Hlavně mít děti na celý den z krku

Sešity, tužky, plastelína, lepidlo, pastelky, tempery, barevný papír… Obstarávat školní pomůcky není moc zábavné, proto nabízíme pár pozitivních myšlenek, kterými si to můžete zpříjemnit.

Za prvé, nejste v tom sami – je to celosvětový fenomén: „Gríšovi jsem ještě polovinu věcí ze seznamu nekoupila, plastelínu jsem mu dala starou, barevný papír zatím žádný,“ říká moskevská maminka Juliana Zigangorova. „Mironovi je už jedenáct a všechno si šel nakoupit sám. Mladšímu Gríšovi kupujeme i učebnice, protože píše rovnou do nich, jsou na jedno použití, ale Miron už dostává použité učebnice ze školy, tak jak to bylo, když jsme chodili do školy my.“

Další variantou je asertivní rodičovský přístup. Navrhněte škole, ať pomůcky nakupuje hromadně. „Sešity, ale i všechny základní pomůcky na výtvarku kupujeme dětem my a rodiče na to přispívají,“ říká Blanka Medová, učitelka zeměpisu a výtvarné výchovy v Pelhřimově. „Někteří mají pocit, že by to pořídili levněji, ale pak zjistí, že to zabere spoustu času a jsou rádi, že to škola dělá za ně.“

Berte to tak, že nákupem školních pomůcek děláte radost svým dětem, hlavně těm, co si rády hrají na papírnictví. „Moje dcery měly vždy seznamy dlouhé a velmi detailní, tužky musely být určité barvy, všechno sladěné. Syn to vůbec neřešil, takže jeho seznam byl vždy o dost kratší,“ říká paní učitelka Medová, tentokrát v roli maminky tří dětí.

Možná vám některé položky připadají úplně zbytečné a vy si říkáte: tohle kupovat nebudu. „U nás ve škole chtějí i papírové a vlhčené ubrousky,“ říká Lucie Pospíchalová, která s rodinou žije v USA. V tom případě se můžete inspirovat přístupem americké maminky s komediálním talentem Deny Blizzard. Její video, ve kterém shání pomůcky v supermarketu a zároveň promlouvá k jiným rodičům, vidělo již 18 miliónů lidí. „Klidně si na ten seznam dejte, co chcete, obstarám každou blbost, vzkazuje učitelům, a ostatním rodičům říká: taky byste měli, copak je nějaká tužka navíc nebo papírové kapesníčky příliš, znamená-li to, že máte děti na celý den z krku, a ještě je někdo ochotný učit je počty nebo dějepis?“

 

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments