Na dovolenou během školního roku? Záleží na benevolenci ředitele

Ne vždycky se hodí jet lyžovat zrovna o jarních prázdninách. A vyrazit k moři mimo sezónu vyjde výrazně levněji. Jenže co na to škola, když žák na dva týdny zmizí?

Když chtěla vzít autorku tohoto článku před téměř třiceti lety její rodina k moři v červnu, zahrála na školu habaďůru, že je nemocná. Jenže od moře se člověk často vrací opálený, což neuniklo třídní učitelce. Jako výmluva číslo dvě posloužila smyšlená svatba příbuzného žijícího v teplých krajích. Říct bez obalu, že jsme si dovolili vyrazit na rodinnou dovolenou tři týdny před vysvědčením, na to jsme tehdy prostě neměli odvahu.

I dnešní rodiče mají strach, že je škola připraví o svobodu. „Dokud jsme měli malé děti, jezdili jsme k moři zásadně v červnu nebo září a na hory ve chvíli, kdy napadl sníh. Jenže teď už je starší syn ve škole a my se bojíme, že máme utrum,“ stěžuje si Kateřina Horáčková z Loun. „Existuje nějaké maximum, na jak dlouho ho lze uvolnit z výuky? A musí nám ředitel vyhovět?“ ptá se.

Osvícený ředitel vyhoví. Ale…
Docházku do školy upravuje Školský zákon, i když v otázce dovolené nedává nikterak konkrétní odpověď. Podle §22 jsou zákonní zástupci dětí a nezletilých žáků povinni „zajistit, aby dítě a žák docházel řádně do školy nebo školského zařízení.“

Žádná minimální splněná docházka stanovena není, stejně jako nikde není psáno, jak dlouho smí žák chybět. Záleží tedy na řediteli/ředitelce, jestli je dítě ochoten uvolnit i mimo termíny prázdnin. Obecný přístup vedení školy k řešení těchto situací bývá zakotven ve školním řádu příslušné školy.

Žádná minimální splněná docházka stanovena není, stejně jako nikde není psáno, jak dlouho smí žák chybět. Záleží na řediteli, jestli je dítě ochoten uvolnit i mimo termíny prázdnin.

Řediteli nic nebrání, aby rodičům vyhověl, a osvícení ředitelé to tak dělají. Ale rodiče by si měli uvědomit, že některé části školního života jsou těžko nahraditelné a respektovat, když ředitel řekne, že v tom konkrétním termínu žáka neuvolní. Rodiče nemají právo se uvolnění dožadovat, ani by neměli řediteli nebo ředitelce mít za zlé, pokud jim nebude chtít vyjít vstříc. Užitečné může být taky popovídat si ze všeho nejdřív s třídním učitelem. Ten by měl své žáky znát nejlíp a dokáže poradit, jestli si delší absenci mohou dovolit, nebo jim uškodí.

Lepší je nadělat, než dohánět
Ve školách přistupují k omluvám žáků různě, ale obecně lze říct, že se ředitelé snaží vyjít vstříc. „Je to zodpovědnost rodičů, já nemám právo to nikomu zakázat. U nás to není o žádném dovolování se. Rodiče pouze vyplní formulář oznámení o nepřítomnosti, který máme na webu. Jediná naše podmínka je, aby rodič zajistil, že si dítě doplní učivo,“ říká Lada Flachsová, ředitelka ZŠ Milovice.

Že je tohle jediné hledisko, které by mělo školu zajímat, potvrzuje i učitelka Daniela Šejnohová z Montessori třídy ZŠ Dlouhý lán v Praze. „Mám vyzkoušeno, že týdenní absenci dítě dohání čtyři týdny. Proto vždycky prosím rodiče, aby delší absenci hlásili co nejdřív, aby si žák mohl ‚nadělat’ postupně něco dopředu.“

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Eliška
Eliška
3 let před

Zkušenost s Evropskou školou v Bruselu- den pred a po prázdninách muže omluvit pouze lékar. Natož dovolená v prubehu roku. A v Nemecku za takovou absenci platí rodiče pokutu