Školy tak, jak je známe dnes, jsou zastaralé

„Učitel jen klade otázky a pak stojí opodál a obdivuje odpovědi,“ řekl při svém nedávném vystoupení na TED2013 Sugata Mitra, původem indický vědec a inovátor ve vzdělávání . Podpora a volnost – a učení se děje samo. To jsou základní premisy jeho přístupu. Podívejte se na video, které shrnuje jeho dosavadní výzkumy a experimenty. Připojte se k poslednímu z nich a pomozte mu vybudovat “Školu v oblacích“.

Pokud jste už viděli některá jeho starší vystoupení na konferenci TED, většinu z toho, o čem hovoří tentokrát, znáte. Připomíná své první experimenty s počítačem zabudovaným ve zdi na ulici, kdy se prokázalo, že zacházet se s ním děti naučí samy bez vedení a v jakémkoli jazyce. Zmíní experimenty s programem přepisujícím mluvené slovo do textové podoby, který dětem pomohl významně zlepšit přízvuk a výslovnost v angličtině, i výuku s „babičkou“ místo učitele. Všechny jeho experimenty hovoří o motivací dětí. O tom, že děti se učí snáz a aktivněji, když je někdo chválí a povzbuzuje. A nemusí jim přitom látku vůbec vysvětlovat.

Poselstvím jeho posledního vystoupení ale není shrnutí dosavadních výzkumů. Sugata Mitra se obrací na všechny, kteří mají s výchovou a vzděláváním dětí co do činění, rodiče, učitele, vedoucí kroužků. A žádá je, aby vyzkoušeli jeho metody učení, které nikdo zvnějšku neorganizuje, a poslali mu výsledky. Připojíte se ke globálnímu experimentu?


Sugata Mitra: Vybudujme Školu v oblacích

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments