Bezpečné cesty do školy – šance pro pražské děti, jak zase chodit pěšky a bez rizika. Zapojte se

Dopravní situace poblíž některých pražských škol je skutečně neutěšená. Chybějí přechody, parkující auta zakrývají chodcům i řidičům výhled, k tomu různá nevábná zákoutí, kde se děti bojí. Kolem tři čtvrtě na osm navíc chaos výrazně zhoršují rodiče, kteří potřebují potomka přivézt autem nejlépe až do třídy. Už toho máte dost? Přihlaste svou školu do každoroční výzvy Bezpečné cesty do školy. 

Podle průzkumu organizace Pražské matky, z. s. považuje čtvrtina dětí ze základních a středních škol v hlavním městě svou cestu do školy za nebezpečnou. Ať už jim ji komplikuje doprava nebo neudržovaná veřejná prostranství, důsledky jsou jasné: bojí se děti, bojí se rodiče.

A tak čtvrtina rodičů vozí děti raději do školy autem, i když často bydlí ani ne kilometr daleko. Téměř 40 % dětí by přitom chtělo raději jezdit na kole, koloběžce nebo skateboardu, a prakticky stejné procento rodičů by nejraději auta vykázalo někam pryč od školní budovy.

Pokud byste si přáli dopravní situaci kolem vaší školy změnit, je možné se přihlásit do programu Bezpečné cesty do školy, který vyhlašuje právě organizace Pražské matky ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy. Odborníci pak z přihlášek vyberou školy, které jsou na tom nejhůře, ale zároveň je u nich pravděpodobné, že téma udržitelné dopravy přenesou i do výuky a doprovodných akcí pro žáky i rodiče.

Přihlášku, kterou lze vyplnit ZDE, musí poslat škola, ale je možné, aby projekt iniciovalo a následně koordinovalo třeba rodičovské sdružení.

A co můžou školy získat? Děti budou moct pojmenovat, která nebezpečná místa jim brání v tom, aby se mohly po okolí samostatně pohybovat. Součástí mapování je také podrobný dopravní průzkum. Výsledkem pak je soubor návrhů a opatření, s jejichž realizací pomáhá i městská část. V okolí škol tak vznikají nové a výrazněji označené přechody, instaluje se lepší osvětlení podchodů a parků, rekonstruují se křižovatky. Bezpečnější cesty do školy byly navrženy a postupně vznikají v okolí 60 pražských škol. Pokud chcete jejich řady rozšířit, neváhejte – uzávěrka přihlášek je 21.2.2020. 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments