Průzkum mezi rodiči může odstartovat rozvoj školy

„V dnešní době to bez rodičů nejde. Zvlášť ve venkovské škole, kde horko těžko sháníte každé dítě. Nastoupila jsem na ředitelské místo v srpnu loňského roku a rozhodla jsem se zjistit, jak naši školu rodiče vidí,“ vysvětluje Mgr. Martina Holubová ze Základní školy aMateřské školy Františka Palackého v Hodslavicích. Jde o venkovskou školu nedaleko Nového Jičína na severní Moravě. S devíti třídami a 140 žáky. A každý žák navíc se hodí. Proto je dobré s rodiči pracovat a vycházet jim vstříc.

Dotazník byl celkem běžný. Obsahoval jedenáct otázek, kde rodiče mohli ohodnotit kvalitu práce školy na škále výborně – dobře – špatně – nevím a jedna otázka vybízela rodiče k tomu, aby napsali, co by po škole chtěli. Otázky se týkaly kvality vyučování, způsobu, jakým učitelé zacházejí s dětmi, jak se chovají učitelé k rodičům na třídních schůzkách, ale šlo i o praktické dotazy – zda by rodiče uvítali, pokud by škola pro děti za úplatu připravovala svačiny, nebo jestli jsou schopni zaplatit zahraniční zájezd, případně jestli by tuto školu doporučili svým známým. Vrátilo se šedesát vyplněných dotazníků, což je velmi slušné číslo, vezmeme-li v úvahu, že na venkovské škole velké množství dětí chodí do školy i se sourozencem, rodin je tedy podstatně méně než žáků.

Takto pojatý dotazník nijak zvlášť výjimečný, takový rozdávají rodičům na mnoho školách. Výjimečný je ale způsob vyhodnocení. Vedení školy zpracovalo výsledky do profesionálně vyhlížejících „koláčových grafů“ (podívejte se ZDE) a hlavně velmi rychle reagovalo na výsledky.


„Například se ukázalo, že rodiče dávají přednost informacím na webu, tak jsme upravili stránky tak, aby opravdu mohly sloužit komunikaci s rodiči. Školní svačiny, o které rodiče projevili zájem, už jsou běžná záležitost a pracujeme na dalších věcech, které považují rodiče za užitečné.“

Uvažuje škola o tom, že bude v podobné komunikaci se rodiči pokračovat? „Určitě, podobný dotazník jsme rozdali i rodičům v mateřské škole, která pod nás také organizačně patří. A především pro mě je to výborný zdroj informací a impuls, jak odstartovat další proměnu školy. Pro mě je vstřícná reakce rodičů rozhodně povzbuzení.“

Kolik procent rodičů by tuhle školu doporučilo svým známým? Výsledek ankety říká, že rozhodně ano 39%, spíše ano 38%, spíše ne 6%, rozhodně ne 2% a 15% dotázaných odpovědělo, že neví. Pro začátek slušný výsledek.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments