Nejezděte do Disneylandu, nemáte-li prázdniny

Britští rodiče teď mají jistotu: pojedou-li s neplnoletým potomkem na výlet mimo školou stanovené prázdniny, pokuta je nemine. Precedentem se stal případ otce, který vzal dceru za Mickeym Mousem v době, kdy se její spolužáci normálně učili. 

O prohřešku Jona Platta rozhodl nedávno Nejvyšší soud. Dal zapravdu škole a potvrdil tak její právo pokutovat otce, který nerespektoval povinnou školní docházku. Jon Platt pokutu 60 liber za šestidenní absenci dcery nezaplatil, čímž se penále dvojnásobilo. Platt se s postupem školy nechtěl smířit, raději dal 1000 liber advokátovi a celou věc dal k soudu. Ten ovšem nakonec rozhodl v jeho neprospěch.

Je rodinné setkání vážný důvod?
Podle britského školského zákona může škola absenci dětem povolit pouze z vážných důvodů. Jon Platt argumentuje tím, že jeho sedmnáctičlenná rodina chtěla Disneyland navštívit společně a nenašla jiný možný termín, což lze považovat za vážný důvod. Proto školu o uvolnění dcery písemně požádal, ale ta mu nevyhověla. Školský zákon klade rodičům za povinnost zajistit u dětí „řádnou“ školní docházku, tu ale podle Jona Platta šestidenní výlet nijak nenaboural – jeho dcera jinak školu navštěvuje pilně.

Podle britského školského zákona může škola absenci dětem povolit pouze z vážných důvodů.

Britské ministerstvo školství rozsudek přivítalo. Platta se naopak zastal šéf učitelského odborového svazu Kevin Courtney. Podle něj pokutování není řešením a jen zbytečně vytváří napětí mezi školou a rodiči.

Vězením proti záškoláctví
Opatření má motivovat k větší odpovědnosti rodiče s laxním přístupem ke vzdělání vlastních dětí. To ovšem nejsou případy standardních rodin, které se výjimečně rozhodnou pro společnou dovolenou v době výuky nebo dítě vezmou ze školy, aby mohlo navštívit nemocnou babičku.  Tyto rodiny také nemají žádný velký problém zaplatit pokutu 60 liber.

Pokutování není řešením a jen zbytečně vytváří napětí mezi školou a rodiči.

Represivní metoda pokut přitom nedosahuje žádaného účinku ani u rodin, které mají hlouběji do kapsy. Poslyšte smutný příběh z Berks County v americkém státě Pensylvánie, který se udál před třemi lety:

Když dluhy za nesplacené pokuty kvůli absenci jejich dvou synů dosáhly za několik let 2000 dolarů, poslal soud matku na dva dny do vězení. Tam se bohužel zhoršily její zdravotní problémy a pětapadesátiletá žena v detenci zemřela. Zpráva proběhla médii a nastartovala debatu, zda postihy rodičů za záškoláctví dětí, v USA dost běžné, mají smysl.

Pokuty často dostávají ženy ze slabšího sociálního prostředí a mnoho z nich končí ve vězení, protože je neplatí. To ovšem dále narušuje rodinné prostředí, a obrací se to proti dětem, které chtěl zákon podpořit.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments