Američtí teenageři mají víc volného času než jejich sestry. Domácí práce se stále řídí pohlavím

Odpověď je ovšem jednoduchá: zatímco matky ve Spojených státech se svými dcerami vaří, uklízejí a nakupují, otcové se syny relaxují. Chlapce navíc rodiče odměňují i za činnosti, které u dívek tak nějak automaticky předpokládají, tvrdí článek s názvem Why Teen Boys Have More Leisure Time Than Teen Girls, který pro časopis The Atlantic napsal redaktor Joe Pinsker.

V průměru mají američtí muži víc volného času než americké ženy – zhruba jde za jeden den asi o půlhodinový rozdíl. A podle výzkumného střediska Pew Research Center tato nerovnost vzniká opravdu brzy. Mezi dospívajícími ve věku 15-17 let mají podle analýz chlapci volného času denně víc až o hodinu.

Jak je to možné? Chlapci a dívky v tomto věku nakládají se svým časem už velmi podobně jako dospělí: zatímco kluci tráví asi o hodinu denně více času u počítače, dospělí muži se dívají na televizi o půl hodiny déle než ženy. Naproti tomu dívky tráví dvojnásobek času uklízením a vařením, což se pak také přenáší do dospělosti. Zdá se tedy, že dospívání je v podstatě nácvikem dospělého života v genderové nerovnosti.

Matka vezme dceru na nákup, otec se synem fandí u televize
A podstatnou roli v udržování tohoto trendu hrají podle Joea Pinskera rodiče. Podle výzkumů totiž potomky nevedou k domácím pracím stejně, ale řídí se podle jejich pohlaví. Matky tráví po nákupech, uklízením a vařením podstatně víc času s dcerami než se syny. Otcové zase častěji zasvěcují syny do vylepšování domova a volnočasových aktivit, jako je sledování sportovních přenosů v televizi. „Stejně, jako mívají práci rozdělenou rodiče, mají ji rozdělenou i děti,“ říká socioložka Jill Yavorsky z University of North Carolina.

A děti pochopitelně leccos odpozorují. Podle jedné ze sociologických studií vydaných v loňském roce tráví mladí muži, kteří své matky v dětství viděli pracovat, více času péčí o své vlastní děti. Dcery pracujících matek samy v dospělosti častěji pracují a vydělávají víc peněz než mladé ženy, jejichž matky zůstaly i v jejich dospívání doma. „Tyto matky totiž dětem předávají více rovnostářský přístup k genderovým rolím, a také u nich častěji lze pozorovat schopnost zvládnout zároveň pracovní i domácí povinnosti,“ tvrdí autoři studie.

Rodiče chlapce častěji odměňují za osobní hygienu a pomoc v domácnosti
Ve Spojených státech je běžnou praxí, že si děti mohou ke kapesnému přivydělat prací kolem domu a v domácnosti. Ani v tomto ohledu se ale o nějaké rovnosti pohlaví nedá mluvit. Oblíbená mobilní aplikace BusyKid, v níž rodiče dětem nastavují a následně odškrtávají splněné povinnosti a shromažďují „výplatu“, loni provedla velký průzkum u 10.000 rodin. Dívky si týdně za domácí práce vydělávaly průměrně necelých sedm dolarů, zatímco chlapci čtrnáct. Rozdíl v příjmech, stejně jako už zmíněné rozdíly v trávení volného času, se tak podle Joe Pinskera vytvářejí daleko dřív, než mladí vůbec vstupují na trh práce.

Podle dat z průzkumu BusyKid bylo navíc zřejmé, že rodiče byli častěji ochotní platit chlapcům za činnosti osobního rázu, jako je čištění zubů nebo sprchování, zatímco u dívek byly podobné odměny naprostou výjimkou. I těmito činnostmi tráví děvčata víc času než kluci: podle statistik dívkám denně sprchování, oblékání, česání a podobná „údržba“ zabírá téměř hodinu, stejně staří kluci to zvládnou zhruba za 27 minut.

Mnozí rodiče si tyto nerovnosti uvědomují a snaží se potomkům obou pohlaví nabízet stejné příležitosti. Dcerám například kupují knihy o astronautech, dinosaurech a podobných tématech, která společnost obvykle považuje za „typicky chlapecká“. Těmito snahami dětem rozhodně rozšiřují obzory, ale jak připomíná Joe Pinsker, nakonec stejně nejvíc záleží na tom, co děti vidí doma. „Pokud chceme, aby pro děti bylo přirozené, že se domácí práce dělí rovným dílem, je třeba, aby to tak měli doma rodiče zařízené,“ tvrdí socioložka Jill Yavorsky. Zdá se totiž, že když děti vyrostou, do značné míry o domácích pracích přemýšlejí stejně jako jejich rodiče.

A jak to máte vy? Snažíte se k úklidu, vaření a dalším činnostem stejně „přitáhnout“ syny i dcery?

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Umfa
Umfa
2 let před

Americkym feministkam to ovsem nebrani v tom, aby ostatnim prednasely o rovnopravnosti :-) Ze tohle muzou jine narody mit davno vyresene je pri tom ani nenapadne :-)

Markéta M
Markéta M
2 let před

No, pokud američtí rodiče platí pubošům za provedení osobní hygieny …..tak chuděry jejich budoucí ženy.😁 A to, že mámy vaří s dcerami se mi jeví jako naprosto přirozené. U nás doma je hlavním živitelem muž a je v práci déle než já, chtít po něm umývat záchod, mýt nádobí, žehlit a pod. je nesmysl. Dělá technické práce kolem domu. Takže naše děti vidí naprosto zastaralé rozdělení rolí ….máma v kuchyni, táta v dílně, máma žehlí, táta seká dřevo……ovšem vidí také jak máma čučí na tv, táta spí, máma si čte, táta venčí psa…..a také máma je na pivku, táta v… Číst vice »

Vladimír
Vladimír
2 let před

Není to je v Americe. To je v celém „euroamerickém světě“. Rodiče (ale i škola) přistupují ke klukům i holkám odlišně. Výsledek je, že kluky neučí některé činnosti – a ti to pak neumějí. Uměle tak vytvářejí stav, který produkuje napětí mezi muži a ženami. A to není žádná novinka, to je tak už desítky let.

Alena
Alena
2 let před

U nás to funguje odporně tradičně – já jsem kancelářská krysa a muž fyzicky pracuje na směny, takže na mně je, aby bylo doma navaříno a tak nějak poklizeno, aby měl do té práce čisté ponožky a montérky. Snažím se, aby měl k dispozici kvalitní, pravidelnou stravu a zázemí a je to podle mě tak v pořádku. Na druhou stranu očekávám, že bude funkční auto s pravidelně měněným olejem/brzdami/cojávímčímještě a když potřebuju někde něco přivrtat, opravit, dotáhnout na balkon pytel hlíny ke kytkám, tak mě ani nenapadne tahat se s tím. Upřímně říkám, že kdyby se mě nějaká feministka pokusila… Číst vice »

Václav
Václav
2 let před

Já se teda musím přiznat, že u nás doma to fungovalo úplně jinak, než jak to popisují ostatní diskutující. Můj táta vždycky říkal: „jak se chceš jednou postarat o rodinu, když se nezvládneš postarat ani sám o sebe?“. Od svého táty jsem se naučil, že chlap se o sebe má umět postarat i bez ženy, protože jinak si z manželky akorát dělá druhou maminku, a na tom nic chlapského není. Nedával mi seznamy úkolů a neplatil mi za to, že jsem si vyčistil zuby. Ani mi nevykládal nějaké kecy o emancipaci žen. Prostě jednoho dne prohlásil, že se na svou… Číst vice »