Miško. Rodiče se už před narozením syna rozhodli, že se svému potomkovi chtějí nadstandardně věnovat. FOTO: Aerofilms

Každá minuta života. Týrání, nebo příkladná výchova? Ať každý posoudí sám

Jen málokterý film vyvolává vášně mezi lidmi, kteří ho ještě neviděli. Novému dokumentu Každá minuta života Eriky Hníkové se to daří. Vidět upoutávku a přečíst si diskuse na internetu ale v tomto případě vážně nestačí.

Napřed krátké shrnutí: snímek je sondou do mikrokosmu jedné malé slovenské rodiny, kterou tvoří otec Michal, máma Lenka a jejich (v době natáčení) čtyřletý Miško. Rodiče se už před narozením syna rozhodli, že se svému potomkovi chtějí nadstandardně věnovat, a když se seznámili s knihou Jak vychovat šampiona, bylo jim jasné, že právě výchovný styl kamevéda je pro ně ten pravý. Roztomilý okatý klučina od narození dostává stoprocentní pozornost svých rodičů; vyrůstá v bilingvním prostředí (maminka je učitelka němčiny), hraje na nástroje, zpívá a především intenzivně sportuje. Ve čtyřech letech ujede padesát kilometrů na kole, lyžuje, plave, čte a píše a s hokejkou na ledě sází góly mnohem starším klukům.

Díky kameře může divák nahlédnout do sedmi dnů v životě rodiny, která výchovu úspěšného dítěte povýšila nad všechno ostatní. Vidíme, jak dva dospělí lidé celé hodiny sledují jednoho snaživého malého sportovce. Vidíme, jak oddaně žádají zakladatele kamevédy, aby jim posvětil správné provedení shybu. A také vidíme, jak rodiče neustále opakují synkovi: máš na to, přidej, budeš nejlepší a pak přijde odměna. Když Lenka večer co večer znovu vytírá už beztak dokonale nablýskanou podlahu, její únava je přímo hmatatelná. Není čas na vlastní kariéru, na kamarádství ani na budování vztahu s manželem, který po večerech u počítače dohání, co přes den v práci zameškal.

Můžeme se ptát, jestli má tato cesta smysl. Můžeme se ptát, jestli stojí za to vidině úspěchu potomka obětovat tolik času, energie i jiných snů – třeba toho o větší rodině. Můžeme přemýšlet, nakolik snahu Michala seniora věnovat svému synovi maximum pozornosti ovlivnilo třeba to, že sám vyrůstal s nevlastním otcem. To nás může přenést k dalším otázkám o způsobu, jakým vychováváme svoje děti – což, jak zdůrazňuje autorka dokumentu, je i jedním z cílů.

Od natáčení uběhly už tři roky, Miško má za sebou první třídu, ze všech sportů, kterým se věnoval, si zřejmě definitivně vybral hokej a noviny o něm začínají psát jako o žhavé slovenské naději. Jak to dopadne, dnes nikdo neví. Je velmi jednoduché Hanuliakovy šmahem odsoudit (koneckonců, v diskusích na sociálních sítích to už schytávají hlava nehlava), na druhou stranu ale zaslouží i obdiv za odvahu, s níž sdílejí svou intimitu. Názor si budou moct vytvořit i diváci ze zahraničí, protože film Každá minuta života čeká i uvedení v mezinárodní distribuci.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka Kepková
Lenka Kepková
21 dní před

na druhou stranu ale zaslouží i obdiv za odvahu, s níž sdílejí svou intimitu.” … spíš než odvahu tam vidím exhibicionismus a celém mi to přijde jako těžká manipulace a izolace dítěte, které se nemohlo bránit.