Memorování? Jistě, ale i trénink filozofické debaty a umělecká řemesla, říká opat o buddhistické akademii ve svém klášteře

Buddhistické kláštery se jako vzdělávací instituce až úzkostlivě drží staleté tradice, ale co když svým absolventům nakonec dávají lepší výbavu pro dnešní život než leckterá běžná evropská škola, kde se hlavně sedí, poslouchá a reprodukuje? V Dialektické škole kláštera Triten Norbutse v nepálském Káthmándú se klade důraz na prožitek, nauka musí mnichům takřka přejít do krve.

Maturita a přijímačky v jednom. Zkouška dospělosti na německý způsob

Maturity v Německu jsou daleko vážnější záležitost než ty české. Slouží totiž i jako přijímačky na vysokou školu. Žáci se připravují dlouhodobě a učitelé je motivují, aby se naučili přemýšlet. „Maturita není jednorázová akce, ale soustavná příprava,“ říká ředitelka českého gymnázia Německé školy v Praze Carla Tkadlečková.

Přes hory a doly do vzdálené školy. Školní migrace vylidňuje Himálaj, odcizuje rodiče a děti

Pema ve svých sedmi letech odešla z rodné vesnice v nepálské části Himálaje do hlavního města Káthmándú. Nebylo to nic zvláštního. Velká část chudých obyvatel odlehlých horských vesnic posílá děti do škol daleko od domova. Věří, že jejich vzdělání je šance na materiálně zajištěný život pro celou rodinu.