Chtěl jsem být chovatelem exotického ptactva a nesnášel jsem diktáty. Jak vzpomíná na školu rektor AVU Tomáš Vaněk

Základní škola byly šťastné roky, jen diktáty jsem nesnášel, vzpomíná Tomáš Vaněk, rektor Akademie výtvarných umění, která letos slaví dvousté výročí svého založení. Co nejužitečnějšího se ve škole naučil a drží se toho i jako učitel? “Že je potřeba nastavit školní prostředí tak, aby nikdo neztratil chuť se učit.

Kvůli zájmu estebáků jsem musel být pilným žákem. Jak vzpomíná na školu senátor Pavel Fischer

Boje mezi žižkováky a vinohraďáky, skvělí třídní učitelé, vášeň pro počítače a jazyky, která mu zůstala. Takové jsou vzpomínky na školní léta senátora Pavla Fischera. A později strach, že studia můžou kdykoli skončit. “Naše rodina nesouhlasila s režimem, chodil jsem do skautu, účastnil se aktivit, které vyvolávaly zájem estébáků.

Je dobré být vedle někoho tak silného, kdo má smysl života a každý den na sobě pracuje, říká manželka Milana Hejného

Říká mu Miňo a žije s ním už více než osmapadesát let. Řeč je o zubařce Evě Hejné, která se v roce 1960 provdala za absolventa matfyzu Milana Hejného, dnes známého matematika a didaktika. „Je dobré být vedle někoho, kdo je silný, má smysl života a i v takovém věku na sobě každý den pracuje,“ říká o něm v bytě v pražských Stodůlkách, zatímco on vede ve vedlejším pokoji pracovní hovor přes skype.

Klobouky nosím díky učitelce zeměpisu. Jak vzpomíná na školu herec Jan Přeučil

Z první třídy si pamatuje jen trojku na vysvědčení, na druhém stupni se setkal s Karlem Högerem a začal pošilhávat po divadle. Pak se nuceně vyučil dřevomodelářem, ty nejšťastnější léta ale zažil až na divadelní fakultě. „Byli jsme tou školou doslova posedlí, a tak to vždycky říkám svým studentům – jestli chcete něco dělat dobře, musíte tím být posedlí.“

Česká škola mi dala disciplínu, ale zábavná moc nebyla, říká první česká mládežnická zástupkyně v OSN

“Vděčím české škole za disciplínu, ale podstatné věci jsem se naučila až v zahraničí,” říká první česká zástupkyně mládeže v mezinárodní organizaci OSN.

Základní škola – šťastné roky, nebo utrpení? 
Kombinace obojího. Šťastné roky to určitě byly, pořád na ně v dobrém vzpomínám.