Ilustrační foto: Kateřina Lánská

Nezvládáte školu na dálku? Pomůžou vám studenti. Dobrovolně a zdarma

Organická chemie, předpřítomný čas v angličtině, derivace – nebo třeba jen obyčejná procenta nebo úlohy typu vlak vyjel z místa A rychlostí… Školy by se sice v současné chvíli měly soustředit hlavně na opakování, přesto však velká část z nich na děti valí novou látku. Pokud tomu jako rodiče nerozumíte, nebo prostě nestíháte, dobrá zpráva je, že se můžete obrátit na dobrovolníky, kteří učivo dětem vysvětlí.

Webová stránka www.pomahameonline.cz vznikla v reakci na uzavření škol, uvalení karantény a následné vlny dobrovolnické pomoci. Studenti vysokých i středních škol teď mají víc času než dřív a rozhodli se ho věnovat přetíženým rodičům a bezradným žákům. „Normálně studuju sociologii a andragogiku, což je vzdělávání dospělých, ale většinu času pracuji s dětmi. Sice mám pořád co dělat i teď v karanténě, ale chtěla jsem být někomu užitečná, tak jsem se přihlásila a doučuji malé žáčky přes internet,“ říká jedna z lektorek jménem Markéta.

Jak to celé funguje? Zaregistrujete se na webu, vyplníte věk dítěte, třídu, požadovanou látku a možný čas konzultace. Prakticky obratem se vám mailem ozve student a doladíte detaily. Samotná lekce trvá 20-30 minut, takže je dobré si předem připravit přesné otázky na to, co vám není jasné, aby bylo možné začít hned pracovat a využít čas efektivně. Doučování probíhá přes platformu Zoom.

Ještě před spuštěním webu se přihlásilo několik desítek lektorů a stále přibývají další. Aby byla zaručena jejich kvalita, musí všichni projít video-pohovorem a ideálně mít i doporučení třeba od svého učitele. Projekt založila a provozuje ho Výuková agentura, která se v běžných časech zabývá doučováním – nejčastěji matematiky a cizích jazyků, případně přípravě na maturitu a přijímací zkoušky.

„V dnešní době cítíme, že je potřeba pomáhat dětem, které zůstaly ze dne na den doma a mnohdy se učí jen z učebnic a nějakých pracovních listů. Chceme pomoci, jak nejlépe umíme. Věříme, že můžeme odlehčit rodičům a trochu všem tu výuku na dálku zpříjemnit,“ říká zakladatel Výukové agentury Matěj Šach.

A jakou zkušenost mají se službou malí klienti? „Potřebovala jsem vysvětlit sčítání velkých čísel pod sebou. Hodina byla super, protože jsme s učitelkou vybíraly v e-shopu oblečení a počítaly, kolik nás to bude stát. Bylo to o dost zajímavější než s mamkou, ta mi jen dává příklady,“ říká třeťačka Viktorka.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments