Ti dospělí, kteří si i v pokročilém věku dokážou zachovat kreativitu, odvahu a otevřenost adolescentů, jsou těmi, kteří si svůj život nejvíce užívají, míní autor knihy o mozku puberťáků. Ilustrační foto: Kateřina Lánská

Jak přežít pubertu dětí, aniž by se z vás stal vrah nebo alkoholik? Neuropsychiatr sdílí tipy, jak na to

Máte dítě na prvním stupni základní školy, a už teď se děsíte puberty? Nebo se vám vaše sladké děťátko už teď mění před očima, celá rodina s ním bezmocně sjíždíte hormonální horskou dráhu a jen doufáte, že to všichni přežijete ve zdraví? Americký neuropsychiatr Daniel J. Siegel právě pro vás napsal svou knihu Rozbouřený mozek – Dospívání, teenageři a jejich výchova. Nabízí rady a tipy, jak dospívání dětí nejen zvládnout, ale také si ho užít.

Pomůže, když pochopíme, co se během puberty v mozku puberťáka odehrává. Foto: Lucie Kocurová
Foto: Lucie Kocurová

“Stává se, že adolescenti jezdí příliš rychle, zbytečně riskují a ohrožují sebe i druhé. Skáčou z útesů do moře a způsobují si zranění. Toto období může být náročné ukočírovat, protože kromě inovace je jeho výrazným rysem také riziko a revolta,” říká americký neuropsychiatr Daniel J. Siegel. Zdá se, že puberta u dětí prostě znamená peklo pro rodiče.

Nemusí to ale tak být, tvrdí Siegel, který je také otcem syna a dcery. Stačí se na dospívání svých potomků podívat z jiného úhlu: jako na fascinující životní zkušenost, ze které se může poučit celá společnost. Ti dospělí, kteří si i v pokročilém věku dokážou zachovat kreativitu, odvahu a otevřenost adolescentů, jsou těmi, kteří si svůj život nejvíce užívají. „Jestliže adolescenci chápeme pouze jako období, které je zapotřebí překonat a přetrpět, neučiníme velmi důležité kroky k rozvinutí a využití podstaty adolescence. Pokud však emoční jiskru, sociální zapojení, vyhledávání nových zážitků a tvůrčí hledání chápeme jako klíčové a pozitivní aspekty toho, čím adolescenti jsou – a kým se mohou stát jako dospělí, pokud tyto vlastnosti také rozvíjejí -, toto období nabývá velkého významu, kdy nejde pouze o přežití, ale též o rozvoj a péči,“ píše Siegel.

Jak ale skutečně pochopit a zvládnout tendence svých dospívajících k revoltě a rizikovému jednání? Kniha Rozbouřený mozek nabízí nejen důkladné vysvětlení procesů, které se odehrávají v mozku adolescenta, ale také různá cvičení a otázky k zamyšlení pro rodiče. Popisuje, jak fyziologické změny v mozku teenagera vedou k různému chování, a navrhuje způsoby, jak se s tím chováním vypořádat bez toho, aby utrpělo zdraví dítěte nebo vztahy v rodině. Nevyhýbá se ani tématům spojeným se sexualitou a užíváním (či zneužíváním) drog nebo alkoholu.

Cílem je, aby rodiče dokázali provést své děti úskalími puberty a adolescence, a přitom jim dokázali poskytnout dost respektu a prostoru k jejich rozvoji. Aby svým dětem umožnili ponechat si vlastnosti, které – doufejme – přispějí k tomu, že se nám všem na planetě Zemi bude dobře žít. V neposlední řadě si také klade za cíl, aby nás všechny život (nejen v období adolescence) víc naplňoval a bavil.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments