ilustrační foto by Maryland GovPics (flickr.com) (CC BY 2.0)

Poradna: Školská rada jako první instance pro řešení problémů spojených s vedením školy

Dotaz: Je dobré, když jsme dvě školy a vede je pouze jeden ředitel? Bohužel mi jako rodiče vidíme, že to nelze obě školy jsou zanedbané a jsou vedeny opravdu tzv. jen aby jsme přežili. Dá se s tím něco dělat?

Odpověď: 

Předpokládám, že jde o veřejné základní školy, tedy pravděpodobně zřizované obcí. Situace, kdy ředitel nebo ředitelka vede dvě školy, někdy základní a mateřskou, které jsou sloučené, někdy základní školu se dvěma detašovanými pracovišti, nejsou nijak výjimečné a automaticky to neznamená, že to musí být špatně a školy musí být zanedbané. Tedy v tom to asi nebude. Pokud je více rodičů, kteří sdílejí tento názor, tedy že školy jsou zanedbané, obraťte se na svého zástupce ve školské radě. Tu musí mít každá škola, je tam zástupce rodičů a je povinen předložit k jednání stížnost rodičů. Školská rada musí tento podnět vyřídit a závěr zveřejnit. Podstatné je, že ve školské radě je i zástupce zřizovatele školy – tedy pravděpodobně obce. A právě zřizovatel by měl takovou situaci řešit. Buď ředitele vyměnit, zjednat nápravu, rozdělit funkce, pokud by to opravdu byl kapacitní problém. Ještě je možné se obrátit přímo na zřizovatele, ale v první fázi je lepší využít školskou radu, je právě pro řešení takových problémů zřízena.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments