Ivan Smolka: Státní přijímačky produkují snaživé splňovače, na lyceu potřebujeme objevitele a výzkumníky

Ministerstvo školství letos umožnilo školám, aby si zorganizovaly přijímací zkoušky po svém. Jednotné testy nejsou povinné. Na Waldorfském lyceu se bez nich moc rádi obejdeme. Bohužel jsme jedni z mála, čemuž rozumím. Učitelé jsou vyčerpaní a distanční výuka – pokud má mít smysl – je velmi náročná.

Pavla Koucká: Přijde mi nefér, že stát chce plnou platbu za ZUŠ, které běží jen na půl plynu. Napsala jsem ministrovi 

Rodiny se školou povinnými dětmi to dnes věru nemají jednoduché. Ta naše má dvě děti na distanční výuce, druhačka chodí do školy. Když větším dětem skončí on-line hodiny, přivedu nejmladší, dáme si oběd a vyženu všechny ven. On-line judo, sbor, tanečky a výtvarku nepovažujeme za důvod, proč trávit další hodiny před obrazovkou.

Ludmila Rousová: Letošní maturity nám mohou dát víc, než si myslíme. Berme je jako trenažér na budoucí výzvy 

V souvislosti se zavřenými školami mi vyvstává několik zásadních otázek, které můžou silně ovlivnit budoucnost českého vzdělávání. Mezi ně patří i úvahy o systémové úpravě letošních maturit z důvodu nestandardní situace. Pro studenty tato zkouška za nynějších podmínek představuje výzvu, která může posloužit jako dobrý trenažér pro všechny budoucí výzvy.

Anna Hogenová: Dobrý učitel je dílem milosti. Dává dětem pocítit vroucnost a přijetí

Český filozof Jan Patočka píše ve svém díle „Péče o duši I.“, že „dobrý učitel je dílem milosti“. A má pravdu. Děti je třeba otvírat k nim samým, naslouchat jim bedlivě, jen tak je učitel „dílem milosti“.

Nestačí didaktika v podobě systémů a struktur, s každým musíme mluvit jeho vlastní řečí, abychom se dostali k jeho bytostnému myšlení.

Marie Vocelová: Nechat se otestovat je to nejmenší, co jsme mohli pro své okolí udělat. U nás ve školce se to vyplatilo

Jsem učitelkou v mateřské škole a když vláda rozhodla, že pedagogům nabídne antigenní testování na koronavirus přednostně, zdálo se mi to jako dobrý nápad. Po letních prázdninách se začala nákaza ve školách a školkách rychle šířit a navíc – o dětech je známo, že u nich koronavirus probíhá bez příznaků.

Veronika Müllerová: Co se děti opravdu musí učit? Učitelé balancují na desce se šesti pilíři

Chcete-li rozvířit diskuzi týkající se vzdělávání, doporučuji začít otázkou: „Co je podstatné učit?“ Můžete si být jisti, že vám každý rád přihodí názor, nehledě na to, jestli je učitelem daného předmětu. Zároveň je to otázka, kterou si klade snad každý učitel na začátku své kariéry, ať už se jedná o matikáře, angličtináře, nebo výtvarkáře.