Dokonalé prázdniny: Dvorek u babičky se špalkem a slepicemi, a žádný program

Hodně nestrukturovaného času, ideálně v partě různě starých dětí. Prostor k objevování a dozor dospělého jen na vyžádání. Tak vypadají podle Tomáše Feřtka ze společnosti EDUin prázdniny, při kterých se toho děti nejvíc naučí.   

„Je důležité, aby prošly fází nudy,“ říká odborník na vzdělávání. Pokud děti mají rodiče odmala za zadkem, může to podle něj mít různé následky od toho, že se v dospělosti daleko hůře samostatně rozhodují až po různé emoční poruchy.

Ideální výchova? „Jasná pravidla, ale na co největším hřišti, aby i malé děti měly dost příležitostí k vlastnímu rozhodování.“

O prázdninách splňuje takové podmínky třeba pobyt u babičky, která děti zavolá třikrát denně k jídlu, jinak jim žádný program nechystá. Podobně fungují skautské a jiné tábory.

A v čase mimo prázdniny? „Čím víc činností přenesete na děti, včetně těch běžných servisních, tím líp,“ říká Tomáš Feřtek. „Naše tři dospělé děti nám občas vyčtou něco z naší výchovy a nejčastější výtka bývá, že jsme je nenechali něco dělat samotné.“

Podívejte se na rozhovor s Tomášem Feřtkem na DVTV.

Video spustíte kliknutím na fotku:

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
  • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
  • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
  • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
  • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
  • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
  • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
  • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
  • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
  • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
1 rok před

Nemusí být ani prázdniny u babičky i když taky byly. Ale naše prázdniny byly prostorem, který jsme po splnění povinností, nákup, úklid, mytí nádobí, pomoc při vaření, nebo taky přímo vaření, když rodiče odjeli, byl čas jenom náš. Patřil nám velký prostor v přírodě, byla spousta her, příroda nabízela překážky, které jsme překonávali, když jsme chtěli někomu otrhat ovoce ze stromů, což byla taky zkouška odvahy, aby nás majitel nechytil. Tenkrát jsme riskovali akorát hlasité hubování a žalování rodičům. V období kdy vládl na filmovém plátně Vinětou, patřily nám všechny nerovné terény, za které se dalo schovávat a plížit, bojovat… Číst vice »