Jak na domácí úkoly, aby dávaly smysl

Domácí úkoly – téma, kvůli němuž si lidé “trhají občanky”. Někdo říká, že bez nich se děti nic nenaučí, jiní si stěžují, že domácí úkoly děti přetěžují a do rodin vnášejí zbytečnou nervozitu. Pravda je jako obvykle někde uprostřed: domácí práce smysl má, když se při jejím zadávání dodrží určitá pravidla.

 1. Jednoduché a jasné zadání
  Nejhorší jsou úkoly, nad kterými musí dát hlavy dohromady celá rodina, a zachrání to v lepším případě až telefonát spolužákovi.
 2. Smysluplný obsah
  Děti jsou citlivé na to, jestli to, co se mají učit nebo procvičovat, dává smysl. Dávat jim úkoly pro úkoly je nejlepší cestou jak jim je – potažmo školu obecně – znechutit.
 3. Komplexně, kreativně, prakticky
  Mechanické úkoly typu “vypracuj cvičení 2 na straně 15” jsou ztrátou času. Když se dítě učí číst, nemusí nutně sedět nad slabikářem. Spoustu písmenek potká i na cestě s rodiči do obchodu.
 4. Bez rodičů
  Domácí úkoly, u nichž se očekává účast rodičů, zvětšují rozdíly mezi dětmi, které rodiny ve vzdělávání podporují a těmi, kteří takové štěstí nemají.
 5. Klidně ve škole
  V zahraničí je běžné, že se domácí úkoly píší v družině spolu se spolužáky nebo dohlížejícím pedagogem. Cíl: procvičit vědomosti a dovednosti a naučit se soustavné práci je splněn, a uleví to atmosféře v rodině.
 6. Neznámkovat
  Známkovat něco, u čeho není jisté, kdo si s tím dal práci, nedává smysl. Zahrnovat tuto známku do výsledného hodnocení pak ještě méně.
 7. Podle věku
  Na prvním stupni je rozumné, když je zodpovědnost za vzdělání více na škole. Na děti je dobré ji přenášet postupně, což platí i pro domácí úkoly.
 8. Sdílená strategie školy
  Je fajn, když si učitelé domluví společnou strategii. Už jen proto, aby se nestávalo, že jeden den dostanou žáci pět úkolů a druhý den žádný.
 9. Týdenní úkoly
  Rodinám to dává svobodu naplánovat si, kdy se budou děti úkolům věnovat, a zbytek času mohou trávit po svém.
 10. Individuálně
  Přizpůsobit úkoly typu dětí, případně přání rodiny. Jsou rodiče, kteří by byli nervózní, že škola selhává, pokud by dítě nenosilo úkoly. A potom jsou rodiče, kteří chtějí čas se svými dětmi trávit jinak.

Podívejte se na video z cyklu Vši ve škole:  Proč vůbec existují domácí úkoly?

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Š.
Monika Š.
3 let před

Nezrušit! Jde přece o samostatné vypracování a ověření nově získaných informací…

Andrea
Andrea
2 let před

Dobrý den. Myslím si, že úkoly by měly být. Učiva je ve škole stále více a děti si musí upevnit nové věci. Učí se tím i zodpovědnosti sami za sebe a hlavně se naučí, že mají povinnosti. Dnešní společnost háže vše na školu a rodiče se nezapojují a ještě si stěžují, že oni je to nenaučili. Když dítě zapíšete na nějaký nástroj do hudebky a zaplatíte nemalé peníze, tak taky budete říkat nemusíš cvičit? Ne. Proto že to platíte. Ale základní vzdělávání je zdarma tak jím budeme opovrhovat a házet učitelům klacky pod nohy.