Mám to vysvědčení brát vážně?

Musím se přiznat, že u všech třech dětí jsem míval dvakrát ročně velký problém. Tvářit se na konci června dostatečně zaujatě při pohledu do seznamu číslic s nadpisem Vysvědčení. Chápal jsem, že děti potřebují vědět, že jejich školní práci beru vážně a že mě její výsledky zajímají. Což všechno sice byla pravda, ale o jejich škole a způsobu, jakým se tam známkuje, jsem si myslel svoje. Takže třeba jednička z Angličtiny ve skutečnosti znamenala, že anglicky si neobjednají děti ani vodu a trojka z přírodopisu vznikla na základě „testů“, které vytvářela paní učitelka podle vzoru televizních soutěží. Raději jsem to vysvědčení vnímal jako semafor.  Někde mezi jedničkou a trojkou svítí zelená. Rychlá změna z jedničky na trojku či výš značí červenou, tedy problém, který je třeba řešit.

O stavu gramotnosti svých dětí jsem si dělal představu tím, že jsem tak po očku sledoval, co čtou, jak reagují na nějakou u stolu zmíněnou informaci, tedy jestli vědí, o čem je řeč, a jestli jsou zvyklí si dohledávat informace od slovníku cizích slov po internet. S odstupem, jsou už všichni dospělí, mohu konstatovat, že jsem se nepletl. Na rozdíl od vysvědčení přinášelo skenování jejich gramotnosti reálné informace.

Takže co radím? Při pohledu na číslice projevte přiměřenou míru zaujetí, určitě dítě s nikým nesrovnávejte (to já, to sousedův Franta, to tvůj bratr), děti to opravdu nesnášejí. Nementorujte a přehnaně nekárejte. A opakujte si v Cimrmanově duchu – číslováním dětí vzdělání nevzniká.

Jak si přečíst vysvědčení:

 • Vysvědčení je důležité, ale je to jen jedna ze zpráv o tom, jak se dítěti ve škole daří.
 • Dávejte svým dětem najevo, že vysvědčení dáváte jen přiměřenou váhu. Prohlédněte ho, diskutujte o něm, ptejte se, ale zbytečně nekárejte. Na to je už pozdě.
 • Vysvědčení ale nepřehlížejte. Je to výsledek práce vašeho dítěte a ono to tak vnímá.
 • Uvědomte si, že známky nejsou srovnatelné mezi školami. A u slovního hodnocení raději proberte s učitelem, co přesně znamená. Možná nerozumíte přesně.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Jak lze brát vysvědčení vážně
Jak lze brát vysvědčení vážně
9 let před

Fejeton Tomáše Feřteka se mi velmi líbí. Jako doplněk i jistou protiváhu si dovoluji ocitovat dopis rodičům, který předchází vysvědčení na naší škole: Vážení rodiče, za týden budeme v Magic Hill rozdávat vysvědčení, které je symbolickým vyvrcholením celoročního snažení dítěte, pedagogického úsilí vyučujících i výsledkem spolupráce rodiny a školy. Věříme, že slovní hodnocení Vám poskytne dostatek konkrétních informací o specifických schopnostech Vašeho dítěte, o pozitivních změnách v učení, o způsobech nápravy nedostatků apod. Prostřednictvím školy online jste měli možnost v průběhu celého pololetí školní výsledky sledovat, takže byste v den vysvědčení neměli být příliš překvapení :-) Vysvědčení sestává ze dvou… Číst vice »