Poradna: Je lyžařský výcvik povinný?

Otázka:
Můj syn je v 7. třídě základní školy a jejich pan učitel na tělesnou výchovu začal „otravovat“ s lyžařským výcvikem, že je povinný. A já se chci zeptat, jestli je možné donutit žáka jet na lyžařský výcvik a jestli je sám o sobě povinný, jelikož stojí něco kolem 6000 Kč a možná i víc (i s vybavením). A navíc, pokud se nepletu, tak je v Listině základních práv a svobod také napsáno, že základní vzdělání má být zdarma. Takže konečná otázka je, jestli je lyžařský výcvik v 7. třídě povinný?

Odpověď:
Jako první krok doporučujeme podívat se do Školního vzdělávacího plánu (ŠVP), který by měla mít škola na svém webu, jestli je v něm opravdu lyžařský výcvik uveden jako povinný. Některé školy ho do svých ŠVP zařadily, jiné ne.

Podíváme-li se na věc z hlediska školského zákona, v § 22 odst. 1 písm. a) najdeme povinnost „řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat“.

V souvislosti s lyžařským výcvikem je potřeba uvážit, že:
1)        lyžařský výcvikový kurz je pouze jednou z organizačních forem výuky předmětu
tělesná výchova,
2)        lyžařský výcvikový kurz je ze své podstaty jednorázovou, časově omezenou formou vzdělávání, která se na celkové hodinové dotaci výuky tělesné výchovy v daném ročníku podílí jen malou měrou,
3)        náklady spojené se vzděláváním na lyžařském výcvikovém kurzu nenese škola,
ale nesou je zákonní zástupci žáka.

Náklady si hradí žák a jeho zákonní zástupci, je tedy na jejich zvážení, jestli se dítě lyžařského výcviku zúčastní.

Lze tedy konstatovat, že neúčast žáka, který se jinak dlouhodobě a pravidelně vzdělává
v rámci předmětu tělesná výchova, na lyžařském výcvikovém kurzu nelze interpretovat jako porušení povinnosti se řádně vzdělávat.

Co se týče nároku na „vzdělání zdarma“, to je u lyžařského výcviku splněno: škola obvykle nevybírá poplatek za samotnou výuku lyžování. Účast na výuce je ale samozřejmě spojena s dalšími náklady, které nese zákonný zástupce. I z toho podle našeho názoru vyplývá, že účast na lyžařském výcviku je nutno ponechat na zvážení každé rodiny.

V dnešní době je běžné, že mnoho rodin na lyžařský výcvik nemá. Zkušenosti škol ukazují, že jezdí zhruba polovina žáků. Kapacita se doplňuje žáky z jiných ročníků a ty, kdo nejedou, čeká běžná výuka v jiné třídě. Vynechání „lyžáku“ tedy ani nenavýší počet omluvených nebo neomluvených hodin a není potřeba žádat o uvolnění žáka z výuky.

Přes to vše je potřeba zmínit, že obecně lze účast na lyžařském výcviku jen doporučit. Ve hře je nejen získání nových sportovních dovedností, zlepšení kondice, zotavení na čerstvém vzduchu, ale také stmelení kolektivu.

Odpovídala: Lucie Fialová

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Nekdo
Nekdo
3 let před

Tezko najit hloupejsi a zbytecnejsi sport, nez bezduche spousteni se z kopce a vytahovani lanovkou nebo vlekem nahoru. Draha kratochvile snobu, navic extremne riskantni a dlouhodobe zcela nevhodna pro pohybovy aparat. Sve dite takto kalicit nenechat, at si na ministerstvu vydavaji edikty jake chteji…

Kocour
Kocour
3 let před

„Těžko najít hloupější a zbytečnější sport …“ – s tím se dá do značné míry souhlasit. Při sjezdovém lyžování vlastně „sportuje“ tíhové pole Země, nikoli ten člověk (lyžař), ten toho moc nedělá; nicméně lyžař usměrňuje to, kam na těch lyžích pojede. Větší problém je jinde: v sezónním charakteru lyžování. Lyžovat se dá jen v zimě. I tak se navíc do hor a za sněhem musí jezdit, často stovky kilometrů. Vybavení je drahé. Naučit se lyžovat je těžké, když to má člověk opravdu umět a ne se jen vytahovat, že to umí. Je to nebezpečné kvůli zimě, lavinám, navíc lyže nemají… Číst vice »