Může učitel zakázat jíst a pít při vyučování?

Pamatujeme si to asi všichni: se zazvoněním jsme museli zasunout kolena pod lavici, spolknout pravítko (rozuměj narovnat záda) a po zbytek hodiny se ani nehnout. Svačit během hodiny vyloučeno, ale totéž platilo i pro pití nebo odchody na záchod. Jak to chodí ve školách dnes a jak by to chodit mělo?

Může učitel zakázat mému dítěti jíst a pít během vyučování? Náš učitel s tím neustále dělá problémy. Zajímalo by mě, jestli jsou v zákoně nějaké páky, jak na něj,“ ptá se rozhořčený rodič.

A není se mu co divit.

Věc se má tak: Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Jednotná pravidla
Zákon se ale těmito otázkami vůbec nezabývá. Obecná pravidla, která v tomto směru stanovilo vedení školy, bývají uvedena ve školním řádu, nebo v brožuře pro rodiče. Každý učitel by je měl dodržovat, aby nebyli žáci zmatení, že v jedné hodině je dovoleno něco, co je v jiné zakázáno.

O tom, jak by tato pravidla měla vypadat, se může dohodnout rodičovské sdružení přímo s ředitelem/ředitelkou. Například ve školním řádu ZŠ Povážská ve Strakonicích se píše: Při vyučování není dovoleno jíst a žvýkat. Pít lze i při vyučovací hodině.“

Většina škol už dnes věnuje pozornost pitnému režimu dětí a nebývá tedy zvykem, aby bylo zakázáno se při hodině napít. S jídlem je to složitější, a pokud nejde o zdravotní důvody, je obvyklé, že děti jedí až o přestávce.

Učitel jako žák
Podobně – tedy pití ano, jídlo ne – to chodí i v ZŠ Milovice. „Pít můžou naši žáci volně, na jídlo je vyhrazena přestávka. Pro děti tedy platí to samé jako pro učitele: ten si také do hodiny klidně přinese hrnek s vodou nebo čajem, ale neukusuje během výkladu sendvič,“ popisuje ředitelka školy Lada Fuchsová. A zmiňuje jednu výjimku: „Dívka s cukrovkou. Ta ve chvíli, kdy cítí, že se potřebuje najíst, mrkne na asistenta a odchází se najíst na chodbu,“ doplňuje ředitelka.

Konstruktivní tip pro rozhořčeného tatínka: Ze všeho nejdřív je dobré si promluvit s učitelem a zeptat se ho, proč je v otázce jídla a pití tak přísný. A vysvětlit mu, proč vy byste si v tomto naopak představovali větší volnost. Prostudujte také školní řád a zjistěte, jak se toto téma pojednává v něm. Školní řád je soubor pravidel a povinností žáků a učitelů, ke kterým se škola přihlásí a měli by ho potom všichni dodržovat. Pokud by se vám zdál školní řád příliš přísný, můžete dát školní radě podnět ke změně.

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
3 let před

Učím dospělé. Zakázat jim jídlo při hodině nemůžu. A je to silně nepříjemné, pokud narazím na studenty, kteří nemají dost úcty, aby mi neukazovali svůj rozžvýkaný chleba se sýrem, když od nich chci nějakou reakci (učím jazyk). U dětí jsem v souladu se školním řádem nechávala možnost pití, ale pravidelně se stávalo, že se z dětí stávala miminka – přicuclé k flašce, nevnímajíc okolí, jen ten „dudlík“. Takže pití šlo do tašek. Napít se mohly, přicucnout k dudlíku ne.