Spolupráce rodiče a učitele

Spolupracuje –li dobře rodič a učitel, má to positivní vliv i na žáka samotného. Začátek nového školního roku je vhodný čas, abyste si promluvili s učitelem. Nejste si jisti, kde začít? Vy znáte své dítě nejlépe, ale věřte tomu, že děti se ve většině případů chovají jinak ve škole, v kolektivu, v rámci výuky než ve svém domácím prostředí.

A někdy můžete být velice překvapení, jak moc je jejich chování odlišné od jejich běžných projevů, jak je znáte z domova. Pokud včas promluvíte s učitelem a upozorníte ho na všechny podstatné věci, které mohou ovlivňovat chování vašeho dítěte, pomůžete tím učiteli vaše dítě pochopit a s učitelem tak nastavíte dobrou spolupráci po celý rok.

O zdravotním stavu dítěte je nutné školu informovat automaticky.Pokud řešíte rodinné problémy a procházíte zásadní změnou, která by mohla ovlivnit vaše dítě, jako je například rozvod, úmrtí v rodině, nebo stěhování, informujte učitele. I když se zdá vaše dítě klidné a máte dojem, že jej událost nestresuje, může se tato změna odrazit v chování ve škole a protože tam vy nemáte možnost své dítě pozorovat, spolupracujte s učitelem a společně sledujte případné změny v chování dítěte.

Také popište učiteli rysy osobnosti dítěte, že je plaché a hůře se zapojuje v kolektivu, nebo například mělo-li problémy s učitelem na předešlé škole a nedůvěřuje proto pedagogům. I takové informace učiteli pomohou.

Jaké informace může rodič učiteli poskytnout

Jaké jsou silné a slabé stránky dítěte: Váš syn má bravurní výsledky v matematice, ale nebaví jej čtení a předčítání nahlas odmítá. Vaše dcera je nadaná na cizí jazyky ale v přírodovědných předmětech zaostává. Pokud rodič poinformuje učitele, v jakých oblastech jeho dítě vyniká a naopak, může učitel přizpůsobit výuku a pomoci mu dosáhnout zlepšení.

Jaké má vaše dítě učební styl: Jste to vy, kdo od mala učil své dítě všem návykům, základním dovednostem a znalostem a proto víte, jaký styl přístupu vaše dítě akceptuje a co na něho takzvaně platí. Pokud vaše dítě vždy lépe reagovalo na názorné předvedení než jen na instrukce, nebo pokud bylo pozorné při vysvětlování činnosti a baví jej více naslouchat, to vše učiteli sdělte. I učitelé dnes zapojují do výuky více stylů a podobné informace od vás mu jistě pomůžou více pochopit potřeby vašeho dítěte.

Jaké jsou studijní návyky dítěte? Vaše dítě tráví mnoho času na sportovním kroužku? Nebo se nedokáže soustředit na úkol? Poraďte se s učitelem a on vám jistě rád pomůže doporučením, jak dítěti pomáhat s domácí přípravou.

Zájmy a záliby dítěte: Pokud učitel bude znát mimoškolní zájmy dětí, dovede jejich znalosti využít v rámci výuky a dát mu prostor pro větší zviditelnění jeho dovedností, což jednak může ve vhodnou chvíli ozvláštnit výuku, také to však vašemu dítěti poskytne prostor důležitý pro podporu jeho sebevědomí v případě, že v některých předmětech nedosahuje tak dobrých výsledků. Pokud vaše dítě krásně maluje, jezdí na koni, zajímá se o komiksy, lepí modely, hraje na hudební nástroj, chodí do kroužku mladých vědců, informujte vašeho učitele.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments