Destrukční deníky se staly celosvětovým hitem, proč se kreativně nevyřádit i na učebnicích? FOTO: Lucie Fialová

Dítě nerado matematiku? Pořiďte mu učebnici, kterou může roztrhat

Knihy se neničí, opovaž se do nich psát nebo dělat oslí rohy, říkáme dětem. Jako revolta vůči rodičovskému moralizování vznikly nejrůznější destrukční deníky, které jejich držitele vybízejí právě k tomu, aby do nich krom psaní třeba vylili kávu nebo vlepili samolepky z ovoce. Teď se lze podobně kreativně vyřádit i na učebnicích – třeba si v učebnici matematiky nalistovat kapitolu o rovnicích a udělat z ní origami.

Destrukční deníky, které vycházejí v mnoha variantách a jsou celosvětovým hitem, obsahují kreativně-destruktivní úkoly jako „vyndejte žmolky z kapes a nalepte je sem“, „vycucejte barevný bonbon a namalujte něco jazykem“ nebo „zkuste stranu žvýkat“. 

Destruktivní úkoly v českých učebnicích matematiky, fyziky a českého jazyka jsou o poznání sofistikovanější, tematicky navazují na probíranou látku a vybízejí ke tvoření. V kapitole o objemech těles je například destrukční úkol: Vytrhni tuto stránku. Pouze s pomocí nůžek a ohýbání papíru z ní postav most, který přemostí mezeru mezi okraji dvou hrnků vzdálených od sebe 15 centimetrů. Vyzkoušej, jaký nejtěžší objekt tvůj most unese. 

Na konci kapitoly Rozklad mnohočlenů na součin se mladý adept matematiky může odreagovat tím, že celou stránku s příklady propíchá tužkou. V kapitole o úhlech vybízí kniha žáka, aby z papíru složil vlaštovky s různým úhlem křídel a vyzkoušel, která z nich nejlépe létá. 

FOTO: Nakladatelství Albatros

 

Destrukční učebnice vydává nakladatelství Edika, které je součástí skupiny Albatros Media. Jako první vyšly v roce 2019 učebnice fyziky a českého jazyka, o rok později přibyla matematika. Všechny tři shrnují důležité učivo druhého stupně a mohou pomoci s přípravou na přijímací zkoušky na střední školu. 

Čtěte také  Umělec učí s radostí. Pozor, po přečtení této knihy možná zatoužíte stát se učitelem

Nápad se zrodil před více než třemi lety. Kolegyně tehdy hledaly cesty, jak využít soudobých knižních trendů pro přípravu učebnic a cvičebnic v trochu jiném, odlehčeném duchu. V té době se zrovna prosazovaly různé destrukční deníky, a tak vznikla tato série destrukčních učebnic, které se věnují nejen tomu jednomu předmětu, ale zároveň pomáhají směrovat žáky tak trochu interdisciplinárně k očekávaným výstupům pro výtvarnou výchovu,“ vysvětluje Lukáš Cohorna z nakladatelství Albatros.

Mezi učiteli podle něj zaznamenaly učebnice dvojí typ reakcí. Jedni jsou z představy, že mají děti ničit knihu, přece jen rozpačití. Druhým se to líbí, a dokonce nakladatelství navrhli, jestli by nepřipravilo učebnice s látkou jednotlivých ročníků, které by šly více do hloubky. „Žákům se samozřejmě líbí hlavně fakt, že učebnici můžou dát zabrat a vlastně se to od nich tentokrát očekává,“ doplňuje redaktor. 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments