Na výpravy za řopíky si nezapomeňte přibalit čelovky, protože řada bunkrů je přístupná a byla by škoda je pořádně neprozkoumat. FOTO: Jana Červenková

I cestování může děti vzdělávat. Tip na výlet s čelovkou do historie

Výlety jsou skvělou příležitostí se s dětmi zcela přirozeně naučit něco nového, a to nejen o přírodě, o sobě samém, ale třeba i o historii. Takové učení může zanechat mnohem hlubší stopu, než když dítě pasivně přijímá informace z učebnice ve školní lavici. Zkrátka dané téma zažije tak trochu na vlastní kůži. V seriálu nazvaném Letní EDUzín s osobností autorka blogu S dětmi v báglu Jana Červenková doporučuje, kam jet s dětmi na dějepisný výlet. 

Redakce EDUzínu oslovila několik osobností z různých oborů, aby napsali tip na letní aktivitu pro rodiče a děti.

Výlety za řopíky v Českém Švýcarsku jsou přesně takovými výlety, které děti baví, ale zároveň skýtají příležitost otevřít řadu náročnějších témat. Řopíky (ŘOP – ředitelství opevňovacích prací) vznikaly v letech 1935–1938 na obranu dlouhé hranice Československa. Nejsou jen záležitostí příhraničí, najdete je například i napříč středními Čechami, nicméně v mém milovaném Českém Švýcarsku a přilehlých Lužických horách jich je opravdu požehnaně. Však se jich postavilo více než 10 000. Většina z nich je dobře ukryta ve členitém terénu, některé jsou doslova obrostlé mechem a splývají s terénem. Takže jasná výzva pro děti, pátrat po nich! 

This slideshow requires JavaScript.

Na takové výpravy si nezapomeňte přibalit čelovky, protože řada bunkrů je přístupná a byla by škoda je pořádně neprozkoumat. Některé řopíky, o které se starají nadšenci tematiky druhé světové války, slouží i jako taková vybavená mini muzea. Jedno takové je i v obci Všemily u Jetřichovic (na internetu hledejte pod názvem Linie lehkého opevnění N2 – Všemily – objekt 32 a 206). V letních měsících bývá pár týdnů přístupné veřejnosti. Kromě vybavení řopíku, které si můžete doslova osahat, si můžete vyslechnout i zajímavý výklad o tom, proč a jak se řopíky stavěly, kolik dní v nich vojáci zůstávali, co museli během střelby udělat pro to, aby se neudusili, a děti bude možná nejvíce zajímat i to, kam chodili na záchod. 

Jana Červenková s dětmi.  FOTO: Jana Červenková

Dalším naším oblíbeným místem jsou řopíky u Křížového Buku nedaleko Chřibské. Při naší první návštěvě jsem dětem vytiskla mapku s vyznačenými bunkry a děti je v lesnatém terénu hledaly. V docházkové vzdálenosti se nachází i jeden z výletů z průvodce Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí, a to výlet na Chřibský vrch s neuvěřitelnými výhledy do kraje, takže si můžete svou trasu o trošku protáhnout.

Staré hřbitovy v příhraničních vesničkách také nabízí, při vší úctě k zemřelým, příležitost pobavit se třeba o Sudetech, o zabírání majetku, o tom, jak se ze sousedů, kteří spolu léta žili vedle sebe zcela nekonfliktně, stali během válek nepřátelé. Není to veselé téma, nicméně je potřeba o něm s dětmi mluvit, ukázat jim, že dějepis nejsou jen letopočty v učebnici, ale reálné události, které se staly, a je na nás, aby se neopakovaly.

Celé České Švýcarsko je díky členitosti terénu ideálním výletním místem pro rodiny s malými dětmi. Skalní útvary lákají k objevování a různorodá cesta hezky plyne. Tady děti nemají čas se ptát „už tam budem?“, protože je stále co objevovat.

Jana Červenková je maminkou dcery a syna. Do jejich narození pracovala v marketingu v nadnárodních společnostech. Do své původní profese se prozatím nevrátila. Její srdce patří rodině a cestování. Vede blog o cestování S dětmi v báglu, vydala knižního průvodce pro rodiny Českosaským Švýcarskem, Saským Švýcarskem a rakouskými Alpami.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments