Za dobré vysvědčení knihu

Jestli se z dětství dobře pamatuju, bylo nad Klukem z plakátu napsáno: Za dobré vysvědčení knihu. Vzpomněl jsem si na to, když jsem hledal, jak bych mohl ve městě strávit nedělní odpoledne s dcerou. Inzerát z června 2013 hlásá: “ZA DOBRÉ VYSVĚDČENÍ ZDARMA DO MUZEA! Máte samé jedničky? Přijďte k nám do muzea příští víkend zdarma.”

Na první pohled to přijde logické. Na druhý pohled je to ale klasický příklad Matoušova efektu: Víme, že známky ve škole nejvíc souvisejí se sociokulturním zázemím rodiny. Samé jedničky mají, zjednodušeně, právě ty děti, které mají největší pravděpodobnost, že jejich rodičům nejvíc záleží na vzdělávání dětí. Samé jedničky tedy mají děti těch rodičů, kteří nejspíš kupují svým dětem knížky i bez plakátů a berou děti do muzea, i když je vstupné nemalá suma. A naopak: které dítě se nejspíš do muzea nedostane? Už mi určitě rozumíte. Nebudu tedy plýtvat Vaším časem:

Letos to udělejme takto: Za špatné vysvědčení knihu! A připomeňme si, že se třeba do Britského muzea chodí zdarma každý den, celý rok. Protože jim záleží na vzdělání každého, ne jen jedničkářů. Možná právě těch ostatních.

Psáno pro blog na EDUin.cz

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana Vránová
Zuzana Vránová
7 let před

Souhlasím. “Za špatné vysvědčení knihu!” – to je dobrý nápad.