Vezměte si nějaké kvalitní kladívko od dědy z dílny, pár novin na zabalení zkamenělin, pevné boty a hurá na cestu do pravěku! FOTO: Štěpán Rak

Učit prehistorii můžeme děti i ve svém okolí, upozorňuje geolog Štěpán Rak

Ve filmu Cesta do pravěku se parta čtyř kluků vydala do doby mamutů, potkali při svém putování dinosaury a došli až k moři s trilobity. Na podobné prázdninové dobrodružství na vlastní kůži – byť ne se živými pravěkými tvory – zve v Letním EDUzínu s osobností geolog Štěpán Rak.

Redakce EDUzínu oslovila několik osobností z různých oborů, aby napsali tip na letní aktivitu pro rodiče a děti.

Mezi Prahou a Berounem se můžete projít po dně zkamenělého moře, a pokud víte kde, můžete si také nasbírat krásné zkameněliny. Taková místa jsou třeba u Radotína, Koněprus, Rejkovic, u Loděnice nebo v pražském Prokopském a Dalejském údolí. Všude tam, kde se kdysi těžil vápenec, který není ničím jiným než dávno zkamenělým dnem moře. Vždy si při sbírání zkamenělin uvědomuji, že každá (byť necelá) zkamenělina je pozůstatkem stovky milionů let starého života a pokaždé tak s pokorou přijímám každý nalezený dar. Pro mne osobně je to neskutečné dobrodružství, na této vlně se vezu už 35 let a pokaždé jsem na nalezišti šťastný, ať už něco objevím, či ne. Radost z přírody a pestrosti zkamenělého života je vždy veliká. 

Kladivo, klobouk proti slunci, rukavice, noviny a hurá do pravěku

Když už jsme na místě, nikdy nesmíme sekat kladivem do skály, sbírat můžeme jen kameny v suti, ale i tam na nás mohou čekat stovky milionů let zkamenělí svědci dob dávno minulých. Opatrní buďte s kladívky, při sekání do kamenů mohou odlétávat úlomky hornin. Když budete dostatečně trpěliví, jistě neodejdete s prázdnou. Na facebooku (pozn. red.: například na facebookové stránce autora textu Štěpána Raka) či v nějakém okresním muzeu vám jistě poradí a určí, co jste na svých cestách do pravěku objevili. Ta radost, kdy jste prvními lidmi v celé historii lidstva, kteří z kamene vyťuknou nějakou zkamenělinu, je prostě úžasná! Několikrát se podařilo objevit i úplně nový, dosud nepopsaný druh živočicha, jeho popis je pak vědecky zpracován a navždy je tak zapsán do historie lidského poznání dávného pravěku.

Mlž Panenka z Černé rokle.
Mlž Panenka z Černé rokle. FOTO: Štěpán Rak

Zkuste si přečíst něco málo o geologické historii svého okolí, vezměte kladiva, své děti a hurá do pravěku, čekají tam nádherná kamenná překvapení. Pokud máte možnost vyrazit na geologické vycházky s někým, kdo se v oboru vyzná a kdo vám dokáže nalezené poklady hned určit, je vaše radost o to větší. Poznáte tak skrytý svět geologické historie a snadno pochopíte, jak vznikaly skály, údolí a hory. Nejvíce mne při společných výpravách naplňuje osvěta – dává mi prostě smysl předávat zájemcům své zkušenosti a seznamovat je s geologickou historií naší země. Podle úlomků sběratelům určit a popsat, co našli. Čteme pak společně miliony let staré příběhy vepsané v kamení.

Dinosaury sice v Čechách nenajdeme (našla se jen stehenní kost, zub a pár otisků stop), najít ale můžeme trilobity, hlavonožce, mlže či stočené ulity pravěkých plžů. Dozvíte se u toho také řadu zajímavých informací. Vezměte si nějaké kvalitní kladívko od dědy z dílny, pár novin na zabalení zkamenělin, pevné boty a hurá na cestu do pravěku!

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments