Jakákoliv hra s angličtinou může být přínosná. FOTO: Unsplash

Jak naučit dítě angličtinu úplně zdarma? Desatero pro akční rodiče

Snad každý rodič si přeje, aby jeho dítě ovládalo jazyky. Někteří na to neváhají vydat horentní sumy za drahé kurzy. Přinášíme pár tipů, jak dojít ke stejnému cíli úplně zdarma, jen s trochou vlastní aktivity a invence. 

1. Zatajte dětem existenci dabingu. Právě on je hlavním vysvětlením obrovských rozdílů mezi jazykovou výbavou jednotlivých národů. Zatímco u nás ovládá angličtinu jedenáct procent populace, v zemích, kde se v televizi i v kině titulkuje, je to třeba 53 procent v případě Dánska nebo 45 procent v případě Finska.

2. Motivujte děti vlastním příkladem – čtěte knihy a sledujte filmy v originále. Objevujte různé vzdělávací aplikace a oprašujte jazyk nebo se učte nový. Děti to uvidí a budou chtít taky. Nepromarněte čas, kdy jste pro ně ještě vzorem.

3. Zařiďte to tak, aby jazyk nebyl cíl, ale prostředek. Namotal ses na seriál Stranger Things? Baví tě skate? Chceš si vyrobit domácí sliz? Když se nebudeš omezovat na české zdroje, najdeš na internetu odpověď na všechno, co tě zajímá.

4.  Zaveďte doma „English Fridays“ (nebo třeba „Deutsche Dienstage“) – vyhraďte si jeden den v týdnu, kdy bude čeština zakázaná. Nejdřív se děti možná budou trochu vztekat, že nerozumí, ale týden od týdne bude situace lepší, a jednoho krásného dne přijde pátek, kdy promluví.

5. Dobrý efekt má i přirozené přepínání z mateřštiny do cizího jazyka. V situacích, které se denně opakují, zkuste na dítě promluvit anglicky. Otázce „dáš si lupínky s mlékem, nebo s jogurtem?“ položené během snídaně, bude rozumět i úplný začátečník. Nasávat angličtinu v reálných situacích je mnohem efektivnější, než se je snažit simulovat ve školní třídě.

6. Nebojte se básniček, říkanek, písniček. Děti mají paměť jako sloni, okamžitě budou všechno opakovat. Vůbec nevadí, když zpočátku nevědí, co říkají. Někde se to ukládá a každičký verš se jednou zúročí. Zároveň platí: nenuťte se do ničeho, co vám nesedí. Nejlíp bude fungovat to, co je přirozené.

7. Sami angličtinu ovládáte málo? Tím líp! Vezměte to jako výzvu a udělejte z Prasátka Peppy i svou učitelku.

8. Ukazujte dítěti praktické využití jazyků. Pokud nemáte možnost cestovat, nabízejte cíleně pomoc turistům, kteří se ztratí ve vašem městě, nebo najděte dítěti kamaráda na dopisování nebo chatování. Pro toho, kdo ještě není v jazyce plynulý, je psaná forma ideální – dopřeje komfort rozmyslet si, co chci říct, nebo dohledat slovíčka.

9. Zkuste dítě udržet co nejdál od her na počítači nebo na mobilu. Jakmile se namotají na akční podívanou, už se budou těžko vracet ke vzdělávacím aplikacím. Přitom Duolingo, aplikace British Council nebo třeba Khanova akademie nabízejí docela zábavné způsoby, jak jazyky ovládnout.

10. Netlačte, nedělejte z angličtiny „předmět“. Moc o ní nemluvte, žijte ji. Snažte se, ať se děti učí co nejpříjemněji a ať se jim angličtina propojuje s co nejlibějšími pocity.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments