, kam jít – i když nikam nemůžete. Nový portál pomáhá dětem dělat, co měly rády. Chybí to i lektorům

Chybí vašim dětem škola? Nejspíš ano. Co jim ale určitě chybí moc, jsou jejich kroužky a zájmové aktivity. Ať už se věnují sportu, chodí do dramaťáku nebo tancovat, nejspíš už se jim pořádně stýská. A po dětech se stýská i jejich lektorům z domů dětí a mládeže a středisek volného času. Alespoň trochu by teď všem mohl pomoct jeden portál…

„Když se zavřely školy a s nimi i DDM a SVČ, první týdny jsme všichni využili k administrativě a plánování, co dál. Velmi brzy jsme ale zjistili, že nám děti chybí a chceme s nimi být nějakým způsobem v kontaktu,“ vysvětluje Libor Bezděk, předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v České republice. „Přemýšleli jsme, jak se také zapojit do online vzdělávání a nabídnout kvalitní trávení volného času. Lekce hudby se jakžtakž online dělat dají, třeba s atletikou je to ale horší. Brzy nám ale došlo, že spousta DDM disponuje pěknými videi a materiály, které lektoři vytvářeli pro své kroužky. A tak jsme si řekli, že by bylo dobré je propojit a nabídnout je všem, kdo o ně budou mít zájem.“ A vznikl portál www.mitkamjit.cz.

V České republice je zhruba 330 DDM a SVČ, z nichž více než 150 se už do vytváření a sdílení obsahu na webu zapojilo. Je možné tu najít třeba taneční choreografie, různé druhy cvičení, trénink žonglování, vyprávěné pohádky nebo divadelní představení. Kdo si troufne, může si podle videonávodu třeba natočit animovaný film nebo vytvořit hru, případně se pustit i do tvorby webových stránek. Velmi silně je obsazená kategorie nejrůznějšího výtvarného tvoření. Chcete se naučit malovat na kamínky, zvládnout akvarel nebo ubrouskovou techniku? To všechno, a ještě mnohem víc, se na webu dá najít. Kromě videí jsou na webu také šablony ke stažení, případně audiosoubory.

„Nejvíc nás překvapilo, jakým tempem nám na stránkách začaly přibývat nejrůznější recepty a návody na kutění v kuchyni,“ říká Libor Bezděk. „Proto jsme oproti prvním dnům rozdělili kategorii Recepty třeba na polévky, pečení, pomazánky, hlavní jídla atd. Naším cílem je, aby byl web nejen čím dál plnější, ale také čím dál přehlednější.“

Webový portál s koncem krize nezmizí, bude se neustále aktualizovat a pomáhat tak dětem, které jsou třeba nemocné, nebo se prostě doma nudí. Prozatím ale může být užitečné vědět, že máte kam jít, i když momentálně musíte sedět doma.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments