Rodičům je třeba soustavně vysvětlovat, co se ve škole děje

Jedno ze sedmnácti volitelných kritérií značky Rodiče vítáni zní: Pořádáme „kurikulární odpoledne“, v nichž rodičům vysvětlujeme, co, jak a proč ve škole učíme. Vzhledem k realitě českých škol jde o jedno z pokročilých“ kritérií, ale ve skutečnosti je to jedna z věcí, o které by měla uvažovat každá škola, která chce s rodiči dobře vycházet.

Když jsme naši školu zakládali, věnovali jsme vysvětlování toho, co chceme dělat, spoustu času,“ komentuje Miroslav Hřebecký, ředitel šestiletého Gymnázia Jižní město, zatímco lepí na skleněné dveře školy nálepku Rodiče vítáni. „Ale až když jsem vyplňoval přihlášku k certifikaci, uvědomil jsem si, že tyhle informace sice jsou dnes běžně dostupné na našem webu, ale neudělali jsme si čas, abychom je sdělovali přímo rodičům. A samozřejmě z toho plynou některé problémy.“

Gymnázium Jižní město je soukromá pražská škola, jedno z mála gymnázií, které se zatím připojilo ke značce Rodiče vítáni. Vzhledem k jeho vzdělávacímu programu by se dalo předpokládat, že sem dávají děti výhradně „osvícení“ rodiče, kterým není třeba nic aktivně vysvětlovat, případně si informace dohledají sami. Ale i tady se to ukazuje jako mylný předpoklad.„O rodičích obecně platí, že požadavky na školu odvozují od toho, co si sami ze svých studií pamatují. Pokud je něco jinak, přijde jim to podezřelé a považují to za chybu a plýtvání časem, vysvětluje ředitel Hřebecký. „Proto na třídních schůzkách často musíme obhajovat třeba diskusní semináře a vlastně všechny novinky, které chceme ve škole zavést. A došlo nám, že jsme udělali chybu, když jsme včas nezačali rodičům vysvětlovat, proč u nás učíme právě tak, jak učíme. Ale první seminář pro rodiče už jsme naplánovali a určitě je budeme dělat pravidelně. Vyhneme se tím spoustě potíží.“

[nggallery id=5]

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments