Jak dítě (i sebe) připravit na začátek školního roku

Prázdniny jsou krásná věc s jednou neúprosnou vlastností: vždycky jednou skončí. Ten okamžik nastane brzy a čím lépe se na něj připraví rodiče i děti, tím menší náraz přijde. Přečtěte si deset tipů, jak se hladce překulit do září. 

 1. Dobře se připravte
  Sepište si společně s dítětem seznam, co bude do školy potřeba, podívejte se na internetu, jaký je výběr a udělejte si příjemný společný zážitek z toho, že půjdete společně nakoupit. Těšení do školy může napomoct, když dáte dítěti částečně volnou ruku ve výběru.
 2. Mluvte o škole
  Pokud jste ještě pořádně s dítětem o začátku školního roku nemluvili, máte nejvyšší čas. Mluvte o tom, co dítě čeká, buďte mu k dispozici, udělejte si na ně čas a začněte mu zavádět pravidelný režim.
 3. Mluvte o škole pozitivně
  “Jen počkej, až začne škola, skončí veškerá sranda.” I nevinné poznámky tohoto typu mohou dítě znechutit. Nestrašte potomka tím, co ho ve škole čeká, pokuste se mluvit o škole jen pozitivně. I kdyby dítě nebavila škola jako taková a nemělo rádo učitele, vždycky se může těšit alespoň na spolužáky a přestávky.
 4. Oslavujte nový začátek
  Udržujte pozitivní náladu a uspořádejte si společně s potomky malou oslavu nového začátku. Připravte dítěti oblíbené jídlo a dopřejte mu klid, aby si zvykalo na změnu životního stylu.
 5. Chystejte se večer
  Vše na první školní den nachystejte společně s dítětem večer předem. Ujistěte se, že má vše potřebné, překontrolujte tašku. Nachystejte i oblečení, ranní stres nad garderobou na klidu rozhodně nepřidá.
 6. Změna režimu
  Školní rok se odehrává ve zcela odlišném biorytmu než prázdniny. Dítě musí dřív vstávat a tak by mělo chodit dřív spát. Zaveďte už o prázdninách pravidelné rituály a začněte už od rána – probouzejte děti ve stejnou hodinu, společně snídejte. Některému dítěti stačí na zavedení nového režimu týden, jiné si potřebuje zvykat už celý srpen.
 7. Dostatek spánku
  S nástupem do školy se může zvýšit spánková potřeba dítěte, především těch menších. Mozek musí zpracovat hodně nových zážitků a podnětů. Prvňák potřebuje spát zhruba deset hodin a měl by chodit spát dřív, než když chodil do školky.
 8. Zdravé jídlo
  Prázdniny, to jsou samé zmrzliny, koláče, lízátka. Nástup do školy provází zvýšený stres a krom těla potřebuje dobrou výživu i mozek. Snižte příjem cukrů a naopak zajistěte dítěti dostatečný příjem vitaminů, čerstvého ovoce a zeleniny. Důležité je také dostatečně pít – dávejte dítěti do školy alespoň litrovou láhev, nejlépe s vodou.
 9. Pravidelnost
  Aby si školák zvykl na změnu, bude pro něj jednodušší, když bude režim jeho dne pravidelný a předvídatelný. Vyvěste si doma školní rozvrh, harmonogram kroužků, zaveďte rodinný kalendář. Každé ráno si zrekapitulujte, co školáka čeká.
 10. Školu nedémonizujte
  Školní rok je dlouhý a na školáka klade mnoho nároků. Měl by mít ale dost času na vlastní zábavu, hraní i nicnedělání. Jeden konkrétní tip: nežeňte dítě k úkolům hned po návratu ze školy, dopřejte mu nejdřív čas na relaxaci.

Pravidla diskuze

Vítejte v debatním prostoru online magazínu Rodiče vítáni. V zájmu udržení úrovně debaty a zajištění komfortního a bezpečného prostředí pro všechny zúčastněné zde platí následující pravidla:
 • Diskutuje se o tématu článku, neodklánějte debatu jinam.
 • Nevnášejte sem svou agendu, kterou k tématu pouze „přilepíte“.
 • Nevkládejte do svých odpovědí odkazy na jiné stránky, pokud se netýkají přímo tématu článku.
 • Příklady z praxe jsou naopak vítány.
 • Respektujte důstojnost autorů, respondentů i ostatních diskutujících.
 • Nepřenášejte polemiku do osobní roviny kritizováním osoby autora, respondenta a jiného diskutujícího, jeho kvalifikace, vyjadřování, kompetencí.
 • Netolerujeme hrubé jednání, vulgarismy ani jakékoli ponižování druhých.
 • V souladu se zákony ČR je zde zakázáno jakkoli paušálně očerňovat jednotlivce či skupiny lidí s odkazem na jejich etnicitu, pohlaví, sexuální orientaci či náboženské vyznání.
 • Pro přispívání do diskuze je nutné se přihlásit prostřednictvím Facebook, Google nebo Twitter účtu. Snažíme se omezit anonymitu přispěvatelů a tím zkvalitnit diskuzní prostředí.
Příspěvky porušující pravidla mažeme.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments