eduin

Poradna: Co máme jako rodiče dělat, když nesouhlasíme s výměnou učitele?

Dotaz: Je možné něco udělat, když jako rodiče nesouhlasíme s výměnou třídní učitelky pro 2. třídu prvního stupně? Na narychlo svolané třídní schůzce nám paní ředitelka oznámila, že mění třídního učitele pro 2. třídu 1. stupně. Důvody jsou víceméně zástupné (příliš direktivní styl výuky), alespoň nám rodičům to tak přišlo a žádný adekvátní důvod pro takto razantní krok jsme se nedozvěděli. Jako rodiče ( cca 90 – 95 %) jsme s paní učitelkou naprosto spokojeni, děti ji mají rády také a nikdy jsme nezaznamenali sebemenší problém, který bychom museli řešit, ať už s paní učitelkou nebo s paní ředitelkou.

Postupně jsme se od paní ředitelky dozvěděli, že už se snaží paní učitelku “odejít” delší dobu – 2 roky – a nyní se to rozhodla řešit razantněji, tj., že jí vezme třídnictví v naší třídě. Paní ředitelka se odvolává na dotazník spokojenosti dětí, který dělali ve 3. třídách (kde loni paní učitelka končila 3letý standardní cyklus) a zde údajně nevyšla nejlépe. Nicméně nám ji, i přesto paní ředitelka dala jako třídní pro naše prvňáky a to i s vědomím, že by měla absolvovat minimálně 3letý cyklus (1. až 3. třída).

Celé to na nás působí, že tu jsou nějaké osobní problémy mezi naší paní učitelkou a paní ředitelkou a řeší se to tímto způsobem a na děti se celkem nehledí. Rádi bychom jako rodiče využili veškeré možnosti, které máme, aby naše paní učitelka zůstala třídní učitelkou minimálně do 3. trídy. Na dané třídní schůzce byla přítomna i paní zástupkyně ředitelky a zástupce školní rady, kteří plně stáli za rozhodnutím paní ředitelky. Prosím, máme vůbec šanci jako rodiče do toho nějak úspěšně zasáhnout?

Odpověď: Na výměnu pedagoga má ředitel/ka školy samozřejmě právo. Rozumím tomu, že jako rodiče z toho nejste nadšení a příliš časté změny asi nejsou pro děti na prvním stupni ideální, ale škola je k tomu často donucena z důvodů, kdy nemůže jednat jinak. Rodič to vidí jen z pohledu a zájmů svého dítěte, zatímco ředitel musí slaďovat mnohé, často protichůdné zájmy více stran a většinou má na provozní šachovnici tak málo figurek, že jsou rošády nezbytností.

Přesto doporučuji se pokusit vyjednávat. Klidně a věcně, s vědomím toho, že ředitelka je formálně v právu. Má manévrovací prostor vykolíkovaný i Zákoníkem práce, nemůže kohokoliv jen tak propustit. Zapojit můžete i rodičovské sdružení nebo školskou radu. Nebo se jako zástupci rodičů třídy objednejte k paní ředitelce na jednání a předem jí připravte na vaše požadavky, aby si stihla rozmyslet reakci. Nejšťastnějším řešením nebývají mimořádné třídní schůzky, kdy celá třída rodičů griluje nebohého ředitele. Namísto vyřešení se po takové akci často situace dostává do patu.

Paní ředitelce není asi úroveň pedagogického procesu lhostejná, když organizuje dotazníková šetření a nebojí se z nich vyvozovat závěry, i když podnikané kroky hrozí rodičovskou nespokojeností. Zkuste se vžít do její situace, kdy si říká „pro dobrotu na žebrotu“, a přitom to myslí dobře. Svolala třídní schůzky, aby vám to oznámila osobně, také to mohla provést pouze se zpětnou informací přes žákovskou knížku, i tak někteří ředitelé jednají, čímž se jich nechci zastávat, to jen pro ilustraci.

A pokud by diplomacie nevyšla, zkuste místo nějakých radikálních kroků (jako je změna školy apod.) vyčkat, třeba bude nakonec nová vyučující lepší.

Sladit požadavky mnohých stran bývá často velmi obtížné a je třeba chápat ředitelskou pozici mezi mlýnskými kameny. Nejlepší cestou, jak se dostat z problému, je jednat – osobně, kultivovaně a transparentně.

Na dotaz odpovídal Miroslav Hřebecký, EDUin

Poradnu Rodiče vítáni otevíráme ve spolupráci s časopisem Řízení školy a aplikací Magistr určenou pro ředitele škol.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments