FOTO: <p><strong>Dotaz</strong>: Dobrý den, prosím o radu. Vedení naší školy vadí, že ráno před vyučováním v čase 7.40-8.00 vstupují do budovy školy rodiče mladších dětí (zejména prvňáčků) a doprovázejí své děti na chodbu nebo k šatně. Prvořadé je prý zajištění bezpečnosti dětí (aby se do školy nedostaly cizí dospělé osoby, které by zde mohly krást nebo dětem škodit). Vedení tedy vydalo zákaz vstupu rodičů do budovy. (Pokud prý něco potřebujeme, tak po předešlé dohodě můžeme přijít, ale ráno před vyučováním nesmíme s dětmi vstupovat. A pokud vstoupíme, učitelé nás žádají, ať respektujeme opatření školy a odejdeme, a pro všechny, rodiče, učitele i děti, je tato ranní akce krajně nepříjemná.) Pokud s tímto opatřením nesouhlasím a vedení školy na něm trvá, jak mohu argumentovat? A mohu být ze školy vykázána, když dítě doprovázím na chodbu? (Nevstupuji do třídy ani do šaten.) Ráda bych vše vyřešila s klidem a ohledem na všechny zúčastněné strany, rozhodně nechci se školou bojovat a nikomu škodit, ale tato situace se mi nelíbí a vztahu mezi rodiči a školou neprospívá. Díky za názor a radu.</p> <p>Případně pokud se ozvete v komentáři na můj dotaz někdo se zkušeností z jiných škol - jak tam toto řešíte, aby byla zajištěna bezpečnost a zároveň nebylo rodičům znemožněno vstupovat do školy - budu Vám také vděčná. Srdečně zdravím.</p> <p> <strong>Odpověď</strong>: <em>Obecně je to tak, že každá škola má ve své pravomoci stanovit si režim vstupu rodičů do školy podle svého. Neexistuje žádné nařízení, které by škole nařizovalo, jak se má chovat. Je docela pochopitelné, že škola se snaží děti chránit a zkušenosti mohou být někdy asi docela drsné. Zároveň chápu,, že se Vám tento konkrétní způsob řešení nelíbí.</em></p> <p><em>Jediné, co se dá doporučit, je zjistit, zda máte oporu v dalších rodičích, a pokusit se o konstruktivní dialog s vedením školy. Tzn. vyslechnout nejprve, jaké důvody je vedou k tomuto opatření, sdělit neútočně svoje námitky, případně ideálně i nějaký návrh, jak věc řešit, hledat přijatelný kompromis. </em></p> <p><em>A přesně jak píšete, nejužitečnější by bylo znát zkušenost dalších rodičů - jak tuto věc řešíte u vás ve škole a jak jste spokojeni?</em></p> <p><em>Lucie Slejšková, Rodiče vítáni</em></p> <p><em>Pozn. Tazatelka se nám ozvala dodatečně, že věc vyřešila uspokojivě s vedením školy - pokud by Vám to nevadilo, uvítáme komentář, jak se věc podařilo vyřešit.</em></p>

Poradna: Může škola zamezit rodičům mladších dětí vstup ráno před vyučováním do budovy školy (např. do šaten apod.)?

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Vedení naší školy vadí, že ráno před vyučováním v čase 7.40-8.00 vstupují do budovy školy rodiče mladších dětí (zejména prvňáčků) a doprovázejí své děti na chodbu nebo k šatně. Prvořadé je prý zajištění bezpečnosti dětí (aby se do školy nedostaly cizí dospělé osoby, které by zde mohly krást nebo dětem škodit). Vedení tedy vydalo zákaz vstupu rodičů do budovy. (Pokud prý něco potřebujeme, tak po předešlé dohodě můžeme přijít, ale ráno před vyučováním nesmíme s dětmi vstupovat. A pokud vstoupíme, učitelé nás žádají, ať respektujeme opatření školy a odejdeme, a pro všechny, rodiče, učitele i děti, je tato ranní akce krajně nepříjemná.) Pokud s tímto opatřením nesouhlasím a vedení školy na něm trvá, jak mohu argumentovat? A mohu být ze školy vykázána, když dítě doprovázím na chodbu? (Nevstupuji do třídy ani do šaten.) Ráda bych vše vyřešila s klidem a ohledem na všechny zúčastněné strany, rozhodně nechci se školou bojovat a nikomu škodit, ale tato situace se mi nelíbí a vztahu mezi rodiči a školou neprospívá. Díky za názor a radu.

Případně pokud se ozvete v komentáři na můj dotaz někdo se zkušeností z jiných škol – jak tam toto řešíte, aby byla zajištěna bezpečnost a zároveň nebylo rodičům znemožněno vstupovat do školy – budu Vám také vděčná. Srdečně zdravím.

Odpověď: Obecně je to tak, že každá škola má ve své pravomoci stanovit si režim vstupu rodičů do školy podle svého. Neexistuje žádné nařízení, které by škole nařizovalo, jak se má chovat. Je docela pochopitelné, že škola se snaží děti chránit a zkušenosti mohou být někdy asi docela drsné. Zároveň chápu,, že se Vám tento konkrétní způsob řešení nelíbí.

Jediné, co se dá doporučit, je zjistit, zda máte oporu v dalších rodičích, a pokusit se o konstruktivní dialog s vedením školy. Tzn. vyslechnout nejprve, jaké důvody je vedou k tomuto opatření, sdělit neútočně svoje námitky, případně ideálně i nějaký návrh, jak věc řešit, hledat přijatelný kompromis.

A přesně jak píšete, nejužitečnější by bylo znát zkušenost dalších rodičů – jak tuto věc řešíte u vás ve škole a jak jste spokojeni?

Lucie Slejšková, Rodiče vítáni

Pozn. Tazatelka se nám ozvala dodatečně, že věc vyřešila uspokojivě s vedením školy – pokud by Vám to nevadilo, uvítáme komentář, jak se věc podařilo vyřešit.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Přijatelný kompromis
Přijatelný kompromis
8 let před

Komentář tazatelky: Děkuji za zveřejnění a odpověď. Myslím, že se v našem případě povedlo najít oboustranně přijatelné hranice a zachovat dobré vztahy (a děkuji škole za možnost dialogu): Rodiče mohou před osmou hodinou do budovy školy doprovázet své prvňáčky resp. mladší školní děti, ale respektovat přitom doporučení školy zdržovat se pouze v hlavním vestibulu (pro přehled, učitelský dozor nás vidí) a nevstupovat do šatny a jídelny (v rámci zachování bezpečnosti a samostatnosti školáků). Jinak je do školy možné přijít v průběhu dne po předešlé dohodě, vstoupit na zvonek (ohlásit se do mluvítka). Myslím si, že v dosažení dohody mj. hrála… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok před

Myslím, že v každé škole existuje provoz tzv. ranní družiny, takže žádné dítě nemusí zůstat venku.