FOTO: <p><strong>Dotaz:</strong> Moje dítě přineslo domů v sešítku, kde si s paní družinářkou vyměňujeme různé vzkazy (např. kdo a kdy vyzvedne dítě) reklamní letáček na pojištění, kterým si paní družinářka přivydělává. Děti si ho dokonce samy vystřihovaly a lepily do sešítku... Doma jsme toto sdělení měli jako všechny ostatní podepsat. Domnívám se, že se jedná o osobní mimoškolní komerční aktivitu paní družinářky a že taková věc do školy nepatří. Paní družinářku jsem kontaktovala a snažila se jí vysvětlit, že její jednání je nevhodné. Ona se bránila, že jí škola nezakazála si přivydělat a ona nemá jinou možnost být v kontaktu s jinými potenciálními klienty, než jsou rodiče dětí.</p> <p>Bohužel jdu na to jen svým selským rozumem – poraďte mi, čím mohu argumentova (zákon?), pokud bych se proti tomu chtěla dále ohradit.</p> <p><span style="font-family: Arial, sans-serif;"><em><strong>Odpověď:</strong> Tento dotaz jsme konzultovali s právničkou: Bohužel nejsou prý tyto situace na školách ojedinělé. Jednání paní družinářky není z obecného hlediska protiprávní, ale je to zcela jistě věc etiky a morálky – soukromé komerční aktivity pedagogů do školy nepatří. V každém případě se ale můžete ohradit na základě toho, že se paní družinářka věnovala této aktivitě ve svojí pracovní době, což je zcela jistě pracovně-právní problém. Právně by bylo možné argumentovat ještě také tehdy, pokud by paní družinářka měla ve smlouvě se školou zakotveno, že si nesmí při své práci přivydělávat (což jak píšete, není tento případ, i když to paní družinářka nemusí vědět).</em></span></p> <p><span style="font-family: Arial, sans-serif;"><em>V každém případě je dobře, že jste na nevhodné chování upozornila nejprve paní družinářku. Pokuste se jí znovu říci, co je na jejím jednání v rozporu z pracovně-právního hlediska a požadujte, aby s tímto způsobem kontaktování rodičů přestala. Pokud by se tak nestalo, bude nutné promluvit si s paní ředitelkou.</em></span></p>

Poradna: Paní družinářka si přivydělává jako pojišťovací agent a posílá nám nabídky po dětech. Považuji to za nevhodné. Jak mohu argumentovat?

Dotaz: Moje dítě přineslo domů v sešítku, kde si s paní družinářkou vyměňujeme různé vzkazy (např. kdo a kdy vyzvedne dítě) reklamní letáček na pojištění, kterým si paní družinářka přivydělává. Děti si ho dokonce samy vystřihovaly a lepily do sešítku… Doma jsme toto sdělení měli jako všechny ostatní podepsat. Domnívám se, že se jedná o osobní mimoškolní komerční aktivitu paní družinářky a že taková věc do školy nepatří. Paní družinářku jsem kontaktovala a snažila se jí vysvětlit, že její jednání je nevhodné. Ona se bránila, že jí škola nezakazála si přivydělat a ona nemá jinou možnost být v kontaktu s jinými potenciálními klienty, než jsou rodiče dětí.

Bohužel jdu na to jen svým selským rozumem – poraďte mi, čím mohu argumentova (zákon?), pokud bych se proti tomu chtěla dále ohradit.

Odpověď: Tento dotaz jsme konzultovali s právničkou: Bohužel nejsou prý tyto situace na školách ojedinělé. Jednání paní družinářky není z obecného hlediska protiprávní, ale je to zcela jistě věc etiky a morálky – soukromé komerční aktivity pedagogů do školy nepatří. V každém případě se ale můžete ohradit na základě toho, že se paní družinářka věnovala této aktivitě ve svojí pracovní době, což je zcela jistě pracovně-právní problém. Právně by bylo možné argumentovat ještě také tehdy, pokud by paní družinářka měla ve smlouvě se školou zakotveno, že si nesmí při své práci přivydělávat (což jak píšete, není tento případ, i když to paní družinářka nemusí vědět).

V každém případě je dobře, že jste na nevhodné chování upozornila nejprve paní družinářku. Pokuste se jí znovu říci, co je na jejím jednání v rozporu z pracovně-právního hlediska a požadujte, aby s tímto způsobem kontaktování rodičů přestala. Pokud by se tak nestalo, bude nutné promluvit si s paní ředitelkou.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Proč ne?
Proč ne?
8 let před

Já osobně nevidím jediný důvod, proč by si družinářka nemohla přivydělávat??? Proč ne? Dnešní doba je zlá! Platy jsou nízké a vše ostatní je neúnosně drahé! Lidi se snaží vydělat o kapku víc a vesměs jim nic jinýho nezbývá! Nehažte jiným klacky pod nohy a neznepříjemňujte jim ten život ještě víc! Měli by jsme držet pospolu a ne neustále někoho udávat a štvát jako divou zvěř a zbrojit proti druhým! Všichni stojíme na tenkým ledě chudoby! Jestli nic pojišťovat nechcete nebo upravit či aktualizovat staré pojistky, tak si toho nevšímejte a neřešte to. Chovejme se trochu lidsky…

Nejde o osobní přání, ale o právní záležitost
Nejde o osobní přání, ale o právní záležitost
8 let před

Dobrý den, nejde o to, že by někdo paní družinářce nepřál, aby si přivydělala. Problém z právního hlediska, jak jsme se snažili vysvětlit, je v tom, že to dělá v pracovní době, kdy se má věnovat pedagogické činnosti (takhle děti vlastně zneužila k tomu, aby si vydělala). Mimo pracovní dobu, ať si paní družinářka přivydělává, čím chce, pokud to je legální a pokud jí to smlouva s jejím zaměstnavatelem umožňuje. Nicméně když jsme u zmiňované etiky, možná by se ani Vám nelíbilo, kdyby Vám po dětech paní učitelka posílala nabídku toho, čím si zrovna přivydělává. Je však pravda, že na… Číst vice »

Proč ne?
Proč ne?
8 let před

Jelikož jsem chápavý člověk, tak bych to opravdu neřešila. Jestli děti vystřihujou a nalepujou sluníčka nebo reklamní inzerát je mi osobně úplně ukradený. Nebo snad tato činnost děti nějak poškozuje? Duševně ohrožuje? Nebuďmě jak blázni a zaměřujme svou mysl k lepším a konstruktivnějším činnostem než řešením absolutních nesmyslů! Lidi začínaj mít úplně jiný problém, už i vysokoškoláci nemají práci, všechny země jsou zadluženy tak, že vlastně lidi a jejich majetky a majetky státu a celý státy patří bankám, a lidi se stejně stále zabývají malichernostma!

Nikola Křístek
8 let před

Paní vychovatelce bych dal k úhradě všechny sešity, ve kterých se vyskytuje obchodní sdělení… s tím, aby zajistila přepis jejich obsahu, aniž by bylo porušena ochrana osobních údajů… ona je šikula, poradí si s tím. Dále bych informoval pojišťovnu, pro kterou pracuje, o zneužívání komunikačního kanálu, který je určen pro jinou potřebu, s tím, že pokud neoznámí prostředky prevence či nápravy, zveřejním článek o arogantním přístupu pojišťovny. Základní školu bych upozornil na to, že pokud o situaci ví a nebude se snažit jí zabránit, použil bych paragraf §178 Trestního zákona, který se používá na ty, kteří umožňují spamování. Na situaci… Číst vice »

trackback

[…] Odpověď od právničky na řešení druhé situace naleznete v naší poradně zde. […]

Tjelk
Tjelk
8 let před

pan Křístek mi vzal některá slova z úst, přesně tyto argumenty bych použil, pracuji v oblasti finančního poradenství, vidím ten hyenismus kolem, omlouvám se, ale bohužel už tak milosrdný být nedovedu, kdo kazí mému povolání punc kvality, etiky a cti, toho klidně ubiju a kříž, pokud po varování nepřestane. Nicméně někdy by exemplární potrestání pomohlo lépe a udělalo větší osvětu, tady ten blok zapadne, ale kdyby se to mediálně rozmázlo, mělo by to daleko lepší účinek, takhle napravíte jendu pani, ale nikoliv ty ostatní, kteří zneužívají druhých. A moc se mi líbila poslední věta předchozího komentáře:”Vy byste měnil/a své životní… Číst vice »