Místo, kde náctiletým radí, jak „s barvou ven“. S čím se perou děti školou povinné, když zjistí, že mají jinou sexuální orientaci

Přijměte mě prosím takového, jaký jsem. Toto je přání, které děti s homosexuální orientací vysílají ke svým rodičům. A zároveň vědí, že to není žádná trivialita. Ony samy se s tím často docela dlouho perou.

Když dívce nebo chlapci začíná být jasné, že se nezamilovávají tak, jako většina jejich vrstevníků, do lidí jiného pohlaví, nebo že se neztotožňují se svým pohlavím, naplňuje je to velkými obavami. Otázka, zda si najdu partnera, lásku, která tak trápí všechny náctileté, je pro ně ještě palčivější. Jak s tím budu žít? Kdyby si mohly vybrat, nešly by do toho. V žádném případě. Ale stalo se jim to.

Poradna S barvou ven pro tyto teenagery existuje přesně tři roky. Založila ji moderátorka Ester Janečková a impulzem byla tragédie v její rodině. Čtrnáctiletý synovec Filip, syn sestry, se před čtyřmi lety zabil s tím, že nechce žít ve světě, který nesnáší homosexuály. Napsal to v dopise na rozloučenou a poprosil své blízké, aby v tom ostatní kluky a holky nenechali.

Profil mentora na webových stránkách www.sbarvouven.cz:

To, že je se mnou něco jinak, jsem si začal uvědomovat ve třinácti letech. Nechtěl jsem to nikomu říct, bál jsem se. Sestra ale v historii počítače našla stránky s gay tématikou a tak jsem se jí v patnácti svěřil. Rodičům jsem raději zatelefonoval, aby mohli kdykoli zavěsit.  Ani jeden z nich to naštěstí neudělal.

Pak se mi stal úraz a já nemohl dva měsíce do školy. Řekl jsem o své orientaci té největší školní drbně a ještě ten den to věděli všichni. Než jsem se uzdravil, ta největší bouře přešla a navíc jsem svým coming outem dodal odvahu dalším lidem. Sice jsem o pár kamarádů přišel, ale s těmi pravými to náš vztah jen upevnilo. Rozhodně je lepší se někomu svěřit. Čím déle to v sobě člověk dusí, tím je to těžší.

„Když jsem důvody jeho smrti zveřejnila, začalo se na mě obracet množství mladých lidí a dělit se o své příběhy a obavy,“ říká Ester Janečková. „Po nějaké době mi došlo, že to dlouhodobě sama nedám, spojila jsem se proto s kamarády ze sdružení Prague Pride a založili jsme online poradnu.“

V poradně www.sbarvouven.cz působí dvacet mentorů, kteří sami prošli „coming outem“ neboli procesem vedoucím k veřejnému se přihlášení ke své sexuální identitě. Psychologem vyškolení mentoři poskytují konzultace dospívajícím, kteří řeší jim známé problémy. Za čtyři roky poradnu využilo přes dva tisíce lidí, což samo o sobě je důkazem její užitečnosti.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments