Zahájení školní docházky je jako malá svatba, popisuje česká matka z Berlína

Zatímco české děti usedají tento týden po prázdninách do lavic, děti v Berlíně mají za sebou už téměř měsíc výuky. Za tu dobu stihly třeba jako samostatný projekt v prvouce vyrobit s pomocí fotografií osu vlastního života od narození do současnosti. „Ačkoliv jsou na žáky v Německu kladeny vysoké nároky, chodí do školy rády,” říká Helena Singerová, která v Německu žije s manželem a dvěma školními dětmi už pátým rokem. 

Bez rukavic, bez deštníku, a taky beze strachu. Jak se vzdělávají děti v Nizozemsku?

Kde podle mezinárodních výzkumů žijí nejšťastnější děti na světě? V upršeném a chladném Nizozemsku. Svou dceru a syna tam vychovává i Češka Marie Postma, která se na univerzitě v Tilburgu věnuje výzkumu umělé inteligence a kognitivní vědy. „Myslím, že za spokojeností místních dětí stojí dva faktory: nic se tu neprožívá nějak fatálně a každý dostává druhé šance,“ říká.

Školní rok prvňačky Leonor: lockdown nám umožnil učit se zároveň v Česku i v Portugalsku

Díky pandemii mohla šestiletá Leonor navštěvovat první třídu ve dvou školách, které jsou od sebe vzdáleny 3000 kilometrů. Rozdíl začíná třeba hned u učení písmenek. „Na vlastní oči jsem tedy viděla rozdíly i podobnosti jednotlivých systémů, to je jedinečná situace,” píše její maminka Michaela Buzková Fernandes.