ilustrační foto by Christian Carter (flickr.com) (CC BY-NC-SA 2.0)

Poradna: Kdy může škola do rozvrhu přidávat nulté hodiny?

Dotaz: Mohu poprosit o informaci, zda školy mohou standardně nastavovat do rozvrhu žáků ZŠ nulté hodiny (na 7. hodin) a jak se mohu bránit, když s tím nesouhlasím a dceru nehodlám na tuto hodinu posílat?

Odpověď:

Pokud škola do rozvrhu zařazuje nulté hodiny a ten samý den dá dětem nejpozději po páté vyučovací přestávku na oběd, jedná v souladu s legislativou.

Škola má na nulté hodiny právo. Druhá věc je, zda jsou opravdu nevyhnutelné a o jaké předměty se jedná. Obecně je efektivita nultých hodin z hlediska psychické výkonnosti poměrně nízká, takže by se jim škola měla vyhýbat, pokud je to provozně možné. Kontaktujte vedení školy a nechte si vysvětlit, co je k takovémuto rozvrhu hodin vede a jaké jsou provozní důvody. Druhou možností je obrátit se na školskou radu, aby vaši námitku projednala a argumentovat právě fyziologickými potřebami žáků zmiňovanými ve vyhlášce.

Každopádně je potřeba dítě na nulté hodiny posílat, pokud jsou řádně stanoveny rozvrhem, jedná se o povinnou školní docházku.

Doporučujeme se obrátit na vedení školy konstruktivně a bez emocí, sestavení rozvrhu není jednoduchá záležitost, je potřeba směstnat k sobě velmi protichůdné požadavky na úvazky, kapacity místností, případné pronájmy sportovišť, režim v jídelně, aby se odstravovaly všechny děti apod. Manévrovací prostor je poměrně úzký, laik zvenčí si málokdy dokáže předem udělat představu o náročnosti tvorby rozvrhu.

Organizaci vyučování upravuje vyhláška MŠMT o základním vzdělávání č. 48/2005 Sb. v pozdějších novelizacích.

Par. 1 odst. 1 říká: Vyučování začíná zpravidla v 8 hodin, nesmí však začínat dříve než v 7 hodin. Vyučování musí být ukončeno nejpozději do 17 hodin.

Odst.3 dodává: Žáci mohou mít v dopoledním vyučování nejvýše 6 hodin…

Dodává v něm i: „konkrétní počet vyučovacích hodin stanoví škola s přihlédnutím k charakteru vzdělávací činnosti a k základním fyziologickým potřebám žáků.“

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments