Nevzali vás na střední školu? Stále máte šanci. Odvolat se, nebo zkusit další kola

Horké téma posledních dní: přijímačky na střední školu. Ani v případě neúspěchu není vše ztraceno. Variant je několik: podat odvolání, případně se přihlásit do druhého či dalších kol.

Jestli budete od září studovat tam, kam jste dělali přijímačky v prvním kole, už asi víte. Pokud vás na školu nevzali, nezoufejte. Ještě není vše ztraceno. Mnoho škol vyhlašuje druhá (i další) kola přijímaček. V případě veřejné školy – tedy takové, kterou zřizuje stát, kraj nebo obec – se můžete také odvolat.

Jak napsat odvolání
Důležité je stihnout to v termínu – do tří pracovních dní ode dne, kdy jste dopis se zamítavou zprávou převzali od pošťačky nebo vyzvedli na poště. Srdceryvné příběhy do odvolání psát nemusíte. Mnohem důležitější je, aby v něm byly všechny náležitosti – jméno uchazeče, adresa, na kterou má přijít vyrozumění a samozřejmě název školy i vybraného oboru, ideálně včetně kódu.

Jestliže půjdete s odvoláním na poštu, pošlete je doporučeně. Datum na razítku vám potvrdí, že jste tak udělali ve správné lhůtě, a máte zároveň doklad. Když půjdete do školy osobně, nechte si potvrdit a datovat kopii odvolání.

Odvolání se podává řediteli či ředitelce školy. Ředitel buď zareaguje kladně, nebo celý spis včetně průběhu přijímacího řízení předá krajskému úřadu. Na odboru školství potom posoudí, jestli bylo všechno v pořádku.

Největší smysl má podávat odvolání v případě, kdy uchazeč skončil první, druhý, třetí pod čarou. „Ředitelé si obvykle pár volných míst právě pro případ odvolání nechávají,“ říká programový ředitel informačního centra EDUin Miroslav Hřebecký.

I u dalších míst to za známku a obálku stojí, vždy záleží, kolik má škola volných míst. „V případě, že žák skončil třeba 67. pod čarou, už ta šance výrazně klesá. Ředitelé se totiž musí i při odvolání držet kritérií pro přijetí ke studiu, která vyhlásili a zveřejnili na webu školy v lednu,“ upřesňuje Miroslav Hřebecký.

Co napsat do odvolání

Název školy a její adresa
Datum
Odvolání proti nepřijetí ke studiu
Odvolávám se proti rozhodnutí o nepřijetí mého syna / dcery (jméno a příjmení) ke studiu na (název oboru vzdělání a případně kód oboru). Můžete také uvést důvody, pro které je odvolání podáváno. Ale není to nutné.
Podpis zákonného zástupce nezletilého žáka
Jméno zákonného zástupce nezletilého žáka
Adresa, na kterou má být rozhodnutí o odvolání zasláno

Pozn.: Za nezletilého uchazeče podává odvolání zákonný zástupce, zletilý uchazeč podává a podepisuje odvolání sám

Prvním kolem to nekončí
Ani v případě zamítnutého odvolání není vše ztraceno. Mnohé školy pořádají druhá kola přijímacího řízení, některé i třetí, čtvrtá a dokonce pátá. Teoreticky se dá na střední školu dostat třeba ještě v září, i když s dalším a dalším kolem se počet škol, které ještě studenty přijímají, snižuje.

„Gymnázia se obvykle zaplní hned v prvním kole. Výjimkou mohou být gymnázia v místě, kde jich je víc a nemají takový převis, nebo gymnázia soukromá, která jsou pro mnoho rodin nedostupná kvůli výši školného,“ říká Miroslav Hřebecký. „I v dalších kolech se ale ještě dá natrefit na dobrý maturitní obor.“

Pro druhá a další kola přijímaček už neexistuje žádný pevný termín. Zatímco v prvním kole se uchazeči mohli hlásit jen na dvě školy, v dalších kolech už je počet neomezený. Seznam volných míst na školách najdete na webech krajských úřadů. Ideálně by měly viset už na titulní straně webu, někdy je ale potřeba trochu zapátrat – klíčová slova jsou „školství“, „vzdělávání“. Případně se dá na krajský úřad zavolat. Přihlášky pro druhé kolo musíte znovu vyplnit pro každou nově zvolenou školu zvlášť a podat přímo řediteli střední škol.

To nejdůležitější na závěr: hlavně zachovat klid. „V některých rodinách nastane atmosféra opravdové životní katastrofy, když se dítě nedostane třeba na gymnázium. Přitom je to víc o vnějších okolnostech než o uchazeči. Pokud se hlásím na gymnázium, kde je 600 uchazečů, berou 100 a já skončím 140., tak to přece není neúspěch. Maximálně špatná strategie, přecenění možností dítěte. A právě od toho jsou další kola přijímacího řízení, aby se nesprávná strategie dala opravit,“ upozorňuje Miroslav Hřebecký.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
sošmapbrno
sošmapbrno
2 let před

sošmapbrno – střední škola v Brně přijímá stále